Zamknij

Ta jedna rzecz sprawia, że osoby zamężne są szczęśliwsze od singli. Naukowcy są już pewni

Agnieszka Moczyróg
15.02.2017 09:31
Małżeństwo
fot. Pixabay

Badacze właśnie rozwiali wątpliwości wszystkich, którzy przed małżeństwem wzbraniali się rękami i nogami. 

Naukowcy już od pewnego czasu próbują przekonać nas, że osoby pozostające w związku małżeńskim są dużo szczęśliwsze od singli, osób rozwiedzionych czy owdowiałych. Długo nie potrafili przedstawić wyników badań, które sprawiłyby, że uwierzymy im na słowo. Aż do teraz. 

Naukowcy z Cornegie Mellon University w Pittsburghu odkryli, dlaczego małżonkowie są dużo szczęśliwsi od tych, którzy przez życie zdecydowali się iść w pojedynkę. Okazało się, że za wszystko odpowiedzialny jest kortyzol, a więc hormon stresu. Jak wiadomo, im mniej stresu w życiu, tym lepiej. Nie tylko dla naszego samopoczucia, ale i zdrowia.

Udowodniono, że nadmiar kortyzolu znacznie osłabia organizm i często prowadzi do rozwoju różnych chorób. A co z tym wszystkim ma wspólnego stan cywilny? Cóż, okazuje się, że małżonkowie mają przeciętnie niższy poziom hormonu stresu.

Osoby pozostające w związku małżeńskim są zdrowsze i szczęśliwsze

Osoby pozostające w związku małżeńskim są zdrowsze i szczęśliwsze 

‧ fot. Pixabay

Obrączka gwarancją szczęścia 

Swoje spostrzeżenia naukowcy opublikowali w czasopiśmie "Psychoneuroendocrinology". Jak podaje Sciencedaily.com, do badania zaproszono 572 zdrowe osoby w wieku od 21 do 55 lat. Przez trzy dni u każdej z nich sprawdzano poziom stresu w organizmie. Aby wyniki były wiarygodne, poziom kortyzolu sprawdzano kilka razy w ciągu dwudziestu czterech godzin i w nienastępujące po sobie dni. 

Te dane dają istotny wgląd w mechanizm, który sprawia, że intymne relacje społeczne mają dla naszego organizmu i dla naszego zdrowia ogromne znaczenie - powiedział profesor Sheldon Cohen, a jego wypowiedź przytacza Sciencedaily.com. 

Wnioski? Dość zaskakujące. Jak się okazało, te osoby, które nosiły na palcu obrączkę miały niższy poziom kortyzolu niż osoby, które nigdy nie wstąpiły w związek małżeński, lub są rozwiedzione. Co więcej, u singli poziom stresu w ciągu dnia spadał o wiele wolniej, niż u małżonków.