Zamknij

Sprawdzono, jak długo po seksie utrzymuje się poczucie bliskości między partnerami. Wyniki są zaskakujące

Agnieszka Moczyróg
22.03.2017 15:33
Kobieta i mężczyzna
fot. East News

Przekonanie, że tylko seks każdego dnia jest gwarancją udanego związku, można włożyć między bajki. 

Naukowcy zbadali, jak długo po stosunku seksualnym między partnerami utrzymuje się poczucie silnej bliskości i jak wpływa to na ich związek. 

Badacze z Florida State University tym razem postanowili zajrzeć do łóżek młodym małżeństwom. Nie mając wątpliwości, że seks wpływa pozytywnie na niemal każdy związek i ma kluczowe znaczenie dla jego trwałości, sprawdzili, przez ile godzin od stosunku między partnerami utrzymuje się poczucie wyjątkowej bliskości. 

Aby dowiedzieć się tego, naukowcy szczegółowo przeanalizowali wyniki dwóch niezależnych badań. W jednym uczestniczyło 96 par nowożeńców, z kolei w drugim aż 118 par. Przez 2 tygodnie, każda z osób pod koniec dnia miała za zadanie wypełnić kwestionariusz, w którym zaznaczali czy uprawiali seks, ale również jaki jest ich poziom satysfakcji z życia i ich partnera. Dodatkowo, poddano ich testom, które miały ocenić jakość ich małżeństwa zarówno na początku badania, jak i od 4 do 6 miesięcy po jego zakończeniu.

48 godzin przyjemności

Okazało się, że satysfakcja seksualna, a także wiążące się z nią poczucie bliskości, utrzymuje się nawet przez dwie doby po stosunku. 

Nasza praca badawcza dowodzi, że satysfakcja z seksu utrzymuje się na podwyższonym poziomie przez 48 godzin. Ludzie z wyższym poziomem seksualnego "blasku", czyli ludzie odczuwający wyższy poziom satysfakcji seksualnej w 48-godzinach następujących po stosunku, są bardziej zadowoleni ze swoich związków, nawet kilka miesięcy później - powiedziała Andrea Meltzer, główny autor badania, a jej wypowiedź przytacza Psychologicalscience.org.

Wniosek z badań jest tylko jeden. Satysfakcja ze wspólnej nocy może utrzymywać się nawet w te dni, w których partnerzy nie uprawiali seksu. Zaobserwowany efekt był obecny oczywiście u wszystkich badanych, niezależnie od płci, wieku, czy chociażby cech osobowości. Co szczególnie ważne, w istotny sposób wpływał na jakość ich związku. 

Zagłosuj

Czy jesteś zadowolony ze swojego życia seksualnego?

Liczba głosów: