Zamknij

Te cztery zachowania prowadzą do rozstania. Jak ich uniknąć?

Anna Respondek
21.07.2017 11:44
Jak uratować związek przed rozpadem
fot. Pixabay

Psycholog wskazuje na zachowania, które mogą świadczyć o tym, że nasz związek zmierza ku rozpadowi. 

Psycholog i terapeuta par, John Gottman, po wielu latach praktyki, postanowił podzielić się swoim doświadczeniem. Stworzył listę zachowań, które nazwał "czterema jeźdźcami apokalipsy". Skąd taki pomysł na nazwę? Według niego są to zachowania prowadzące do rozpadu związków. Dziennikarze Independent.co.uk opisują cztery najpoważniejsze symptomy.

Pogarda 

Według lekarza jest "pocałunkiem śmierci" dla związku. Opisuje to zachowanie jako mieszankę złości i obrzydzenia, które okazują się dużo bardziej toksyczne niż zwykła frustracja czy sceptycyzm. Przez to partner ma poczucie, że jest gorszy, nie ma równości relacji. Powodem, dla którego pogarda jest tak silnym uczuciem, jest to, że zamykamy się się na potrzeby i emocje partnera.

Poczucie ciągłego bycia lepszym, bardziej inteligentnym, od ukochanego/ukochanej, doprowadza do nietraktowania poważnie zdania i uczuć drugiej osoby. Aby zapobiec takiemu zachowaniu, należy otworzyć się na inny punkt widzenia niż swój własny.

Krytyka

Jeśli wszystko co zrobi twoja druga połówka ci nie odpowiada i dochodzi do tego, że zamiast wdzięczności, serwujesz jej bądź jemu tyradę na temat "niewłaściwego zachowania", to czas zastanowić się, czy ta relacja ma sens. Powiedzmy, że twój partner rozstawia naczynia po całym mieszkaniu. Czy spokojnie powiesz mu, że ci to przeszkadza i poprosisz, żeby posprzątał, czy może zaczniesz sobie myśleć, że nie powinnaś być z osobą, która jest tak bardzo niedbała?

Według Johna Gottmana tego typu reakcje prowadzą do dużo gorszych odczuć, takich jak pogarda czy gniew. Dlatego następnym razem, kiedy uświadomisz sobie, że znowu krytykujesz, znajdź chwilę i zastanów się dlaczego to robisz. Może starasz się uniknąć większego problemu?

tumblr_m31yi4I2sd1qdncrxo1_500

Nadwrażliwość na krytykę 

Gottman odkrył, że pary, które rozwodzą się w pierwszych latach małżeństwa, kiedy wskaźniki rozpadu małżeństwa są najwyższe, łatwo doprowadzają do sytuacji wysokiego rozemocjonowania. 

Jeden partner w tej niebezpiecznej sytuacji często odgrywa rolę ofiary i staje się ostrożny i bierny. Dla takich par łatwo jest wdepnąć w "ruchome piaski", jednak dużo trudniej z nich wybrnąć - wyjaśnia Gottman.

Jedynym rozwiązaniem spornej kwestii jest wzięcie odpowiedzialności za swoją rolę w tych trudnych chwilach. Może być to niewygodne, jednak często ratuje relacje przed jeszcze większą eskalacją problemu. 

Kłótnie

Dokładnie wiemy, kiedy nad związkiem zbierają się czarne chmury i wszystko wskazuje na to, że dojdzie do wyładowania. Zaczynamy rozmawiać i po chwili okazuje się, że krew krąży coraz szybciej, a głos z każdą minutą staje się wyższy i głośniejszy. Czy w takiej chwili odejdziesz, czy zignorujesz partnera? Żadna z tych propozycji nie jest wyjściem. Brak komunikacji jest tak samo toksyczny dla związku, jak pogarda, ponieważ blokuje nas przed poruszeniem nawet najbłahszego tematu. Zanim zlekceważysz partnera postaraj się zostać otwartym i wysłuchać go - radzi ekspert.

38631ee0-9378-0132-1dee-0a2c89e5f2f5

Wnioski z badań

Gottman nie jest jedynym psychologiem, który zwrócił uwagę na te problemy. Ostatnie badania przeprowadzone na czterystu świeżo poślubionych parach pokazały, że pary, które krzyczą na siebie, okazują sobie pogardę lub ucinają konwersację, dużo częściej rozwodzą się w pierwszych latach związku. 

Okazjonalne kłótnie w związku nie są niczym złym, jednak należy pamiętać, aby nie zastąpiły one pozytywnych emocji, na których budujemy partnerstwo. Jeśli nauczysz się, jak unikać wymienionych powyżej zachowań bądź jak nad nimi zapanować, twój związek stanie się silniejszy. 

Psycholog przyznaje, że pary, które badał i którym udało się stworzyć silny związek, kultywują trzy podstawowe zasady: spokój, nawet podczas kłótni, zaufanie i oddanie. Te zachowania są przeciwnikami "jeźdźców apokalipsy" i sprawiają, że związek jest silniejszy. 

giphy (2)