Zamknij

Twój partner jest rozrzutny? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić

02.03.2021 13:28
Para wrzuca oszczędności do świnki skarbonki
fot. Shutterstock

Nie każdy nadaje się do oszczędzania. Jeżeli jednak macie wspólny budżet, trzeba wypracować system zarządzania pieniędzmi. 

Pieniądze są jednym z najczęstszych powodów kłótni w związkach. Nic tak nie rozdziela ludzi jak inne podejście do finansów. Zwłaszcza jeżeli jeden z partnerów jest wyjątkowo rozrzutny. Wówczas może wam się wydawać, że nie da się nic na to poradzić. To jednak nieprawda. Jeżeli bardzo wam na nim zależy i w zasadzie podejście do pieniędzy jest jedyną rzeczą, jaka wam w nim przeszkadza, nie przekreślajcie od razu tej relacji. Oto 5 rzeczy, które jesteście w stanie zrobić, żeby trochę go pod tym względem zmienić.

Zobacz także: Umów się z partnerem na związek idealny. Klauzula stylu życia to klucz do sukcesu

Rozrzutny partner: 5 sposobów, żeby sobie z nim poradzić

Rozrzutność partnera na pewno nie jest rzeczą, którą łatwo zwalczyć. Warto jednak się postarać.

Portal Allwomenstalk.com przedstawił 5 sposobów na to, jak poradzić sobie z tym problemem. 

1. Ustalcie budżet do wydania i regularnie oszczędzajcie

Każda poukładana para ma jakiś budżet, którego w danym miesiącu nie chce przekroczyć. Warto odgórnie go ustalić, oczywiście razem. Następnie zastanówcie się, ile chcecie zaoszczędzić np. na wakacje lub nowy samochód. Po odjęciu tej kwoty możecie zobaczyć, ile pieniędzy wam zostaje. Niech to będzie pula, którą możecie wydać "nadprogramowo". 

2. Przejmij kontrolę nad budżetem i wyliczaj mu kieszonkowe

Warto, żeby osoba, która jest bardziej rozsądna finansowo w związku, przejęła kontrolę nad waszym budżetem. Jeżeli jesteś to ty, będziesz mogła na bieżąco sprawdzać, czy nie przekraczacie kwoty, którą z góry ustaliliście. Porozmawiaj o tym szczerze z partnerem. Być może on potrzebuje kontroli na tyle, że będzie chciał, żebyś wyliczyła mu konkretne kieszonkowe np. na tydzień. Pamiętaj jednak, że nie możesz sprawić, żeby poczuł się jak małe dziecko. Nie o to w tym chodzi. 

3. Bądźcie wobec siebie uczciwi

Zacznij szczerze rozmawiać z nim o pieniądzach. Powiedz o tym, co cię stresuje i postaw sprawę jasno, że nie wyobrażasz sobie dalej takiej rozrzutności z jego strony. Być może to zrozumie i sam się zreflektuje. Może też wówczas bardziej otworzyć się przed tobą i zdradzić ci, dlaczego nie potrafi oszczędzać. Taka szczerość w związku jest naprawdę ważna. 

4. Usuńcie ze swojego życia karty kredytowe

Jeżeli jedno z was jest rozrzutne, karty kredytowe są prawdziwym zabójstwem dla waszej relacji i wspólnych finansów. Jeżeli wiesz, że partner nie potrafi oszczędzać, nie może mieć dostępu do tego typu środków. Inaczej nawet nie zdacie sobie sprawy, kiedy popadniecie w długi. 

5. Stwórzcie osobne konta

W dzisiejszych czasach partnerzy coraz częściej mają osobne konta i nie ma w tym nic złego. Pamiętajcie jednak, że jeżeli ze sobą mieszkacie, powinniście przeznaczać jakąś pulę pieniędzy na codzienne wydatki. Dlatego warto mieć jedno wspólne konto, gdzie będą "pieniądze na życie" oraz oszczędności. Na swoje wydatki natomiast powinniście mieć osobne konta. 

Zobacz także: Twój partner robi te rzeczy? Manipuluje tobą i jest niebezpieczny

W ostatnich latach sporo znanych par zaskoczyło nas swoimi... rozstaniami. O tych zerwaniach było najgłośniej.