Zamknij

W jakim wieku najlepiej zostać ojcem? Mężczyźni też mają zegar biologiczny

09.08.2022 14:17

O zegarze biologicznym z reguły mówi się w kontekście kobiet. Okazuje się, że bije on także mężczyznom. W jakim wieku panowie powinni zdecydować się na dziecko?

W jakim wieku najlepiej zostać ojcem? Mężczyźni też mają zegar biologiczny
fot. Shutterstock

W dzisiejszych czasach ludzie coraz później decydują się na dzieci. Powodów tego może być naprawdę wiele - począwszy od nieodpowiedniego partnera, przez rozwój kariery zawodowej, a skończywszy na możliwościach finansowych. Nie ma w tym oczywiście nic złego, choć naukowcy twierdzą, że warto rozważyć wcześniejsze rodzicielstwo. O dziwo tym razem nie chodzi o wiek kobiet, o których z reguły mówi się w kontekście późnego posiadania dzieci. Okazuje się bowiem, że również mężczyznom bije zegar biologiczny. Sprawdźcie, kiedy najlepiej zostać ojcem.

Zobacz także: Czy twój partner jest gotowy na dziecko? Możesz to sprawdzić przy pomocy tego testu

W jakim wieku najlepiej zostać ojcem? Mężczyźni też mają zegar biologiczny

Portal timesofindia.indiatimes.com przytoczył wyniki badań opublikowanych na łamach czasopisma "Journal of Epidemiology & Community Health". Jasno z nich wynika, w jakim wieku mężczyźni mają największe szanse na zostanie ojcem.

Istnieje pewna granica, której panowie nie powinni przekroczyć, decydując się na dziecko. 35. rok życia to absolutne maksimum, bowiem później jakość męskiego nasienia zaczyna drastycznie spadać. Gdy natomiast mężczyzna skończy 40 lat, istnieje ryzyko, że u jego potomka pojawią się choroby wrodzone. Trzeba jednak uważać też na to, żeby nie decydować się na dziecko zbyt wcześnie.

Zdaniem naukowców ojcostwo przed ukończeniem 25. roku życia może być szkodliwe dla mężczyzny. Wiąże się bowiem z ryzykiem wielu chorób w wieku średnim, a nawet... przedwczesnej śmierci. 

Zobacz także: Seksowna mama ma problem z posyłaniem dziecka do żłobka. Wszystko przez jej wygląd

Czynniki wpływające na płodność

Okazuje się zatem, że bezpieczniej jest trochę poczekać z ojcostwem. Warto też zadbać o jakość nasienia, żeby zwiększyć swoje szanse na rodzicielstwo nawet po 30. roku życia. 

W tym celu najważniejsza jest odpowiednia dieta - powinna być bogata w kwas foliowy. Warto jeść dużo warzyw i owoców oraz tłuste ryby, nabiał i produkty pełnoziarniste. Na płodność negatywnie wpływa natomiast alkohol, nikotyna, a także otyłość i brak ruchu. 

Zobacz także: Dieta podczas miesiączki. Co jeść, a czego unikać w czasie okresu? 

loader
Mieli romans z nianiami swoich dzieci. Jude Law nawet dwa razy
8 Zobacz galerię
fot. Rex Features/East News

Źródło: timesofindia.indiatimes.com