Zamknij

Rodzaje orgazmu – sprawdź, co warto o nich wiedzieć!

24.05.2019 15:35

Rodzaje orgazmu mogą być różne. Zastanawiasz się, jakie rodzaje orgazmów można wyróżnić u kobiet? Podpowiadamy!

Rodzaje orgazmu – sprawdź, co warto o nich wiedzieć!
fot. Schutterstock

Wiele osób może być zaskoczonych, że rodzaje orgazmu nie ograniczają się tylko do jednego. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn może być ich znacznie więcej. Jesteś ciekawy, jakie rodzaje orgazmu wyróżniają specjaliści? Przekonaj się!

Zobacz także: Etapy związku – czy znasz je wszystkie?

Czym jest orgazm?

Zanim wyróżnimy konkretne rodzaje orgazmów warto zastanowić się, czym tak w ogóle jest orgazm i jaką rolę odgrywa w życiu seksualnym kobiet. Według specjalistów orgazm to nic innego, jak szczyt napięcia seksualnego, po którym następuje jego rozładowanie. Zazwyczaj towarzyszy mu uczucie ogólnej rozkoszy, przyjemności oraz wiele fizycznych objawów ze strony narządów płciowych.

W czasie orgazmu w przypadku kobiet następują mimowolne skurcze mięśni, które pojawiają się z regularnych odstępach czasowych. Po takim pobudzeniu partnerzy odczuwają stan błogiego relaksu i odprężenia. Przy czym warto pamiętać, że nie u wszystkich orgazm może wystąpić z jednakowym natężeniem. Reakcje organizmu mogą być bardzo różne, co wynika z różnych uwarunkowań biologicznych, ale również psychologicznych. W przypadku każdej osoby inny będzie również czas trwania orgazmu oraz sposoby stymulacji powodujące jego osiągnięcie.

Zobacz także: Kobiety lubią robić to w sypialni, a faceci za to je uwielbiają. O co chodzi?

Rodzaje orgazmów u kobiet – zobacz, co oznacza orgazm łechtaczkowy!

Mówi się, że jest to jeden z łatwiejszych orgazmów do osiągnięcia, który powstaje w wyniku stymulacji łechtaczki. Pełni ona bardzo ważną rolę w pobudzeniu seksualnym kobiet ze względu na bardzo dużą ilość zakończeń nerwowych. Jest to miejsce bardzo wrażliwe na dotyk, stąd odpowiednia stymulacja przez partnera może zapewnić kobiecie znakomite doznania erotyczne. Oczywiście nie u wszystkich kobiet może on przebiegać tak samo.

W tym wypadku bardzo ważne jest, aby dokładnie obserwować reakcje partnerki i potrafić odczytywać sygnały, jakie płyną z jej ciała. Ważny jest nie tylko sposób stymulacji ale również jej intensywność.  Trzeba pamiętać o odpowiednim nawilżeniu stref intymnych partnerki, co spotęguje jej doznania. Taki orgazm zaczyna się dość szybko i jednocześnie równie szybko następuje jego zakończenie. Chociaż wiele osób uważa, że stymulacja łechtaczki to najlepszy sposób, aby doprowadzić kobietę do orgazmu nie oznacza to jednak, że jest to łatwe zadanie i w każdym przypadku jego intensywność jest kwestią indywidualną.

Zobacz także: Kryzys w związku? 6 sposobów na to jak naprawić związek lub małżeństwo

Rodzaje orgazmu kobiecego – orgazm pochwowy

Ten typ orgazmu powstaje w wyniku stymulacji pochwy, a przede wszystkim penetracji tzw. punktu G, który znajduje się na jej przedniej ścianie. Wiedza na temat jego położenia jest ważna, bowiem może znacznie zintensyfikować doznania w czasie stosunku seksualnego. Doprowadzenie kobiety do orgazmu pochwowego może być zadaniem nieco trudniejszym w porównaniu z orgazmem łechtaczkowym.

Oba te orgazmy różnią się od siebie w różnych aspektach. I tak przykładowo orgazm pochwowy trwa przeważnie dłużej od orgazmu łechtaczkowego, ale jednocześnie potrzeba znacznie więcej czasu do jego uzyskania. Warto też dodać, że orgazm pochwowy jest zazwyczaj przezywany rzadziej w porównaniu z łechtaczkowym. I chociaż wydawać by się mogło, że ten typ orgazmu jest łatwy do osiągnięcia, jednak jak pokazują liczne badania wiele kobiet ma często problem
z osiągnięciem w takim przypadku pełnej satysfakcji.

Orgazm pochwowy zależy od wielu różnych czynników. Liczy się nie tylko sposób stymulacji partnerki, ale również jej aktualne samopoczucie, czy emocje. Za brak orgazmu pochwowego może odpowiadać również budowa narządów płciowych. Często ma też związek z blokadą psychiczną partnerki, która uniemożliwia jej czerpanie pełnej przyjemności ze stosunku.

Innym razem źródeł problemu należy upatrywać w zaburzeniach hormonalnych, chorobach układu płciowego i stosowaniu niektórych leków. Niekiedy pomocne w osiągnięciu tego typu orgazmu może okazać się ćwiczenie tzw. mięśni Kegla oraz dobór odpowiedniej pozycji seksualnej przez partnerów.

Zobacz także: Czego pragną kobiety? Poradnik dla każdego mężczyzny  

Rodzaje orgazmów kobiecych – poznaj inne sposoby stymulacji!

Okazuje się, że poza orgazmem łechtaczkowym oraz pochwowym istnieją jeszcze inne sposoby na doprowadzenie kobiety do seksualnego spełnienia. Co prawda, mogą one wymagać większej pracy i cierpliwości ze strony partnerów, ale ich uzyskanie może sprawić kobiecie dużą przyjemność.

Z innych orgazmów można wymienić m.in. orgazm sutkowy, który polega na stymulacji piersi partnerki, wyobrażeniowy – oparty na fantazjach erotycznych, nocny – pojawiający się samoistnie podczas snu, wielokrotny – czyli występujący kilka razy w ciągu jednego stosunku, jak również tantryczny z zastosowaniem technik wywodzących się z filozofii Wschodu. 

Zobacz także: Rozstanie nigdy nie jest proste. Jakie są jego poszczególne etapy?

loader
Na zdjęciu pozuje uśmiechnięte małżeństwo. W tle widać czerwone róże.
Rozwiąż quiz

Odpowiedz na kilka pytań i przekonaj się jaką żoną będziesz w przyszłości

Na zdjęciu pozuje uśmiechnięte małżeństwo. W tle widać czerwone róże.

Lubisz gotować?