Zamknij

Rodzina patchworkowa – co to, jak zaakceptować dziecko partnera?

03.02.2021
Aktualizacja: 05.02.2021 16:44
Rodzina patchworkowa
fot. Shutterstock

Biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej małżeństw się rozpada, nikogo już nie dziwi rodzina patchworkowa. Ludzie, którzy mają dzieci, wchodzą w nowe związki, próbując raz jeszcze poukładać swoje życie. Tworzą w ten sposób rodziny zrekonstruowane, co wymaga dużo czasu i pracy.

Coraz częściej słyszymy o rodzinach patchworkowych, ale o ile nas to bezpośrednio nie dotyczy, nie zastanawiamy się nad ich problemami. Ułożenie relacji pomiędzy członkami nowej rodziny wymaga dużo kompromisów i chęci porozumienia. Rodziny zrekonstruowane borykają się często z wieloma trudnościami, do których należą też reakcje otoczenia na nowy związek. Jak się wzajemnie zaakceptować i stworzyć rodzinę na wzór tradycyjnej? Przede wszystkim muszą chcieć tego wszyscy zainteresowani, bo bez tego trudno będzie coś zbudować.

Co to jest rodzina patchworkowa i dlaczego tak ją nazywamy?

Pochodząca od słowa “patchwork” rodzina składa się z członków więcej niż jednej rodziny, którzy łączą się, aby stworzyć tę wspólną. Dlaczego nazywamy ją patchworkową rodziną? Patchwork jest metodą szycia, w której zszywa się różne kawałki materiałów w większą całość, tak aby powstał nowy wzór. Jest to zajęcie pracochłonne i wymagające dużo kreatywności. Ta nazwa od razu przywodzi na myśl rodzinę patchworkową, ponieważ i tutaj składamy nową rodzinę z osób, które dotąd funkcjonowały osobno. Nie jest to łatwa praca i wymaga cierpliwości, aby wszystko się udało.

W skład nowej rodziny wchodzą osoby pochodzące z domów, w których mogły obowiązywać inne zwyczaje oraz mające różne charaktery i oczekiwania wobec życia. Połączenie ich w jedną komórkę społeczną to duże wyzwanie, które jednak warto podjąć, kiedy nowi partnerzy wiedzą, że chcą iść razem przez życie.

Zobacz także:  Kryzys w związku? 6 sposobów na to jak naprawić związek lub małżeństwo 

Czym się charakteryzuje rodzina patchworkowa?

Rodzina patchworkowa, nazywana też zrekonstruowaną, powstaje w wyniku założenia nowej rodziny przez jednego lub oboje rodziców, którzy owdowieli lub są po rozwodzie. Dwoje partnerów posiadających dzieci z poprzednich związków, a często też wspólne dziecko, próbuje ułożyć relacje pomiędzy członkami obu rodzin.

Dzieci wychowywane w rodzinach patchworkowych często czują się związane z więcej niż jedną rodziną i w praktyce posiadają więcej niż dwie pary dziadków. Z prawnego punktu widzenia, przybrani rodzice nie mają praw rodzicielskich do dziecka partnera, o ile nie zdecydują się na przysposobienie. To jednak rzadko jest możliwe, ponieważ drugi rodzic posiada zwykle prawa rodzicielskie. W praktyce partnerzy wychowują wspólnie dzieci, choć to biologiczni rodzice mają prawo do podejmowania ważnych decyzji. Również przybrane rodzeństwo, które nie jest ze sobą spokrewnione, musi mierzyć się z trudnościami w ułożeniu pozytywnych relacji.

Patchwork – rodzina: czy jest łatwa do stworzenia?

Choć wydawać by się mogło, że stworzenie patchworkowej rodziny jest łatwe, nie zawsze tak jest. Ludzie rozstają się z różnych przyczyn i często są pomiędzy nimi negatywne emocje, co może rzutować na układanie sobie nowego życia. Również dzieci mają często problem z zaakceptowaniem nowych partnerów rodziców. Jest to jeszcze trudniejsze, kiedy ojczym lub macocha mają swoje dzieci. Różnica wieku i charakterów oraz pojawiająca się w takich sytuacjach zazdrość to duże wyzwanie zarówno dla dzieci, jak i rodziców, którzy muszą rozwiązywać pojawiające się konflikty. Odpowiednie podejście rodziców jest tutaj bardzo istotne. Traktowanie wszystkich dzieci jednakowo i nieograniczanie kontaktów z biologicznymi rodzicami jest bardzo ważne w budowaniu pozytywnych relacji.

