Zamknij

Rozpad małżeństwa - oznaki i przyczyny braku miłości w małżeństwie

01.04.2021
Aktualizacja: 01.04.2021 22:10
Proces rozpadu małżeństwa jest długofalowy.
fot. Shutterstock

Rozpad małżeństwa pociąga za sobą zawsze wiele trudnych emocji. Jest to bowiem pewien proces, na który składa się wiele czynników. Dopiero na jego końcu pojawia się decyzja o rozstaniu - rozwodzie lub ostatecznej próbie ratowania związku.

Statystyki rozpadu małżeństw są nieubłagane - niemal co trzeci zalegalizowany związek w Polsce się rozpada. Wprawdzie według ostatniego raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 roku liczba orzeczonych rozwodów i separacji spadła, jednak zmniejszyła się także liczba zawartych małżeństw. Jakie są najczęstsze przyczyny rozpadu małżeństwa? Jakie oznaki powinny cię zaniepokoić? 

Zobacz także: Życie po rozwodzie - jak krok po kroku poukładać wszystko na nowo?

Co o rozpadzie małżeństwa mówi psychologia? 

Objawy i przyczyny rozpadu małżeństw są od lat przedmiotem badań wielu psychologów. Koniec małżeństwa nie jest to bowiem stan, który następuje z dnia na dzień, ale jest efektem dłuższego, często wieloletniego procesu. Poznanie przyczyn rozpadu małżeństwa pozwala psychologom, a także i samym zainteresowanym, zwrócić szczególną uwagę na konkretne sytuacje w związku, które zawczasu można zacząć kierować na właściwe tory. 

Według psychologów istnieją także czytelne oznaki rozpadu małżeństwa, które świadczą o tym, że prędzej czy później, związek się rozpadnie. Amerykański psycholog John Gottman nazwał je „czterema jeźdźcami apokalipsy” i zaliczył do nich: 

  • krytykę, 
  • postawę obronną, 
  • pogardę, 
  • obojętność. 

Z czysto praktycznego punktu widzenia można wymienić wśród nich także inne okoliczności, których pojawienie się w związku powinno zwrócić twoją uwagę. 

Zobacz także: Myślisz o rozwodzie coraz częściej, ale go nie chcesz? Dzięki temu uratujesz związek

Oznaki rozpadu małżeństwa 

Coraz częściej w twojej głowie pojawia się myśl „moje małżeństwo się rozpada”? Jeśli tak, to warto zastanowić się, czy jest to efekt krótkotrwałych trudności, czy też pojawiła się w twoim związku jedna z oznak rozpadu małżeństwa. Do najczęściej wymienianych zalicza się: 

Kłótnie z wzajemnym oskarżaniem się i przyjmowaniem postawy obronnej

Zaostrzona wymiana zdań zdarza się w każdym związku. Czasem ma moc wręcz uzdrawiającą - gdy każde z was na głos wypowie swoje uczucia, żale i złości, wspólnie można dojść do konstruktywnych wniosków i postanowić zmienić coś w swoim zachowaniu. Kiedy jednak konflikty przyjmują postać oskarżania drugiej strony, która przedstawia postawę obronną, to znak, że związku dzieje się coś złego.  

Defensywność to forma ochrony przed strachem, bólem i ciągłą krytyką. Nie jest to zatem faktyczna próba rozwiązania sporu, ale odpieranie ataku. Kłótnie przypominają więc swoiste odbijanie piłeczki pingpongowej i nie prowadzą do żadnych konstruktywnych wniosków. 

Krytyka i wzajemne ocenianie się

Krytyka i pogarda wskazywane są przez Johna Gottmana jako oznaki rozpadu małżeństwa. Krytykowanie się nie tylko w sytuacjach konfliktowych, ale także w codziennych czynnościach rodzi coraz więcej negatywnych emocji w drugiej osobie. Z czasem przeradza się ona w pogardę - jesteśmy dla partnera lub partnerki nieprzyjemni, oceniamy ich zachowanie jako niewłaściwe, odbieramy im wartość. Tym samym małżonków przestaje łączyć wzajemny szacunek, który uważany jest za jeden z fundamentów trwałego związku. 

Zobacz także: Śnił Ci się rozwód? Koniecznie sprawdź znaczenie tego snu!

