Zamknij

Polacy rozwodzą się przez seriale? Głównym winowajcą "Moda na sukces"

29.06.2022 10:31
Seriale są główną przyczyną rozwodów w Polsce? Kontrowersyjna teoria
fot. CBS/Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News

Czy seriale mogą mieć zły wpływ na nasze związki? Prezes Centrum Życia i Rodziny uważa, że "Moda na sukces" to główna przyczyna rozwodów w Polsce.

Pokolenie naszych dziadków i rodziców było wychowywane w przeświadczeniu, że trzeba tkwić w małżeństwie nawet wtedy, gdy jest ono nieszczęśliwe. Czasy się zmieniły, nasze myślenie jest zupełnie inne, w związku z czym również rozwodów jest więcej niż dawniej. Nic więc dziwnego, że ludzie coraz częściej szukają przyczyn rozwodów w Polsce. Pod koniec kwietnia odbyła się konferencja poświęcona kryzysowi małżeństwa i rodziny. Padły na niej dość kontrowersyjne słowa. Czy Polacy naprawdę rozwodzą się przez "Modę na sukces"?

Zobacz także: Aż 90% rozwodów ma miejsce przez te 4 rzeczy. Co ciekawe, na liście nie ma zdrady

Seriale są główną przyczyną rozwodów w Polsce? Kontrowersyjna teoria

Podczas konferencji "Nierozerwalność małżeństwa. Studium upadku wartości" poruszono temat kryzysu małżeństwa i rodziny w Polsce. Wystąpił wówczas Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny. Jest to organizacja promująca rodzinę opartą na nierozerwalnym małżeństwie kobiety i mężczyzny. Jej przewodniczący pochylił się nad przyczyną rozwodów w naszym kraju. 

Jak podaje portal wirtualnemedia.pl, zdaniem Ozdoby winne są seriale, które w latach 90. pojawiły się w naszej telewizji. Prezes za główny przykład podaje produkcję "Moda na sukces". Wyliczył, że w ciągu 14 lat w serialu odbyło się 99 ślubów, z czego 42 zakończyły się rozwodami, a 17 unieważniono. 

To był hit, wszyscy to musieli oglądać, część się śmiała, część oglądała z zainteresowaniem, część być może nawet pasjonowała. W szczycie zainteresowania jeden odcinek oglądało w Polsce 5 mln osób. (...) To na pewno oddziaływało na nasze postrzeganie małżeństwa, rodziny, na myślenie o tym, w jaki sposób można w przyszłości tworzyć rodzinę. Nagle się okazuje, że rozwody to codzienność, po prostu kolejny etap w życiu. Skoro dochodzi do problemów, nieporozumień albo pojawia się nowa osoba, bardzo ładna, atrakcyjna albo mądra, to okazuje się, że jest szansa - powiedział Ozdoba. 

"Moda na sukces" to niejedyny serial, który prezes wskazał jako demoralizujący polskie społeczeństwo. Na jego liście pojawili się także uwielbiani przez wszystkich "Przyjaciele". 

Zobacz także: W tych krajach najczęściej dochodzi do rozwodów. Polska poniżej unijnej średniej

"Moda na sukces", "Przyjaciele", "Teoria wielkiego podrywu" - te seriale są złym wzorem do naśladowania?

"Moda na sukces" jest dość obrazowym przykładem na nietrwałość małżeństw. Paweł Ozdoba twierdzi jednak, że wzorem do naśladowania mogą stać się dla nas także inne zagraniczne produkcje, które są popularne w Polsce. Jedną z nich są "Przyjaciele". 

Tam już w pierwszych odcinkach jedna z głównych postaci rozwodzi się, druga ucieka sprzed ołtarza, a trzecia dochodzi do wniosku, że jest lesbijką, jednocześnie będąc w ciąży z mężczyzną, a gdy rodzi dziecko, wychowuje je ze swoją dziewczyną. To wzorzec kulturowy, który przesiąknął umysły młodego pokolenia, a to wszystko zostawia ślad w naszej świadomości - dodał Ozdoba. 

Wy też myślicie, że seriale mają aż taki wpływ na polskie rodziny? 

Zobacz także: Te pary rozwodzą się częściej niż pozostałe. Problem pojawia się już podczas ślubu

Michał Wiśniewski z mikrofonem zakłada okulary przeciwsłoneczne
15 Zobacz galerię
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Źródło: wirtualnemedia.pl