Zamknij

Toksyczny związek – jak go rozpoznać i zakończyć?

18.03.2019
Aktualizacja: 18.03.2019 16:05

W toksycznym związku jedna strona stara się za bardzo, a druga w ogóle. Jakie są inne objawy toksycznego związku i jak się od niego uwolnić?

Toksyczny związek – jak go rozpoznać i się z niego uwolnić?
fot. Shutterstock

O toksycznym związku może być mowa, kiedy jeden z partnerów daje od siebie bardzo dużo, a w zamian dostaje złe traktowanie. Działa to destrukcyjnie na osobę, której zależy na relacji i zaburza jej zdrowie psychiczne i samoocenę. Po czym jeszcze rozpoznać toksyczny związek i jak się od niego uwolnić?

Zobacz także: Empatia pozwala lepiej rozumieć innych. Czym dokładnie jest?

Toksyczny związek, czyli jaki?

W toksycznym związku osoba, której zależy na utrzymaniu relacji, płaci bardzo dużą cenę za miłość. Chwile czułości okupione są upokorzeniami, kłamstwami, a czasami nawet agresją. Osoby będące ofiarami takiej relacji tracą poczucie własnej wartości, mają do siebie pretensje, nie czują się atrakcyjne i przestają wierzyć w siebie.

Osoba będąca w toksycznym związku z czasem sama zdaje sobie sprawę ze złego wpływu tej relacji. Nie potrafi ona jednak odejść, ponieważ nie wierzy w swoje możliwości i w to, że zasługuje na szczęście.

Brak prawidłowej oceny sytuacji w przypadku takich osób może wynikać z wychowywania się w rodzinach, w których brakowało ciepła i zrozumienia. Takim osobom brakowało także prawidłowych wzorców relacji pomiędzy kobietą a mężczyzną, dlatego też nie wiedzą, że mają prawo do akceptacji i poczucia bezpieczeństwa. Brak odpowiedniej bazy emocjonalnej powoduje, że osoby takie wikłają się w toksyczne relacje.

Osoby tkwiące w toksycznych związkach nie znają innego modelu relacji bądź nie potrafią funkcjonować w zdrowym związku. Nie przyswoiły sobie zdrowych wzorców i szukają osób, które są niedostępne emocjonalnie. Budowanie relacji z takimi osobami jest bardzo trudne, właśnie dlatego takie związki pełne są kłamstw, zdrad oraz ciągłych rozstań i powrotów.

Zdarza się także często, że złe samopoczucie psychiczne odbija się na zdrowiu osoby, która jest ofiarą takiej relacji. Może ona narzekać na ból w klatce piersiowej, wysokie ciśnienie oraz problemy z układem krążenia.

Toksyczny związek – jak go rozpoznać?

W toksycznym związku osoba, która dużo daje od siebie, zazwyczaj bardzo mało dostaje w zamian. Czuje się ona niekochana i niedowartościowana. Relacja nie daje jej satysfakcji i spełnienia, pomimo ogromnych starań.

Inne objawy toksycznego związku to:

  • Obwinianie

Pomimo dużych starań jednej ze stron, partner jest ciągle niezadowolony i wywołuje w drugiej osobie poczucie winy. Ma o wszystko pretensje i winą za swoje niepowodzenia obarcza drugą osobę.

  • Samotność

Pomimo bycia w związku, ciągle utrzymuje się poczucie osamotnienia. Osoba, której zależy, nie ma żadnego wsparcia i sama musi być za wszystko odpowiedzialna, a w zamian słyszy tylko pretensje.

Zobacz także: Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach - to rewolucyjna metoda skupiająca się na pozytywach i teraźniejszości

  • Problemy z nawiązywaniem więzi emocjonalnej

Partner, który nic nie daje od siebie, otoczył się także "pancerzem" i nie pozwala się przez niego przebić. Nie okazuje emocji, nie mówi o swoich uczuciach czy problemach i nie okazuje zainteresowania drugą stroną.

  • Szantaż emocjonalny

Osoba, której zależy na utrzymaniu relacji, zazwyczaj ulega manipulacjom partnera. Druga strona często stosuje szantaż emocjonalny, aby skłonić partnera do określonych zachowań, odwołując się do jego dobroci i miłości.

  • Niskie poczucie własnej wartości

Brak docenienia ze strony partnera sprawia, że dana osoba popada w kompleksy, a partner tylko ją utwierdza w tym przekonaniu. Sam zazwyczaj czuje się niedowartościowany, więc swoje frustracje wyładowuje na najbliższej osobie.

  • Wrogie relacje

W toksycznym związku samopoczucie osoby, której zależy na utrzymaniu relacji, jest ciągle zaniżane przez toksycznego partnera. Partner często jest sympatyczny w stosunku do obcych, a do najbliższych odnosi się wrogo i negatywnie.

Zobacz także: Skąd bierze się uczucie niepokoju i jak się po pozbyć?

Jak się uwolnić z toksycznego związku?

Z toksycznego związku trudno jest się uwolnić, ponieważ jest on jak uzależnienie. Pierwszym krokiem na drodze do uzdrowienia (siebie lub relacji) jest uświadomienie sobie problemu.

Jeśli nie ma możliwości uzdrowienia relacji, ponieważ partner nie wykazuje ku temu chęci, jedynym sposobem będzie zakończenie związku. Osoba, której zależy na relacji musi uzmysłowić sobie, że na siłę nie zmieni partnera. Każdy człowiek ma wpływ tylko na swoje życie i aby być szczęśliwym musi się na nim skupić.

Sprawdza się tu pojęcie zdrowego egoizmu. Osoba, która nie czuje się kochana przez partnera, powinna skupić się na sobie i zrezygnować z oddania osobie, która tego nie docenia.

Jeśli ktoś nie akceptuje siebie, nigdy nie zbuduje zdrowej relacji. Samemu ciężko jest jednak uporać się ze wszystkim problemami i zaburzonym postrzeganiem świata. W takim przypadku skuteczna może okazać się pomoc psychologa lub psychiatry.

Zobacz także: Jesteś ciągle przygnębiona? To może być niedobór serotoniny!