Negatywne myślenie o swoim partnerze lub partnerce

Coraz częściej dostrzegasz wyłącznie wady drugiej strony w związku i przestajesz widzieć jej pozytywne cechy? To bardzo niepokojący objaw. Przesadne demonizowanie współmałżonka przeradza się w podobne nastawienie do całego związku. Z czasem stwierdzasz, że związek był pasmem nieszczęść i tak oto w prosty sposób dochodzi do rozpadu małżeństwa po 20 latach. Na dodatek zostają tylko negatywne wspomnienia. 

Obojętność i dystans

Naturalną oznaką rozpadu małżeństwa jest narastający dystans fizyczny i psychiczny. Kiedy dochodzi do tego obojętność, wtedy wasz związek przeżywa już poważne kłopoty. Nic dziwnego, że kłótnie i wyrzuty powodują, że nie masz ochoty na przytulenie, wspólne spędzanie czasu, nie mówiąc już o intymnych zbliżeniach. Z czasem uczucia i potrzeby drugiej osoby przestają nas interesować, nie staramy się nawiązać kontaktu fizycznego, przestajemy zabiegać o jakąkolwiek uwagę. Taka obojętność jest sygnałem końca miłości w małżeństwie. 

Mówienie o rozstaniu

Widząc coraz więcej kłopotów w swoim związku, z czasem wprost zaczynasz mówić o rozstaniu. To, co początkowo było trudne do wyobrażenia, zaczyna przybierać namacalny wymiar. Stopniowo oswajasz się z tą myślą, co więcej racjonalizujesz ją i dochodzisz do wniosku, że to jedyny sposób rozwiązania ciągłych problemów w twoim życiu. 

Zobacz także: Rozwody w Polsce - statystyki, trendy i przyczyny

Przyczyny rozpadu małżeństwa 

Kiedy dostrzeżesz w swoim związku któryś z objawów jego rozpadu, warto zastanowić się co może być przyczyną takiej sytuacji. Potocznie nazywane „wypalenie w małżeństwie” nie rodzi się bowiem z niczego. Proces rozpadu małżeństwa jest długofalowy i zawsze ma swoje źródło. Jeśli je poznasz, łatwiej będzie walczyć o związek. 

Do najczęstszych przyczyn rozpadu małżeństwa zalicza się: 

  1. Brak ochoty na zbliżenia to oznaka tego, że w twoim związku dzieje się coś niedobrego, ale brak seksu to już powód jego rozpadu. To swego rodzaju błędne koło - kłótnie, wzajemne oskarżanie, negatywne postrzeganie partnera skutkują brakiem ochoty na kontakty intymne, a to seks może być często sposobem na poprawę sytuacji w waszym małżeństwie. Warto zatem przełamać ten kryzys - wyjazd tylko we dwoje, wspólnie spędzony romantyczny wieczór, a może zwyczajne odciążenie w domowych obowiązkach poprawi drugiej stronie nastrój i zachęci do bliskości. 
  2. Rozpad małżeństwa a dziecko - nie sposób nie zauważyć, że związek i dziecko pozostają ze sobą w ścisłej korelacji. Powodem rozpadu związku może być niechęć posiadania potomstwa lub trudności w zajściu w ciążę. Rozpad małżeństwa po urodzenia dziecka jest także bardzo często spotykanym problemem - odmienne podejście do jego wychowania jest częstą przyczyną kłótni w związku. 
  3. Nuda i brak miłości w małżeństwie - a może wystarczy dodać twojemu związkowi nieco świeżości? To, co wydaje się być umarłym uczuciem, może zostało po prostu stłamszone przez codzienność, z jej całymi trudnościami, powtarzalnością i przewidywalnością. Znajdźcie z partnerem nowe wspólne hobby, zacznijcie nieco inaczej spędzać wolny czas, poświęćcie więcej czasu na swoje potrzeby, a nie na ciągłą gonitwę - może okaże się to złotym środkiem na problemy w waszym związku. 
  4. Rodzina partnera - stereotypowa teściowa, trudne w kontaktach rodzeństwo lub cała masa rodzinnych relacji, które oczekują zainteresowania kosztem waszego czasu. Pamiętaj - rodzina jest ważna, jednak zawierając małżeństwo lub wchodząc w trwały nieformalny związek, tworzysz nową rodzinę, która powinna być dla ciebie priorytetem. Warto odpowiednio je określić.  
  5. Zdrada to na ogół przyczyna trwałego rozpadu małżeństwa. Czasem łatwo wybaczyć, trudniej zapomnieć i zaufać drugiej stronie. 
  6. Przemoc i nałogi, mimo że są na ogół przyczyną utraty więzi w związku, często nie prowadzą jednak do jego rozpadu. Uwolnienie się z toksycznych relacji przychodzi bowiem bardzo trudno.