Zamknij

Sprawdzono, jak długo pary spotykają się, zanim wezmą ślub. Statystyki są zaskakujące

Agnieszka Moczyróg
26.07.2017 09:40
Młoda para
fot. Pexels

Okazuje się, że decyzja o ślubie nie jest jedyną, którą odwlekają w czasie młodzi ludzie. 

Nie od dziś wiadomo, że w dzisiejszych czasach młodzi ludzie nie śpieszą się, aby stanąć na ślubnym kobiercu. Wielu z nich decyduje się nawet żyć na przysłowiową kocią łapę twierdząc, że papierek z urzędu nie jest im potrzebny do szczęścia. Jeśli już zdecydują się powiedzieć sakramentalne "tak", robią to po wielu latach związku. 

Ponieważ taki model życia jest coraz bardziej popularny, portal Bridebook.co.uk postanowił sprawdzić, po ilu latach związku, pary najczęściej decydują się na ślub. Do badania zaprosili 4 tysiące osób, którym zadano szczegółowe pytania dotyczące ich wspólnego życia. Wyniki są co najmniej zaskakujące. 

Jak podaje portal Refinery29.com, okazuje się, że pary zanim staną przed ołtarzem lub urzędnikiem, który udzieli im ślubu, spędzają razem średnio 4,9 lat. Trudno więc powiedzieć, że ta poważna decyzja podjęta jest zbyt pochopnie. Pary chcą wcześniej dobrze się poznać i mieć pewność, że ta druga osoba jest dla nich tą właściwą. 

giphy-downsized (44) 2

Co nagle, to po diable? 

To jednak nie jedyne pytanie, które zadano badanym. Z ich odpowiedzi wynika, że średnio narzeczeństwo trwa obecnie zazwyczaj 1,67 roku, a więc około 20 miesięcy. Zanim dojdzie do zaręczyn, pary mieszkają ze sobą przez 1,83 roku (22 miesiące), a przed ślubem łącznie mieszkali razem przez 3,5 roku. Zanim jednak w ogóle pomyśleli o wspólnym zamieszkaniu, minęło 1,4 roku, czyli 17 miesięcy. 

Co ciekawe, jak podaje Refinery29.com, kobiety wychodzą za mąż najczęściej w wieku 30,8 lat, a mężczyźni kończąc 32. rok życia. Dla porównania, w 1971 roku średnia ta wynosiła dla kobiet 22,6 lat, a dla mężczyzn 24,6 lat.

Mimo że pary coraz później decydują się na ślub, jak wyznały, decyzji nie żałują. Aż 95 procent par przyznało, że nie żałuje decyzji o ślubie, a 85 procent, że wstąpienie w związek małżeński tylko umocniło ich miłość. Co więcej, 80 procent badanych przyznało, że od ślubu bardziej angażują się w związek, a 60 procent wyznało, że czują się szczęśliwsi niż kiedykolwiek.