Zamknij

Przyjaźń damsko-męska - czy jest możliwa? Jakie są jej zalety i wady?

18.03.2021
Aktualizacja: 18.03.2021 22:36
Czy przyjaźń damsko-męska jest możliwa?
fot. Shutterstock

Wiele osób nie wierzy, że przyjaźń damsko-męska jest możliwa, ponieważ twierdzi, że prędzej czy później zawsze rodzi się bardziej płomienne uczucie. Jednak jest to tylko jedno z zagrożeń. Za to przyjaźń między kobietą a mężczyzną może przynieść obojgu wiele korzyści i stać się trwałą relacją na lata. 

Przyjaźń damsko-męska może być trudna, ponieważ częstą przeszkodą jest pociąg seksualny oraz stan emocjonalny między przyjaciółmi. Często jedna strona ulega fascynacji, przez co rodzi się większe uczucie, które rodzi wiele nieporozumień. 

Czy jednak zawsze tak jest? A może istnieje szansa, by przyjaźń męsko-damska mogła przetrwać? 

Zobacz także: Przyjaciel to prawdziwy skarb. Zobacz najpiękniejsze wiersze o przyjaźni

Czy przyjaźń damsko-męska jest możliwa?  

Przyjaźń damsko-męska to bliska relacja dwóch osób, oparta na sympatii, ale pozbawiona elementu romantyczności oraz pociągu seksualnego. Wiele osób twierdzi, że w takiej więzi istnieje nieprzekraczalna granica, za którą zmienia się charakter relacji. Póki żadna ze stron nie chce lub podświadomie nie dąży do jej przekroczenia, przyjaźń ma szansę istnieć

To, czy przyjaźń damsko-męska jest możliwa, zależy od intencji i potrzeb. Wchodząc w taką relację, warto zadać sobie pytanie, czy przyjaźń jest rzeczywiście tym, czego się pragnie. 

Zobacz także: Jeśli robicie te rzeczy w związku, to znaczy, że ta relacja ma przyszłość

Zalety i wady przyjaźni damsko-męskiej 

Relacja damsko-męska oparta na przyjaźni może przynieść obu stronom nie tylko korzyści, ale i problemy. Jakie są zalety i wady takiego układu? 

Zalety przyjaźni damsko-męskiej 

 1. Docenienie. Obie strony, zarówno kobieta, jak i mężczyzna, potrzebują chwalić się swoimi osiągnięciami, za które pragną otrzymać pochwały. Przyjaciel bądź przyjaciółka potrafią w bardzo szczery sposób wyrazić podziw lub pochwalić dokonania drugiej strony. 
 2. Wsparcie i zaufanie. Przyjaciel bądź przyjaciółka to osoby traktowane jako te, które zawsze są, wysłuchają, porozmawiają. Mogą w bardziej obiektywny sposób podejść do sprawy przyjaciela niż partner. 
 3. Poczucie bycia potrzebnym. Daje poczucie, że jest się dla kogoś ważnym i istotnym. 
 4. Duża swoboda. Między przyjaciółmi panuje duża swoboda. Można sobie pozwolić na niewybredne żarty. Nie trzeba przejmować się tym, czy jest się atrakcyjnym dla drugiej strony. 

Zobacz także: Znaki zodiaku, które narzekają na brak przyjaciół. Nie potrafią nawiązywać bliskich relacji

Wady przyjaźni damsko-męskiej 

 1. Zazdrość partnerów. Często przyjaciel bądź przyjaciółka może wywołać zazdrość u partnerów. Wiąże się to z lękiem o lepszą jakość relacji w przyjaźni niż w związku. 
 2. Niewłaściwie określone potrzeby. Częstym problemem osób znajdujących się w przyjaźni damsko-męskiej jest fakt, że wydaje im się, że tego pragną. W rzeczywistości chcą czegoś więcej, jednak zagłuszają to pragnienie lub liczą, że przyjaźń zaspokoi niektóre potrzeby, które niestety mogą zostać zrealizowane jedynie w romantycznym związku. 

Niektórzy z premedytacją godzą się na taki układ, licząc na to, że w przyszłości przerodzi się w coś więcej. Zazwyczaj jednak kończy się to rozczarowaniem i odrzuceniem.  

Minusy przyjaźni damsko-męskiej wynikają głównie z powodu przekroczenia granic. Zawsze gdy jedna ze stron zaczyna czuć coś więcej, relacja się komplikuje. 

Zobacz także: FWB - przyjaciele z bonusem. Czy warto?

Psychologiczny aspekt przyjaźni między kobietą a mężczyzną 

Psychologia nie wyklucza istnienia przyjaźni damsko-męskiej. Analizuje takie relacje i jest w stanie wskazać zarówno korzyści, jakie z nich płyną, jak i również zagrożenia. 

Niewątpliwą korzyścią jest posiadanie kompana do rozmowy, realizacji hobby, do wsparcia w trudnym momencie. Podnosi to poczucie wartości. Są jednak koszty relacji, takie jak zazdrość i nieodwzajemnione uczucie. 

Zobacz także: Śnił Ci się przyjaciel? Koniecznie sprawdź, co oznacza ten sen!

Warunki istnienia przyjaźni damsko-męskiej 

Oczywiście, mimo różnic wynikających z płci oraz społecznej opinii na temat tego typu relacji, przyjaźń damsko-męska jest możliwa. By jednak mogła trwać, należy trzymać się pewnych zasad. 

 • Szczera komunikacja - należy móc bez ogródek mówić czego się chce oraz czego się nie chce. 
 • Świadomość potrzeb - bardzo ważne jest, żeby określić, czy jest się gotowym na taką relację. 
 • Uszanowanie granic - jedna ze stron może być bardziej otwarta, ale druga może stawiać bardziej zdecydowane granice. Należy to uszanować i dopasować się.  
 • Możliwość modyfikowania ustaleń - mogą zdarzyć się sytuacje, gdy w relacji pójdzie się na ustępstwo lub przeciwnie - zaostrzy się pewne zasady. Powinno to odbywać się tak, by obie strony nie czuły się pokrzywdzone. 
 • Świadomość, że relacja może się zmienić - dotyczy to zarówno przerodzenia w związek, jak i zaniechania kontaktu. 

Zobacz także: Śniło Ci się, że ktoś wyznał Ci miłość? Koniecznie sprawdź, co oznacza ten sen!