Zamknij

Psychoterapeuta twierdzi, że ludzie zakochani powinni iść na chorobowe. Ma mocne argumenty

Agnieszka Moczyróg
09.05.2017 12:28

Okazuje się, że stan zakochania niewiele ma wspólnego z miłością. 

Para
fot. Pixabay

Psychoterapeuta Robert Rutkowski był gościem w programie "20m2" Łukasza Jakóbiaka. Specjalista zdradził, jak działa na ludzi stan zakochania. 

Robert Rutkowski jest terapeutą uzależnień, zajmuje się również leczeniem depresji, nerwic lękowych, czy chociażby rozwiązywaniem kryzysów rodzinnych. W programie Łukasza Jakóbiaka pojawił się już po raz drugi. Tym razem panowie rozmawiali o uczuciach, a konkretnie o miłości. Psychoterapeuta przyznał, że on sam miłości uczył się przez 3/4 swojego życia i miał bardzo duży problem z okazywaniem uczuć. Jego zdaniem nieumiejętność okazywania uczuć związana jest ze strachem przed otworzeniem się, ze strachem przed byciem sobą. 

Specjalista, na prośbę gospodarza, zdradził również tajemnicę stanu zakochania. Jego zdaniem, osoba zakochana czym prędzej powinna iść na zwolnienie lekarskie. Nie jest bowiem zdolna, aby w pełni racjonalnie podchodzić do swoich obowiązków. 

Ci, którzy uważają miłość za stan absolutnie chemiczny, mają rację (...). Stan zakochania nie jest jeszcze miłością, bo stan zakochania to jest ta gra wstępna (...). Ta chemia bulgoce, to jest coś po prostu nieprawdopodobnego, bo tracimy rozum (...). Święty Walenty jest również patronem chorych na epilepsję. Stan zakochania przypomina stan epilepsji. Fenyloetyloamina jest z grupy amin, czyli ma skład chemiczny bardzo podobny do metaamfetaminy. Człowiek zakochany śpi? Nie śpi. Czy po amfetaminie śpi? No nie śpi. To jest podobna substancja. Ludzie zakochani są po prostu odcięci od rzeczywistości i nawet jeśli humorystycznie by tę rzecz ujmować, to osoba zakochana powinna iść na L4. Bo nie jest w stanie wtedy normalnie, racjonalnie wykonywać swoich obowiązków. Zakochany polityk to jest polityk niebezpieczny dla całego kraju. Więc jeżeli ktoś jest zakochany, powinien zluzować, odpocząć, nie podejmować żadnych gwałtownych decyzji, nie podpisywać żadnych ważnych umów, dać sobie luzu. Oczywiście, ja na to patrzę z punktu widzenia stricte biochemicznego (...) - powiedział Robert Rutkowski w programie Łukasza Jakóbiaka. 
Fotografia: Giphy.com

Faza totalnego odlotu

Gdy jednak etap zakochania jest już za nami, musimy sobie poradzić z "normalnością". Nie ma już euforii ani nawet przysłowiowych motyli w brzuchu. Terapeuta zdradził, że z nową sytuacją najłatwiej poradzą sobie osoby, które ukończyły już 25. rok życia. Są już bowiem gotowe do założenia rodziny. 

Wszystko zależy od tego, ile mamy wtedy lat, czy jesteśmy już dojrzałymi ludźmi. Bo jeżeli jesteśmy ludźmi z ukształtowaną korą przedczołową, czyli mamy powyżej 25. roku życia to tak naprawdę jesteśmy już gotowi na to, żeby założyć rodzinę, żeby być razem. Żeby być w związku bliskim i budować, planować (...) - powiedział Robert Rutkowski w rozmowie z Łukaszem Jakóbiakiem. 

Dobra wiadomość jest taka, że nie wszyscy szybko przechodzą do wspomnianej "normalności". Terapeuta przyznał, że zna ludzi, którzy są zakochani, a więc są w fazie "totalnego odlotu" przez kilka, a nawet kilkanaście lat.