Zamknij

Syndrom pani Bovary to częste zjawisko wśród kobiet. One nie nadają się do związku

02.08.2022 13:39
Syndrom pani Bovary - co to, czym się charakteryzuje? Te kobiety nie nadają się do związku
fot. Shutterstock

Każdy związek odbiega od twojego ideału i żaden partner nie jest dla ciebie wystarczający? Być może cierpisz na syndrom pani Bovary. Sprawdź, co to takiego.

Wiele sytuacji może sprawić, że związek nie jest udany. Często jest to związane z niedopasowaniem obojga partnerów. Czasami jednak wina leży wyłącznie po jednej stronie. Wszystko zależy bowiem od samego podejścia człowieka do związków. Są takie osoby, które nie dorosły do tego, żeby być w stałej i poważnej relacji. Z reguły mówi się, że to panowie nie nadają się do związków. Ta sytuacja może jednak dotyczyć też kobiet. Istnieje bowiem coś takiego jak syndrom pani Bovary. Jesteście ciekawi, o co chodzi? Jeżeli czytaliście książkę Gustave'a Flauberta, możecie się domyślać. 

Zobacz także: Syndrom gotującej się żaby to niebezpieczne zjawisko w związku. Dotyczy nie tylko kobiet 

Syndrom pani Bovary - co to, czym się charakteryzuje?

Syndrom pani Bovary, znany też jako Bowaryzm, to pojęcie, które pochodzi z XIX-wiecznej powieści Gustave'a Flauberta pt. "Pani Bovary". Jest to jednak zjawisko psychologiczne popularne także w dzisiejszych czasach. 

Pani Bovary była kobietą, która miała kochającego męża, ale ten związek jej nie wystarczał. Po kryjomu zdradzała go z innymi - nawet wtedy, gdy mieli dziecko. Była wiecznie nieszczęśliwa w tej relacji, a zachowanie jej męża ją irytowało. Brzmi znajomo?

Syndrom pani Bovary to wieczna tęsknota za idealną miłością. Jak jednak wiemy, "ideały" nie istnieją. Gdy przychodzi proza życia, może się okazać, że w związku trzeba razem stawić czoła pewnym przeciwnościom. Kobiety, które cierpią na ten syndrom, będą się jednak wówczas wycofywać. 

Takie panie pogrążają się w marzeniach o idealnym partnerze, życiu z nim i romantycznych uniesieniach. Każdy mężczyzna, który pojawi się na ich drodze, będzie miał jednak pewne przywary nie do zaakceptowania przez tę kobietę. Może to być element jego wyglądu, cecha charakteru, a nawet zainteresowania lub sposób ubierania. Zawsze znajdzie się coś "nieidealnego".

Zobacz także: Syndrom Piotrusia Pana dotyczy wielu mężczyzn. Czym się charakteryzuje i jak żyć z takim facetem?

Kobiety z syndromem pani Bovary nie nadają się do związku

Kobiety, które cierpią na syndrom pani Bovary, w każdym związku będą nieszczęśliwe. Mają w głowie bowiem pewne ideały, którym żaden przyziemny mężczyzna nie jest w stanie sprostać. 

To wieczne życie marzeniami może sprawić, że te panie staną się zgryźliwe wobec ukochanego. Będą pogrążone w melancholii, sfrustrowane i osamotnione. Najgorsze jest to, że te kobiety potrzebują w swoim życiu partnera, który się nimi zajmie i da im namiastkę romantyzmu. Nie ma zatem idealnego wyjścia z tej sytuacji. 

Zobacz także: Syndrom siódmego roku jest tragiczny dla par. Na czym polega i jak go przezwyciężyć?

Sophie Turner z bordowymi ustami i Joe Jonas na czerwonym dywanie
10 Zobacz galerię
fot. VALERIE MACON/AFP/East News

Źródło: papilot.pl