Zamknij

Prawie 50% kobiet nosi w sobie "romantyczny żal". Co to jest i jak wpływa na związki?

27.11.2020 09:40
Rozżalona dziewczyna w swetrze, jeansach i trampkach siedzi na fotelu i wpatruje się w okno
fot. Shutterstock

"Romantyczny żal" to ciekawe zjawisko, które dotyka prawie 50% kobiet. Czym tak naprawdę jest i jak wpływa na ich związki?

Nie od dziś wiadomo, że kobiety są bardziej emocjonalne niż mężczyźni. Przeżywają, analizują i niestety zbyt często wracają wspomnieniami do tego, co było. Właśnie dlatego wiele z nich nosi w sobie tzw. "romantyczny żal". Jest on wspomnieniem dawnych czasów, a niekiedy może nawet powodować chęć przeżycia niektórych chwil na nowo. I może nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że to pojęcie odnosi się do... utraconych miłości. A to może prowadzić do tego, że zaczynamy żyć przeszłością i nie potrafimy zrobić kroku naprzód. 

Zobacz także: 3 typy kobiecych sylwetek, które podobają się facetom. Nie mogą się im oprzeć

Romantyczny żal dotyka 50% kobiet! Czym jest i jak wpływa na związki?

"New York Times" donosi, że naukowcy z Northwestern University i University of Illinois w Urbana-Champaign przeprowadzili badanie wśród 370 osób w wieku od 19 do 103 lat. Niezależnie od tego, na jakim etapie życia były niektóre kobiety, wiele z nich zwróciło uwagę na jedną rzecz.

Okazuje się, że aż 44% przebadanych kobiet żałuje, że ich poprzednie związki się rozpadły. Tym samym analizują, co tak naprawdę się wydarzyło i ubolewają nad tym, że podjęły lub nie podjęły pewnych działań.

Nie chodzi o to, że ich obecne relacje są nieudane lub w tym momencie chciałyby wrócić do swojego eks. To tęsknota za tym, co nieodkryte. Zastanawiają się nad tym, jak dziś wyglądałaby ich relacja z przeszłości, gdyby nie rozstanie. Skupiają się na tym, co im uciekło, a to może powodować problemy w ich obecnych relacjach.

O ile wspominanie od czasu do czasu nie jest rzeczą złą, o tyle nieustanne rozpamiętywanie tego, co było, nie wpływa korzystnie na to, co jest obecnie. Zwłaszcza że nikt z nas nie chciałby, żeby osoba, którą kochamy, często myślała o swoim byłym. 

Naukowcy są zgodni - żal jest czymś dobrym, o ile szybko go przepracujesz i zaczniesz skupiać się na nowych rzeczach. Każdy z nas zasługuje na prawdziwą miłość i nie ma sensu rozpamiętywać tego, co było. 

Zobacz także: Kobiety, które przerażają mężczyzn na pierwszej randce. Kolejnej na pewno nie będzie

Miała być piękna ceremonia i huczne wesele, a pozostał niesmak. Te gwiazdy odwołały swój ślub w ostatniej chwili.