Zamknij

Psycholog wyjaśnia, co się dzieje, gdy okłamujemy ukochaną osobę. Szczerość czasem nie popłaca

18.04.2017 15:30

Gdy w związku popełni się błąd, warto zastanowić się dwa razy nad przyznaniem się do niego.

kłamstwo w związku
fot. East News

Kłamstwo ma krótkie nogi, jednak są takie sytuacje, gdy trzeba się nim posłużyć.

O powodach (jak się okazuje) nagminnego okłamywania kochanej osoby wypowiedział się Jason Whiting, doktor psychologii i wykładowca na Teksańskim Uniwersytecie Technicznym. Jak podaje strona PsychologyToday.com, pary uciekają się do mniejszych lub większych "kłamstewek" głównie z dwóch powodów - aby uniknąć konfliktu oraz by chronić najcenniejsze uczucie, jaką jest miłość w związku.

Według zwierzeń pacjentów Whitinga wynika, że ludzie nie mówią bolesnej prawdy obawiając się braku zrozumienia ze strony drugiej osoby. Próbują też uzasadnić decyzję o milczeniu lub naginaniu faktów m.in. wyobrażeniem niewymiernej do sytuacji reakcji partnera, która przeważnie w takich wypadkach jest gwałtowniejsza niż zwykle. Ale prawdziwa przyczyna jest inna.

Paradoks kłamstwa

Gdy zakochany w kimś człowiek wybiera kłamstwo zamiast prawdy, przyczyną jest - o ironio - miłość. Stoi to w sprzeczności do wyznawanej przez wielu zasady "szczerość przede wszystkim", ale dla Jasona Whitinga nie ma tu zaskoczeń. Kłamiemy wiedząc, że robimy źle, jednak wybieramy właśnie to rozwiązanie. Wydaje się nam, że aby zapobiec kłótni mogącej zaburzyć lub zniszczyć związek, lepiej jest niektóre kwestie przemilczeć. 

Z przytaczanego przez eksperta badania można wysnuć hipotezę, że najczęściej kłamią nowo poznane osoby. Przykładami na tego typu "oszustwa" są przeważnie rozmowy na pierwszych randkach, gdy oboje zainteresowanych chce zrobić na sobie jak najlepsze wrażenie. Jednak im większe kłamstwo, tym oczywiście łatwiejsza dekonspiracja.

Miłość ci wszystko wybaczy

Kochające się pary (na szczęście) są moralnie bardziej elastyczne niż ludzie, których nie łączy już tak mocne uczucie. Niektóre z badanych małżeństw przyznały nawet, że kłamstwa w niektórych sytuacjach są dopuszczalnie. Gdy wpędzające w poczucie winy czyny stają się trudne do wyjaśnienia, wielu wybiera drogę na skróty - kształtując obraz rzeczywistości w sprzyjający im sposób.

Sprzeczność polega na tym, że tylko 6 procent osób (według danych ze strony PsychologyToday.com) w badaniach przytaczanych przez Whitinga uznało kłamstwo za uzasadnione, gdy chodzi np. o zapobieżenie związkowym konfliktom. Punkt widzenia radykalnie się zmienił, gdy zadano pytanie o częstotliwość kłamania w żywe oczy partnerowi. W tym przypadku aż dwie trzecie przyznało się do takich sytuacji.

Pozostaje więc raczej ukochanej osobie wierzyć na słowo. W końcu, jeżeli już kłamie, robi to dla naszego dobra. ;-)

kłamanie kobieta Pinokio
fot. youtu.be/RUJhKCqEcjs