Zamknij

Ślub z obcokrajowcem - poznaj wszystkie formalności!

28.05.2019 15:08
Ślub z obcokrajowcem - poznaj wszystkie formalności!
fot. Shutterstock

Ślub z obcokrajowcem wiąże się z kilkoma dodatkowymi formalnościami. Planujesz ślub z cudzoziemcem? Sprawdź, jak zawrzeć małżeństwo z obcokrajowcem!

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu i nic dziwnego, że małżonkowie poświęcają wiele czasu na przygotowania oraz wszelkie formalności. A tych jest całkiem sporo, zwłaszcza kiedy ślub zawarty jest między partnerami pochodzącymi z różnych krajów. Sprawdź, o czym musisz pamiętać zanim weźmiesz ślub z obcokrajowcem!

Zobacz także: Otwarty związek: czy taka relacja może się udać?

Ślub z obcokrajowcem w Polsce – to warto wiedzieć

Z roku na rok coraz więcej osób wstępuje w związek małżeński z osobami innej narodowości. Według statystyk ślub z cudzoziemcem jest zawierany w naszym kraju coraz częściej. Liczba takich małżeństw wynosi  ok. 10 tysięcy rocznie. W Polsce zawarcie małżeństwa z obywatelem innego państwa wiąże się z dopełnieniem kilku dodatkowych wymogów formalnych.

Wszystkie sprawy organizacyjne warto w tym przypadku załatwiać ze sporym wyprzedzeniem, aby uniknąć niepotrzebnego stresu tuż przed samym ślubem. W tym wypadku nie obędzie się nie tylko bez wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale również będzie trzeba odwiedzić, takie placówki jak ambasada lub konsulat kraju pochodzenia swojego partnera. Początkowo przyszłych małżonków może nieco przestraszyć lista rzeczy do zrobienia, ale po ich załatwieniu będą mogli już tylko oczekiwać na swój wymarzony ślub bez obaw, że coś zakłóci ich najpiękniejszy dzień w życiu.

Zobacz także: Obrączki ślubne – jak wybrać te odpowiednie?

Ślub cywilny z obcokrajowcem – formalności, o których należy pamiętać

Poślubienie obcokrajowca w praktyce wygląda podobnie do ślubu polskich obywateli, ale w tym przypadku małżonkowie muszą pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach. Przede wszystkim przyszła młoda para powinna przygotować kilka istotnych dokumentów, które będą potrzebne do okazania w Urzędzie Stanu Cywilnego. W przypadku cudzoziemca dokumenty, które uzyskał w swoim kraju muszą być  dodatkowo przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski.

Trzeba pamiętać o tym, że taki związek małżeński może być zawarty nie wcześniej niż po upływie 30 dni od złożenia kompletu dokumentów przez obu małżonków do urzędu stanu cywilnego. Wcześniejsze zawarcie małżeństwa jest możliwe tylko w niektórych, wyjątkowych sytuacjach, np. w wyniku zagrożenia życia jednego z partnerów. Dopuszczalne jest również zawarcie związku małżeńskiego poprzez pełnomocnika, który musi posiadać pisemne, urzędowo poświadczone pełnomocnictwo.

Zobacz także: Prezent na ślub – co podarować Młodej Parze?

Małżeństwo z obcokrajowcem: dokumenty, które musi dostarczyć obywatel Polski

  • odpis aktu urodzenia,
  • aktualny dokument tożsamości (dowód albo paszport)
  • skrócony odpis aktu małżeństwa, jak również odpis prawomocnego orzeczenia sądu w sytuacji, gdy osoba jest po rozwodzie

W przypadku, gdy w związek małżeński chce wstąpić wdowa lub wdowiec konieczne będzie dodatkowo dostarczenie aktu urodzenia oraz odpis aktu zgonu jej małżonka.

Zobacz także: Kryzys w związku? 6 sposobów na to jak naprawić związek lub małżeństwo

Ślub obcokrajowcem: dokumenty wymagane w przypadku cudzoziemców

Cudzoziemcy, którzy chcą wziąć ślub cywilny w Polsce również muszą pamiętać o przygotowaniu kilku dokumentów. W ich przypadku potrzebne będą:

  • ważny paszport, karta pobytu
  • odpis aktu urodzenia tłumaczenia – oryginał oraz dodatkowo tłumaczenie na język polski przygotowane przez tłumacza przysięgłego
  • zaświadczenie dokumentujące zdolność prawną do zawarcia małżeństwa– dokument ten można uzyskać w Urzędzie Stanu Cywilnego w kraju pochodzenia lub ambasadzie. Niekiedy można również wystąpić o jego przyznanie w sądzie rejonowym w Polsce. Aby mogła rozpocząć się cała związana z tym procedura konieczne jest złożenie stosownego wniosku. Przed wydaniem takiego dokumentu odbywa się jeszcze rozmowa małżonków z konsulem.
  • wdowa lub wdowiec: dodatkowo odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka
  • rozwodnicy – odpis skrócony aktu małżeństwa lub prawomocne orzeczenie sądu
  • oświadczenie dotyczące wybranego nazwiska

W sytuacji, gdy cudzoziemiec nie mówi dobrze w języku polskim, konieczna jest będzie  w dniu ślubu również obecność tłumacza przysięgłego. Wszelkie pomocne informacje można uzyskać na stronie urzędu cywilnego.

Zobacz także: Co to jest miłość platoniczna i jak się ją rozpoznaje?

Zagłosuj

Jak długo jesteś w związku?

Liczba głosów: