Zamknij

"Romantyczne kompetencje" składają się z trzech elementów. Jak wpływają na związki?

28.01.2021 12:16
Zakochana para wtulona w siebie robi sobie selfie
fot. Shutterstock

"Romantyczne kompetencje" oznaczają starania obojga partnerów, żeby zbudować udaną i trwałą relację. W ich skład wchodzą trzy elementy.

Wszyscy chcemy, żeby nasze związki były jak najbardziej udane. O trwałej relacji marzy większość kobiet, ale również mężczyźni. Pomocna w tym przypadku może się okazać tzw. "romantyczna kompetencja". Jest to pojęcie dotyczące umiejętności obojga partnerów w budowaniu udanej i trwałej relacji. Na czym polega, z czego się składa i przede wszystkim - jak wpływa na nasze związki? Zostało to ustalone w jednym z badań psychologicznych.

Zobacz także: Poseksualna depresja dotyczy wielu z nas. Na czym polega i jak sobie z nią poradzić?

"Romantyczne kompetencje": co to takiego i jak wpływają na związki?

Jak podaje portal Psychologytoday.com, "kompetencja romantyczna" pociąga za sobą uświadomienie sobie potrzeb, jakie ma nasz partner. Ma także określać nasze upodobania dotyczące związku.

Umiejętności, które ludzie wykorzystują w swojej relacji, w dużej mierze są przez nas nabywane wraz z doświadczeniem. Dotyczą zarówno kwestii przywiązania do drugiego człowieka, jak również okazywania mu wsparcia emocjonalnego. 

Ten zestaw umiejętności nazywany jest właśnie "kompetencjami romantycznymi". Pojęcie to po raz pierwszy zostało użyte przez psychologa Jiaqi Zhous z Uniwersytetu Stony Brook w Nowym Jorku. W artykule opublikowanym na łamach "Journal of Social and Personal Relationships" przedstawione zostały wyniki badań dotyczące właśnie tych umiejętności. 

Okazuje się, że "kompetencje romantyczne" sprawiają, iż otrzymujemy większe wsparcie od naszych partnerów. Jednocześnie czujemy się do siebie bardziej przywiązani, co automatycznie poprawia jakość relacji. 

Zobacz także:  Pandemia przyczyniła się do niebezpiecznego zjawiska. Przez to rozpadają się związki

"Romantyczne kompetencje": z czego się składają?

Żeby jednak zadbać o związek, należy zdać sobie sprawę z tego, co tak naprawdę wchodzi w skład tych romantycznych umiejętności. Badacze wyróżniają trzy elementy tego typu kompetencji.

  • Zajrzenie w głąb siebie - refleksja nad romantycznymi doświadczeniami w związku oraz uświadomienie sobie, jak nasze indywidualne zachowanie wpływa na relację. 
  • Wzajemność - zrozumienie, że w relacji chodzi o wzajemne zaspokajanie potrzeb, a nie skupianie się wyłącznie na sobie.
  • Kontrola emocji - zdanie sobie sprawy z naszych uczuć, a jednocześnie umiejętne kontrolowanie ich tak, żeby były korzystne dla obojga partnerów. 

Jeżeli nauczycie się tych rzeczy, łatwiej będzie wam dbać o swoją relację. 

Zobacz także: Walentynki to święto zakochanych. Jak je przetrwać, gdy jesteśmy singlami?

Wydawać się może, że show-biznes i trwały związek nie idą w parze. Te gwiazdy udowodniły, że może być inaczej.