Zobacz także:  Kobiety spod tych znaków zodiaku są złymi matkami. Ich dzieci często zrywają z nimi kontakt 

Z jakimi problemami borykają się rodziny patchworkowe?

Konflikty pojawiają się w każdej rodzinie, ale rodziny patchworkowe są na nie narażone dużo bardziej. Partnerzy mają świadomość, że spoczywa na nich odpowiedzialność za ułożenie pozytywnych relacji pomiędzy dziećmi i obecnymi oraz byłymi partnerami. Dzieci często nie akceptują nowych partnerów rodziców i przybranego rodzeństwa. Nie zawsze też pogodziły się z rozstaniem rodziców i mają poczucie, że dobre relacje z ojczymem czy macochą są nie w porządku wobec biologicznego rodzica. Jest to powodem wielu kłótni, które trzeba łagodzić. Rodzice czują się w takich sytuacjach zmęczeni i przytłoczeni ciągłymi konfliktami. Zdarza im się wątpić, że to wszystko ma sens i że da się stworzyć szczęśliwą rodzinę zrekonstruowaną.

Również między nowymi partnerami mogą pojawiać się konflikty, które często dotyczą zazdrości o byłych małżonków i relacji z nimi. Wiele zależy również od otoczenia – rodziców, teściów, rodzeństwa i dalszej rodziny. Nie zawsze podchodzą oni pozytywnie do rodziny patchworkowej, którą próbują stworzyć ich bliscy i zamiast ich wspierać, są źródłem kolejnych nieporozumień. Dlatego na relacje w rodzinach patchworkowych wpływa wiele czynników i trzeba dużo pracy, żeby wszystko poskładać.

Czy rodzina zrekonstruowana może funkcjonować jak tradycyjna?

Choć możliwość wystąpienia wielu problemów czasem budzi poczucie, że rodzina patchworkowa nie będzie funkcjonować w taki sposób jak tradycyjna, nie ma powodu, by martwić się na zapas. Nie w każdej rodzinie pojawiają się konflikty, a nawet jeśli, w wielu przypadkach wszystko udaje się ułożyć. Potrzeba tylko czasu, żeby członkowie rodziny patchworkowej zaakceptowali siebie nawzajem. Umiejętność pójścia na kompromis i pozytywne nastawienie są bardzo ważne w budowaniu dobrych relacji. Istotne jest, żeby partnerzy wiedzieli, czego oczekują od tej relacji i jak wyobrażają sobie funkcjonowanie w rodzinie patchworkowej. Ustalenie takich rzeczy pozwoli uniknąć wielu konfliktów i nieporozumień. Trzeba jednak pamiętać, że zaakceptowanie nowej sytuacji rodzinnej jest trudne dla każdego, a przede wszystkim dla dzieci. Szczególnie wobec nich trzeba się wykazać dużą wyrozumiałością.

Zobacz także:  Śniło ci się wesele? To nie zawsze dobry znak! Poznaj znaczenie tego snu

Jak zaakceptować dziecko partnera z poprzedniego związku?

Choć miłość do własnego dziecka jest naturalna, obdarzenie uczuciem cudzego dziecka nie dla każdego jest łatwe. Nawet wtedy, gdy jest to dziecko ukochanego partnera. Nie można się o to obwiniać i oczekiwać od siebie czegoś, co nie zawsze jest możliwe. Jednak akceptacja dziecka i stworzenie z nim dobrej relacji to konieczność, jeśli chcemy stworzyć rodzinę patchworkową. Ważne, aby nie robić nic na siłę i nie próbować się zaprzyjaźniać, szczególnie wtedy, gdy dziecko nie jest jeszcze na to gotowe. Nie można go jednak ignorować i traktować gorzej niż własne. Ta relacja wymaga dojrzałości i uświadomienia sobie, że dla dzieci sytuacja jest trudna i że potrzebują czasu na zaakceptowanie nowych osób w swoim życiu.