Oceń
Rozpad małżeństwa pociąga za sobą zawsze wiele trudnych emocji. Jest to bowiem pewien proces, na który składa się wiele czynników. Dopiero na jego końcu pojawia się decyzja o rozstaniu - rozwodzie lub ostatecznej próbie ratowania związku.
Statystyki rozpadu małżeństw są nieubłagane - niemal co trzeci zalegalizowany związek w Polsce się rozpada. Wprawdzie według ostatniego raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 roku liczba orzeczonych rozwodów i separacji spadła, jednak zmniejszyła się także liczba zawartych małżeństw. Jakie są najczęstsze przyczyny rozpadu małżeństwa? Jakie oznaki powinny cię zaniepokoić?
Zobacz także: Życie po rozwodzie - jak krok po kroku poukładać wszystko na nowo?
Co o rozpadzie małżeństwa mówi psychologia?
Objawy i przyczyny rozpadu małżeństw są od lat przedmiotem badań wielu psychologów. Koniec małżeństwa nie jest to bowiem stan, który następuje z dnia na dzień, ale jest efektem dłuższego, często wieloletniego procesu. Poznanie przyczyn rozpadu małżeństwa pozwala psychologom, a także i samym zainteresowanym, zwrócić szczególną uwagę na konkretne sytuacje w związku, które zawczasu można zacząć kierować na właściwe tory.
Według psychologów istnieją także czytelne oznaki rozpadu małżeństwa, które świadczą o tym, że prędzej czy później, związek się rozpadnie. Amerykański psycholog John Gottman nazwał je „czterema jeźdźcami apokalipsy” i zaliczył do nich:
- krytykę,
- postawę obronną,
- pogardę,
- obojętność.
Z czysto praktycznego punktu widzenia można wymienić wśród nich także inne okoliczności, których pojawienie się w związku powinno zwrócić twoją uwagę.
Zobacz także: Myślisz o rozwodzie coraz częściej, ale go nie chcesz? Dzięki temu uratujesz związek
Oznaki rozpadu małżeństwa
Coraz częściej w twojej głowie pojawia się myśl „moje małżeństwo się rozpada”? Jeśli tak, to warto zastanowić się, czy jest to efekt krótkotrwałych trudności, czy też pojawiła się w twoim związku jedna z oznak rozpadu małżeństwa. Do najczęściej wymienianych zalicza się:
Kłótnie z wzajemnym oskarżaniem się i przyjmowaniem postawy obronnej
Zaostrzona wymiana zdań zdarza się w każdym związku. Czasem ma moc wręcz uzdrawiającą - gdy każde z was na głos wypowie swoje uczucia, żale i złości, wspólnie można dojść do konstruktywnych wniosków i postanowić zmienić coś w swoim zachowaniu. Kiedy jednak konflikty przyjmują postać oskarżania drugiej strony, która przedstawia postawę obronną, to znak, że związku dzieje się coś złego.
Defensywność to forma ochrony przed strachem, bólem i ciągłą krytyką. Nie jest to zatem faktyczna próba rozwiązania sporu, ale odpieranie ataku. Kłótnie przypominają więc swoiste odbijanie piłeczki pingpongowej i nie prowadzą do żadnych konstruktywnych wniosków.
Krytyka i wzajemne ocenianie się
Krytyka i pogarda wskazywane są przez Johna Gottmana jako oznaki rozpadu małżeństwa. Krytykowanie się nie tylko w sytuacjach konfliktowych, ale także w codziennych czynnościach rodzi coraz więcej negatywnych emocji w drugiej osobie. Z czasem przeradza się ona w pogardę - jesteśmy dla partnera lub partnerki nieprzyjemni, oceniamy ich zachowanie jako niewłaściwe, odbieramy im wartość. Tym samym małżonków przestaje łączyć wzajemny szacunek, który uważany jest za jeden z fundamentów trwałego związku.
Zobacz także: Śnił Ci się rozwód? Koniecznie sprawdź znaczenie tego snu!
Negatywne myślenie o swoim partnerze lub partnerce
Coraz częściej dostrzegasz wyłącznie wady drugiej strony w związku i przestajesz widzieć jej pozytywne cechy? To bardzo niepokojący objaw. Przesadne demonizowanie współmałżonka przeradza się w podobne nastawienie do całego związku. Z czasem stwierdzasz, że związek był pasmem nieszczęść i tak oto w prosty sposób dochodzi do rozpadu małżeństwa po 20 latach. Na dodatek zostają tylko negatywne wspomnienia.
