Zamknij

Rozwody w Polsce - statystyki, trendy i przyczyny

17.03.2021
Aktualizacja: 17.03.2021 21:09

W ostatnich latach rozwody w Polsce stają się coraz popularniejsze. Czym jest spowodowana ta smutna statystyka? Dlaczego zamiast walczyć o związek, wolimy się rozstać? Jak długo trwa i ile kosztuje rozwód w Polsce?

Jakie są przyczyny rozwodów w Polsce?
fot. Shutterstock

Każdy związek przechodzi lepsze i gorsze momenty, lecz tylko od siły relacji między partnerami zależy, jak sobie z nimi poradzą. Jednym parom udaje się pokonać wszelkie przeciwności, inne nie widzą dalszej wspólnej drogi i wolą się rozstać.

Zobacz także: Śnił Ci się rozwód? Koniecznie sprawdź znaczenie tego snu!

Liczba rozwodów w Polsce - co mówią nam dane?

Wg raportów GUS-u w naszym kraju każdego roku orzeka się ok. 65 000 rozwodów. Dla porównania w 2017 r. zawarto 193 000 ślubów. Wynika z tego, że prawie 1/3 sformalizowanych związków zakończyła się rozwodem.

Ciekawie przedstawiają się również wyniki ankiety przeprowadzonej przez CBOS w 2018 r. Wzięły w niej udział 942 dorosłe osoby z całej Polski. Według niej zaledwie 12 proc. ankietowanych całkowicie sprzeciwia się rozwodom, 52 proc. jest ich przeciwnikiem, lecz dopuszcza je w określonych sytuacjach, natomiast 32 proc. popiera rozwody, jeśli są one wspólną decyzją obojga małżonków. Pozostali ankietowani nie mieli zdania na ten temat lub nie chcieli go ujawniać. Wyniki badania pokazują, że rozwody w Polsce traktowane są jako ostateczność, do której posuwamy się, gdy nie widzimy innego wyjścia.

Zobacz także: Życie po rozwodzie - jak krok po kroku poukładać wszystko na nowo?

Przyczyny rozwodów w Polsce

Liczba rozwodów w Polsce od kilku lat utrzymuje się na stałym, stabilnym poziomie. Ich najczęstszymi przyczynami są:

  • niezgodność charakterów (wg danych GUS to aż 42 proc. wszystkich przypadków),
  • niedochowanie wierności małżeńskiej (22 proc.),
  • nadużywanie alkoholu (16 proc.),
  • nieporozumienia na tle finansowym (8 proc.),
  • negatywny stosunek do innych członków rodziny (6 proc.).

Znacznie rzadsze przyczyny rozwodów w Polsce to różnice światopoglądowe, długa nieobecność jednego z małżonków, trudności mieszkaniowe, choroby psychiczne czy złe dopasowanie seksualne.

Zdecydowanie największy procent rozwodów w Polsce wiąże się z trudnościami w porozumiewaniu się małżonków na co dzień. Okazuje się, że znacznie łatwiej jest nam znieść np. zdradę współmałżonka niż częste kłótnie z nim.

Zobacz także: Podział majątku po rozwodzie - jak wygląda, co podlega podziałowi, koszty

Statystyka rozwodów w Polsce

Badania GUS-u pokazują również, że najczęściej rozpadają się małżeństwa ze stażem powyżej 15 lat. Pokazuje to, że trudności w codziennym dogadywaniu się z czasem stają się coraz bardziej uciążliwe. Często zdarza się także, że małżonkowie decydują się na rozstanie dopiero w momencie, gdy ich potomstwo staje się dorosłe i samodzielne, czyli ok. 20 lat po zawarciu związku małżeńskiego.

Ciekawy jest także fakt, że od lat to kobiety częściej składają pozwy rozwodowe. W latach 80. ich udział w powództwie wynosił ok. 60 proc. Obecnie jest to już niemal 70 proc.

Statystyki rozwodów w Polsce pokazują, że pary najczęściej rozstają się bez orzekania o winie. Dzięki temu sprawy przebiegają znacznie szybciej. Obecnie jedynie ok. 3 proc. rozwodów orzekanych jest z winy kobiety, 14 proc. z winy mężczyzny i ok. 4 proc. z winy obu ze stron.

Zobacz także: Śni ci się zdrada? Koniecznie sprawdź, co to oznacza!

Gdzie rozwodzimy się najczęściej?

Dane GUS-u wyraźnie pokazują, że na decyzję o zakończeniu małżeństwa wpływ ma miejsce zamieszkania. Mieszkańcy miast rozwodzą się prawie trzy razy częściej niż mieszkańcy wsi. Znaczenie może tu mieć np. łatwiejszy dostęp do usług prawnika.

Zobacz także: Separacja – wszystko, co warto o niej wiedzieć!

Jak przebiega i ile trwa rozwód w Polsce?

Wniosek o wszczęcie postępowania rozwodowego może wnieść każdy z małżonków. Konieczne jest do tego napisanie pozwu oraz załączenie do niego oryginału skróconego aktu małżeństwa, a także - jeśli para ma dzieci - skróconych aktów ich urodzenia. Dokumenty należy złożyć w Sądzie Okręgowym. Stały koszt za wniesienie pozwu wynosi 600 zł.

Następnie wyznaczana jest data rozprawy, na której przeprowadzane jest postępowanie. Czas trwania sprawy rozwodowej z dużej mierze zależy od liczby złożonych wniosków dowodowych oraz roszczeń małżonków (podział majątku, alimenty, orzeczenie o winie itp.). Jeśli godzą się oni na rozwód bez orzekania o winie, proces ulega znacznemu skróceniu i nie jest konieczne powoływanie świadków.