Zamknij

Syndrom siódmego roku jest tragiczny dla par. Na czym polega i jak go przezwyciężyć?

06.07.2022 14:04
Syndrom siódmego roku w związku - co to takiego i jak go przezwyciężyć?
fot. Shutterstock

W każdym związku pojawia się rutyna. To, jak łatwo będzie ją przezwyciężyć, zależy od tego, na jakim etapie relacji się pojawiła. Najgorzej jest po siedmiu latach.

Związek wymaga sztuki chodzenia na kompromisy, ale też wytrwałości i umiejętności szczerego komunikowania się z drugą osobą. Bez tych rzeczy trudno będzie wytrwać w relacji, gdy pojawi się w niej kryzys - zwłaszcza tak poważny jak syndrom siódmego roku. To właśnie po tylu latach w związku możemy nie być już w stanie pokonać niektórych problemów. Zobaczcie, na czym konkretnie polega syndrom siódmego roku, skąd się bierze i w jaki sposób go przezwyciężyć. 

Zobacz także: Jeżeli masz te odczucia, twój związek przechodzi poważny kryzys. Nie łudź się, że jest inaczej

Syndrom siódmego roku w związku - co to takiego?

Jesteście ze sobą już dłużej niż siedem lat? Spokojnie, najgorsze macie za sobą. Jeżeli jeszcze nie, wszystko przed wami.

Zdaniem psychologów, najtrudniejszy do przetrwania jest siódmy rok związku. Nie oznacza to jednak, że wcześniej i później nie będą pojawiać się problemy. Mniej więcej do trzech lat w relacji powinna być sielanka. To właśnie początek związku z reguły jest najprzyjemniejszy - rzadko się wtedy kłócimy i jesteśmy sobą zafascynowani. Potem przychodzi proza życia. 

Eksperci twierdzą, że w czwartym roku związku pojawiają się pierwsze poważne problemy. 

Następuje taki moment w związku, kiedy dochodzi do naturalnego przesycenia sobą, do spadku zainteresowania partnerem. To nieuniknione - mówi Jakub Zając z Centrum Terapii Dialog w rozmowie z medonet.pl. 

Nie są to jednak kryzysy nie do przeskoczenia - jeżeli oczywiście zależy nam na ukochanej osobie. Najtrudniejsze momenty pojawiają się po siedmiu latach związku, co przez psychologów zostało nazwane syndromem siódmego roku. To właśnie wtedy dochodzi do spadku zainteresowania partnerem. Możemy czuć znudzenie - zarówno tą osobą, jak również sposobami na wspólne spędzanie czasu, a nawet seks. 

Zobacz także: Syndrom gotującej się żaby to niebezpieczne zjawisko w związku. Dotyczy nie tylko kobiet

Jak przezwyciężyć kryzys siódmego roku w związku?

Wytrwałe pary potrafią jednak pokonać nawet tak poważne kryzysy. W jaki sposób? Warto dostosować się do kilku pozornie prostych, ale kluczowych zasad funkcjonowania z drugą osobą.

  1. Zawsze szczerze rozmawiajcie o tym, co leży wam na sercu.
  2. Nie krytykujcie się nawzajem i nie oceniajcie.
  3. Słuchajcie drugiej osoby i bierzcie sobie jej uwagi do serca.
  4. Starajcie się zmieniać na lepsze z myślą o drugiej osobie - ale tylko wtedy, gdy wam to odpowiada.
  5. Spróbujcie razem czegoś nowego - wspólna pasja, randki lub podróże mogą zdziałać cuda. 

Jeżeli te drobne rzeczy nie pomogą, warto też spróbować terapii - to dziś powszechna forma pokonywania kryzysów w związku. Jeżeli będziecie chcieli nadal być razem, na pewno wam się uda. 

Zobacz także: Syndrom złotego penisa to groźne zjawisko randkowe. Na takich mężczyzn lepiej uważać

Beata Kozidrak w czarnej sukni i Andrzej Pietras w garniturze i muszce na czerwonym dywanie
10 Zobacz galerię
fot. VIPHOTO/East News