Obojętność i dystans
Naturalną oznaką rozpadu małżeństwa jest narastający dystans fizyczny i psychiczny. Kiedy dochodzi do tego obojętność, wtedy wasz związek przeżywa już poważne kłopoty. Nic dziwnego, że kłótnie i wyrzuty powodują, że nie masz ochoty na przytulenie, wspólne spędzanie czasu, nie mówiąc już o intymnych zbliżeniach. Z czasem uczucia i potrzeby drugiej osoby przestają nas interesować, nie staramy się nawiązać kontaktu fizycznego, przestajemy zabiegać o jakąkolwiek uwagę. Taka obojętność jest sygnałem końca miłości w małżeństwie.
Mówienie o rozstaniu
Widząc coraz więcej kłopotów w swoim związku, z czasem wprost zaczynasz mówić o rozstaniu. To, co początkowo było trudne do wyobrażenia, zaczyna przybierać namacalny wymiar. Stopniowo oswajasz się z tą myślą, co więcej racjonalizujesz ją i dochodzisz do wniosku, że to jedyny sposób rozwiązania ciągłych problemów w twoim życiu.
Zobacz także: Rozwody w Polsce - statystyki, trendy i przyczyny
Przyczyny rozpadu małżeństwa
Kiedy dostrzeżesz w swoim związku któryś z objawów jego rozpadu, warto zastanowić się co może być przyczyną takiej sytuacji. Potocznie nazywane „wypalenie w małżeństwie” nie rodzi się bowiem z niczego. Proces rozpadu małżeństwa jest długofalowy i zawsze ma swoje źródło. Jeśli je poznasz, łatwiej będzie walczyć o związek.
Do najczęstszych przyczyn rozpadu małżeństwa zalicza się:
- Brak ochoty na zbliżenia to oznaka tego, że w twoim związku dzieje się coś niedobrego, ale brak seksu to już powód jego rozpadu. To swego rodzaju błędne koło - kłótnie, wzajemne oskarżanie, negatywne postrzeganie partnera skutkują brakiem ochoty na kontakty intymne, a to seks może być często sposobem na poprawę sytuacji w waszym małżeństwie. Warto zatem przełamać ten kryzys - wyjazd tylko we dwoje, wspólnie spędzony romantyczny wieczór, a może zwyczajne odciążenie w domowych obowiązkach poprawi drugiej stronie nastrój i zachęci do bliskości.
- Rozpad małżeństwa a dziecko - nie sposób nie zauważyć, że związek i dziecko pozostają ze sobą w ścisłej korelacji. Powodem rozpadu związku może być niechęć posiadania potomstwa lub trudności w zajściu w ciążę. Rozpad małżeństwa po urodzenia dziecka jest także bardzo często spotykanym problemem - odmienne podejście do jego wychowania jest częstą przyczyną kłótni w związku.
- Nuda i brak miłości w małżeństwie - a może wystarczy dodać twojemu związkowi nieco świeżości? To, co wydaje się być umarłym uczuciem, może zostało po prostu stłamszone przez codzienność, z jej całymi trudnościami, powtarzalnością i przewidywalnością. Znajdźcie z partnerem nowe wspólne hobby, zacznijcie nieco inaczej spędzać wolny czas, poświęćcie więcej czasu na swoje potrzeby, a nie na ciągłą gonitwę - może okaże się to złotym środkiem na problemy w waszym związku.
- Rodzina partnera - stereotypowa teściowa, trudne w kontaktach rodzeństwo lub cała masa rodzinnych relacji, które oczekują zainteresowania kosztem waszego czasu. Pamiętaj - rodzina jest ważna, jednak zawierając małżeństwo lub wchodząc w trwały nieformalny związek, tworzysz nową rodzinę, która powinna być dla ciebie priorytetem. Warto odpowiednio je określić.
- Zdrada to na ogół przyczyna trwałego rozpadu małżeństwa. Czasem łatwo wybaczyć, trudniej zapomnieć i zaufać drugiej stronie.
- Przemoc i nałogi, mimo że są na ogół przyczyną utraty więzi w związku, często nie prowadzą jednak do jego rozpadu. Uwolnienie się z toksycznych relacji przychodzi bowiem bardzo trudno.
Oceń artykuł