Zamknij

Jak poradzić sobie po toksycznym związku? Dzięki temu wrócisz do normalności

18.12.2020 15:45

Rozstanie zawsze jest bolesne. Jeżeli jednak wasz związek był toksyczny, może być wam o wiele trudniej wrócić do normalności. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Smutna dziewczyna w mom jeansach siedzi na kanapie
fot. Shutterstock

Toksyczne relacje nigdy nie wpływają na nas korzystnie i warto jak najszybciej je zakończyć. Paradoksalnie jednak często zdarza się tak, że to właśnie takie rozstanie boli najbardziej. Szkodliwa relacja sprawia bowiem, że czujemy się uzależnieni od partnera i nie potrafimy poukładać sobie życia samodzielnie. Podpowiadamy zatem, jak radzić sobie z rozstaniem, gdy związek miał na was zły wpływ. Dzięki temu łatwiej będzie wam uporać się z tą sytuacją i w końcu zaczniecie normalnie żyć.

Zobacz także: Tych rzeczy nie zmienisz w facecie, choćbyś bardzo się starała. Ma to we krwi

Rozstanie z toksycznym partnerem: jak sobie poradzić?

Poradzenie sobie z rozstaniem nie należy do prostych rzeczy. Zwłaszcza wtedy, gdy czujemy się uzależnieni od byłego partnera.

Warto zdać sobie sprawę z własnej wartości i wyznaczyć pewne cele, do których będziecie dążyć. Dzięki temu łatwiej będzie wam uporać się z tą sytuacją.

Portal "Your Tango" wskazał, jakie jeszcze kroki warto podjąć, żeby poradzić sobie z zakończeniem toksycznego związku? 

1. Uświadom sobie, że nie jesteś winna temu, co się wydarzyło

Obwinianie się za wszystko w związku jest rzeczą normalną dla tych, którzy są pod wpływem i kontrolą toksycznego partnera. Uświadom sobie jednak, że to on celowo zaniżał poczucie twojej wartości. Rozstaliście się, bo tak będzie najlepiej dla was obojga. To nie jest twoją winą. 

2. Uwierz, że masz kontrolę nad swoim życiem

Wydawać ci się teraz może, że nie potrafisz żyć bez niego i zaginiesz w czeluściach wielkiego świata. W rzeczywistości wszystko jednak nie jest tak wielkie i groźne, na jakie teraz wygląda. Udawało ci się funkcjonować bez niego wcześniej? Teraz też sobie z tym poradzisz, może nawet lepiej, bo zdobyłaś nowe doświadczenia. 

3. Spójrz na swoje zachowania i naucz się na błędach

I te doświadczenia właśnie powinny być dla ciebie nauczką. Musisz uświadomić sobie, że ty też wiele rzeczy robiłaś nie tak - począwszy od tkwienia w toksycznej relacji, skończywszy na pozwalaniu sobie na wiele sytuacji, których nie chciałaś. Staraj się tego unikać w kolejnych relacjach i na pewno nie wylewaj frustracji na nowego partnera. Często bowiem zdarza się tak, że ci, którzy kiedyś byli w trudnej relacji, sami stają się toksyczni w kolejnych związkach. 

4. Potraktuj siebie jako głównego bohatera w swoim życiu

Czujesz się trochę na uboczu i masz wrażenie, że odkąd rozpoczął się twój związek, grasz za każdym razem rolę drugoplanową? W takim razie uwierz w siebie i uświadom sobie, że w swoim życiu zawsze jesteś głównym bohaterem. Rób tak, żeby było dobrze przede wszystkim dla ciebie i unikaj osób, które źle na ciebie wpływają. 

5. Nie obwiniaj innych

Choć tak naprawdę najbardziej zawinił twój partner, nikt inny nie miał wpływu na wasz związek. Nie obwiniaj za swoje porażki i spotkanie toksycznego faceta innych ludzi. To nie ich wina, że się poznaliście, nie ich wina, że byliście ze sobą. Być może nawet twoi przyjaciele są również blisko z twoim byłym. Pamiętaj, że to, że ktoś jest toksyczny w związku, nie oznacza od razu, że jest złym kolegą. 

Zobacz także: Pierwsze oznaki, że on cię zdradza. Lepiej ich nie przegap

Po czym poznać, że związek jest toksyczny? 

Wiele osób zastanawia się, po czym poznać, że związek jest toksyczny. Nie zawsze jest to bowiem widoczne gołym okiem. Okazuje się, że istnieje kilka sposobów na to, żeby zdać sobie z tego sprawę. 

Widać to przede wszystkim, jeżeli zaczynacie wzajemnie się kontrolować. Nie chodzi jednak o interesowanie się sprawami drugiej osoby, a o narzucanie jej własnego zdania na każdy temat. Wówczas pojawia się chorobliwa zazdrość i zaborczość. Związek natomiast nie polega na wzajemnym więzieniu się. 

Inną kwestią są różnice w poglądach i wartościach, a także nieustanne kłótnie. Sprzeczki w związku są rzeczą normalną, ale "chodzenie na noże" każdego dnia już nie. Nie czujecie już nic poza złością, gdy ze sobą przebywacie? W takim razie oboje będziecie się jedynie męczyć w tym związku. 

Zobacz także: Robisz te rzeczy w związku? Współczujemy twojemu partnerowi

loader

Mężczyźni wskazali ubrania, które ich zdaniem nie pasują do żadnej damskiej stylizacji. Zobaczcie, o jakie elementy garderoby chodzi!