Zamknij

Spiking to niebezpieczne zjawisko. Przez nie kobiety boją się chodzić do nocnych klubów

28.10.2021 10:14

Nocne kluby mają sprzyjać zabawie, ale mogą być też niebezpieczne. Jedną z najgroźniejszych sytuacji, które zdarzają się w takich miejscach, jest spiking. 

Spiking - niebezpieczne zjawisko w nocnych klubach. Zagraża bezpieczeństwu kobiet
fot. Shutterstock

Idąc na randkę, zwykle bierzemy pod uwagę przyjemność, jaka się nią wiąże, ale też powinniśmy pamiętać o niebezpiecznych zjawiskach, jakimi są negging czy zumping. Żadne z nich nie jest jednak tak niebezpieczne jak to, które może przytrafić się w nocnych klubach. Temat pigułek gwałtu jest nagłaśniany od wielu lat, jednak imprezy od tego czasu niewiele się zmieniły. Ci, którzy próbują wykorzystywać kobiety, nie mają skrupułów, o czym może świadczyć najnowsze zjawisko. Spiking to nowy, bardzo niebezpieczny trend w nocnych klubach. Zobaczcie, na czym polega

Zobacz także: Przemoc seksualna to nie tylko gwałt. Kampania "Nie bądź tym facetem" wam to uzmysłowi

Spiking - niebezpieczne zjawisko w nocnych klubach

Spiking dużą popularność zyskał po ponownym otwarciu nocnych klubów, przede wszystkim w Wielkiej Brytanii. W związku z tym powstała akcja, która ma na celu zbojkotowanie dyskotek i przekonanie właścicieli do zapewnienia bezpieczeństwa osobom, które je odwiedzają.

Spiking to określenie zjawiska polegającego na dosypywaniu kobietom do drinków narkotyków, które mają je otumanić. Niektórzy mężczyźni decydują się na taki krok, żeby następnie wykorzystać seksualnie kobietę, która tej nocy wpadła im w oko. 

Sam spiking nie jest nowym zjawiskiem, jednak jego kolejna odmiana już tak. Chodzi o tzw. injection spiking, który stał się popularny po ponownym otwarciu klubów w Wielkiej Brytanii. Polega on na wstrzyknięciu kobiecie narkotyku w ramię - na zasadzie szczepionki. 

We wrześniu i październiku pojawiło się 198 potwierdzonych doniesień o dosypaniu narkotyku do drinków i 24 doniesienia o zastrzyku - bbc.com cytuje oświadczenie Narodowej Rady Szefów Policji.

Jak widać, jest to popularne zjawisko. W związku z tym powstała inicjatywa, która ma na celu ochronę kobiet w nocnych klubach. 

Zobacz także: Jesteś w prawdziwym związku czy w situationship? To niebezpieczne zjawisko jest popularne przez pandemię

"Girls Night In" - bojkot klubów z powodu spikingu

W Wielkiej Brytanii powstała akcja "Girls Night In", której celem jest bojkot nocnych klubów. Organizatorzy przedsięwzięcia chcą otworzyć oczy właścicielom dyskotek, aby ci zwrócili większą uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa ich klientom. Pomysłodawczyniami protestu są studentki Joscelin Story i Isabel Davies. 

Spiking zbyt długo był nieodłączną częścią życia studenckiego i wychodzenia do klubów. Zbyt długo bezpieczeństwo kobiet było traktowane jak ich własny problem. Chcemy zmienić narrację z obwiniania ofiar na rozliczanie sprawców - powiedziały dziewczyny w rozmowie z bbc.com. 

Pierwszy zaplanowany bojkot odbędzie się 28 października. Organizatorzy akcji zachęcają młodych ludzi, żeby tej nocy pozostali w domach i nie decydowali się na imprezę w klubie. Do akcji studentek włączyli się młodzi ludzie z 64 miast w całej Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: Narkopata to bardzo niebezpieczny typ mężczyzny. Sprawdź, jak go rozpoznać

loader
Madonna i Sean Penn - ich związek był toksyczny
8 Zobacz galerię
fot. Splash News/EAST NEWS

Źródło: bbc.com