Zamknij

7 zmian, które zachodzą w mózgu człowieka, gdy się zakochuje. Niektóre są niepokojące!

14.10.2020 10:52

Jakie zmiany zachodzą w mózgu człowieka, gdy jest zakochany? Te 7 zdarza się najczęściej! Niektóre są niepokojące.

Zakochani patrzą się na siebie, stojąc na deszczu w płaszczach przeciwdeszczowych i z transparentną parasolką
fot. Shutterstock

Od dawna mówi się, że uczucie zakochania wywołuje w naszym mózgu prawdziwą ekstazę. Okazuje się, że może także wprowadzić pewne zmiany w naszej psychice. Jest to bowiem bardzo silne uczucie, którego nie da się porównać z żadnym innym. I o ile tak pozytywne emocje powinny korzystnie wpływać na nasz organizm, a także zdrowie fizyczne i psychiczne, okazuje się, że potrafi wywołać także niepokojące zmiany w naszym mózgu. Naukowcy wskazali 7 najpoważniejszych zmian, jakie zachodzą w mózgu człowieka zakochanego. Gotowi na odkrycie prawdy?

Zobacz także: W jakim wieku najtrudniej znaleźć faceta, a w jakim najłatwiej? Poznaj wyniki badań

Te zmiany zachodzą w mózgu człowieka, gdy ten się zakochuje

Portal "Your Tango" przywołał 7 zmian, które zachodzą w mózgu człowieka zakochanego. Swoje obserwacje oparł na badaniach naukowych.

Okazuje się, że te zmiany są najczęstsze.

1. Poczucie uzależnienia

Nie bez powodu mówi się, że miłość to narkotyk. To właśnie uczucie zakochania jest w stanie wywołać w naszym mózgu euforię podobną do upojenia wywołanego używkami. Powoduje, że przestajemy myśleć racjonalnie i wciąż chcemy spędzać coraz więcej czasu z ukochaną osobą. 

2. Myślenie "dwójkami"

Do tej pory wszystko robiłeś z myślą przede wszystkim osobie. Teraz "ja" zamieniło się na "my". Gdy znajomi zapraszają cię na imprezę, chcesz przyjść z ukochanym. Gdy planujesz obejrzeć film, czy serial, od razu myślisz, czy druga osoba nie chciałaby go zobaczyć z tobą. Nie ma w tym nic złego, jeżeli potraficie znaleźć także czas wyłącznie dla siebie. 

3. Uszczęśliwienie

Badania naukowe dowodzę, że osoby, które są zakochane, nie tylko są szczęśliwsze, ale też są bardziej zadowolone z własnych osiągnięć. Miłość dodaje nam pewności siebie, a jednocześnie sprawia, że czujemy się bardziej atrakcyjni. To właśnie dzięki niej możemy zawojować świat! 

4. Chęć niesienia pomocy

Dzięki uczuciu zakochania stajemy się o wiele bardziej empatyczni. Dotyczy to zarówno samego partnera, dla którego jesteśmy oparciem, ale także innych ludzi. Stajemy się bardziej otwarci na ich potrzeby i chętniej niesiemy pomoc. Wszystko w związku z dewizą dzielenia się swoim szczęściem z innymi. 

5. Odstresowanie

Najpierw spójrzmy na to z perspektywy zdrowia fizycznego - zakochanie obniża ciśnienie krwi, dzięki czemu jesteśmy mniej nerwowi. Teraz psychika - mamy świadomość, że w każdej sytuacji poradzimy sobie z bliską osobą u boku. Łącząc oba te czynniki, wychodzi nam jedno - dzięki miłości stres nas nie dotyczy. 

6. Poczucie mądrości

Jak już wspomniałam, miłość dodaje nam pewności siebie, także w kwestiach naszej mądrości. Zaczynamy głośno wyrażać swoją wiedzę i poglądy. Nabieramy też ochoty na nowe doświadczenia, poznawanie oraz testowanie różnych rzeczy. To może korzystnie wpłynąć na naszą przyszłość. 

7. Poczucie bezpieczeństwa

Na koniec jedna z najważniejszych rzeczy - poczucie tego, że razem możecie góry przenosić. Przy nim powinnaś czuć się bezpiecznie. Jeżeli wasza miłość jest prawdziwa, już nigdy nie poczujesz się zagrożona. 

Zobacz także: 5 typów kobiet, które przerażają mężczyzn. Po prostu się ich boją! 

loader

Mężczyźni wskazali ubrania, które ich zdaniem nie pasują do żadnej damskiej stylizacji. Zobaczcie, o jakie elementy garderoby chodzi!