Zamknij

Separacja – wszystko, co warto o niej wiedzieć!

28.05.2019
Aktualizacja: 06.11.2019 15:25

Separacja jest rozwiązaniem dla tych par, które nie do końca są zdecydowane w kwestii przyszłości swojego związku. Co to jest separacja w świetle prawa? Podpowiadamy!

Separacja co to co to jest co to znaczy co to oznacza
fot. Shutterstock

Niekiedy nasz związek jest daleki od naszych wyobrażeń i pojawia się pytanie – co dalej? Decyzja o rozstaniu, szczególnie wtedy, gdy partnerzy mają za sobą wiele wspólnie spędzonych lat bywa bardzo trudna. Czasami warto jednak dać sobie więcej czasu i zamiast wnioskowania o rozwód skorzystać z pośredniego rozwiązania, czyli tzw. separacji. Czym jest dokładnie i jakie konsekwencje się z nią wiążą?

Zobacz także: Otwarty związek: czy taka relacja może się udać?

Separacja: co to?

Wiele małżeństw zanim ostatecznie zdecyduje się na rozwód, korzysta z pośredniego rozwiązania – separacji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że rozwód i separacja nie są tym samym. Uzyskanie rozwodu w porównaniu z separacją bywa często trudniejsze i wymaga spełnienia większej ilości warunków. W przeciwieństwie do rozwodu skutkiem separacji nie jest definitywne rozwiązanie związku małżeńskiego.

Do jej ustanowienia nie jest koniczne wyrażenie zgody przez drugiego małżonka. Często jest tak, że separacja bywa postrzegana jako ostatnia deska ratunku dla tych par, które od dłuższego czasu mają liczne problemy w małżeństwie, ale rozwód postrzegają jako ostateczność.

Zobacz także: Rozstanie nigdy nie jest proste. Jakie są jego poszczególne etapy?

Separacja: co to znaczy w świetle prawa?

Według prawa separacja to instytucja prawna, którą orzeka sąd na wniosek jednego albo obojga małżonków. W przeciwieństwie do rozwodu, przy separacji para wciąż jest formalnie małżeństwem i żaden z partnerów nie może zawrzeć nowego związku małżeńskiego. Aby można było mówić o separacji konieczny jest zupełny (ale nietrwały) rozpad pożycia małżeńskiego.

Mówimy w tym wypadku o całkowitym zaniku zarówno więzi fizycznej, psychicznej, ale i gospodarczej między małżonkami. Warto pamiętać o tym, że separacja nie może nastąpić, jeśli w jej wyniku doszłoby do naruszenia dobra małoletnich dzieci lub gdy jej orzeczenie godziłoby w normy współżycia społecznego, np. w sytuacji, gdy jeden z małżonków jest bardzo chory.

W przypadku, gdy małżonkowie nie posiadają dzieci i obydwoje zgodnie wnoszą o separację jest ona możliwa i wówczas żaden z partnerów nie jest jej winny. Inaczej wygląda sytuacja, w której pozew składa jeden z partnerów podczas toczącej się rozprawy sąd orzeka, czy winę za ustanie pożycia małżeńskiego ponosi tylko jeden z partnerów, oboje, czy jednak żadne z nich.

Zobacz także: Kryzys w związku? 6 sposobów na to jak naprawić związek lub małżeństwo

Separacja: co to oznacza w praktyce dla małżonków?

Pary, które decydują się na separację powinny udać się do najbliższego sądu okręgowego właściwego dla ich miejsca zamieszkania. Separacja to trudny temat, więc w większości przypadków małżonkowie korzystają z pomocy prawnika. Sądy bardzo indywidualnie rozpatrują każdy przypadek separacji. W czasie rozprawy rozstrzygany jest podział władzy rodzicielskiej, kosztów opieki nad małoletnimi, sprawy majątkowe, a nawet zasady mieszkania, jeżeli po orzeczeniu separacji małżonkowie nadal będą mieszkać pod jednym dachem.

Często separacja to prawdziwa próba dla związku. Zdarza się, że w czasie jej trwania małżonkowie jeszcze bardziej utwierdzają się w przekonaniu, że ich relacja nie ma sensu i składają papiery rozwodowe. Inni z kolei dochodzą do wniosku, że mimo dzielących ich różnic wciąż chcą kroczyć przez życie razem. W takiej sytuacji cofnięcie separacji odbywa się również na drodze sądowej. Aby to jednak nastąpiło konieczne jest wspólne żądanie małżonków o jej zniesienie. 

Zobacz także: Jak poradzić sobie z rozstaniem? Kilka sposobów na przetrwanie tego trudnego czasu