Zamknij

Pozycje w ciąży. Jak się kochać, żeby nie zaszkodzić maleństwu?

11.07.2019
Aktualizacja: 12.11.2019 15:03
pozycje w ciąży
fot. Shutterstock

Pozycje w ciąży należy wybierać z rozwagą. Najlepiej sprawdzą się takie, które nie naciskają na powiększającą się macicę i brzuch. Zobacz, które pozycje seksualne są bezpieczne, a których lepiej unikać.

Pozycje w ciąży muszą być przede wszystkim bezpieczne dla dziecka. Pamiętaj, ciąża to nie choroba, ale warto dozować sobie przyjemności w łóżku z rozwagą. Zobacz, które pozycje seksualne będą najlepsze w danym trymestrze.

Wokół tematu seksu w ciąży narosło wiele mitów. Niektórzy zastanawiają się, czy kobieta spodziewająca się dziecka w ogóle może się kochać. Otóż może. Mało tego! Jej doznania bywają w tym czasie o wiele przyjemniejsze niż łóżkowe igraszki sprzed ciąży. Wszystko przez podwyższony poziom progesteronu i estrogenu, które sprawiają, że pochwa jest lepiej nawilżona, a piersi bardziej wrażliwe na bodźce.

Zobacz także: Pozycja misjonarska – jak nauczyć się czerpać z niej satysfakcję?

Bezpieczne pozycje w ciąży

Seks w ciąży jest całkowicie bezpieczny dla kobiety i maleństwa, nie każda pozycja jednak będzie odpowiednia. Powiększający się brzuch sprawia, że niektóre ułożenia ciała mogą być niewygodne dla przyszłej mamy i jej partnera.

Pozycje seksualne w ciąży przede wszystkim powinny być dobierane z rozwagą, aby nie naciskać na macicę i brzuch. Partnerzy powinni unikać też bardzo głębokiej penetracji. Pozycje muszą zapewniać komfort obojgu kochankom.

Najlepsze pozycje w ciąży - 1. trymestr

W 1. trymestrze, kiedy brzuch jest jeszcze mały, każda pozycja się sprawdzi. Co więcej, kobieta w stanie błogosławionym jest w stanie czerpać większą przyjemność z seksu ze względu na lepiej ukrwione narządy płciowe. Hormony powodują, że ochota na miłość fizyczną jest większa.

Zobacz także: Kryzys w związku? 6 sposobów na to jak naprawić związek lub małżeństwo

Bezpieczne pozycje w ciąży - 2. trymestr

W drugim semestrze seks daje najwięcej przyjemności. Niebezpieczeństwo poronienia oddaliło się, a kobiece zmysły są wyostrzone. W tym czasie najlepiej sprawdzi się pozycja na jeźdźca. Kobieta znajduje się wtedy na górze, ale może być też odwrócona do mężczyzny tyłem.

Inne ułożenie w 2. trymestrze, z którego często korzystają pary, to pozycja na pieska. Oboje partnerzy klęczą. Kobieta opiera się na łokciach o łóżko, a mężczyzna kładzie dłonie na biodrach kochanki.

Pamiętaj, aby w 2. trymestrze obserwować swój organizm po stosunku - czy nie towarzyszą ci dolegliwości bólowe, nieregularne skurcze albo plamienie z dróg rodnych. Jeśli źle się czujesz, skontaktuj się z lekarzem i powstrzymaj od współżycia.

Zobacz także: Jakie znaki zodiaku pasują do siebie najbardziej w łóżku?

Jaka pozycja w ciąży w 3. trymestrze?

W 3. trymestrze ciąży brzuszek jest coraz większy i może przeszkadzać we współżyciu. Coraz częściej myślisz o zbliżającym się porodzie, a seks schodzi na dalszy plan. Jeśli razem z partnerem podejmujecie decyzję o miłości fizycznej, powinniście robić to w pozycjach, które będą bezpieczne dla maluszka i przyszłej mamy.

W tym czasie najlepiej sprawdzą się pozycja na łyżeczkę, w której partnerzy zwróceni są twarzami w tym samym kierunku. Kobieta leży na boku, a partner wchodzi w nią od tyłu.

Przyszli rodzice mogą także spróbować pozycja na jeźdźca, w której to kobieta decyduje o głębokości penetracji.

W 3. trymestrze dobrze sprawdza się też miłość francuska czy po prostu pieszczoty albo erotyczny masaż.

Niedozwolone pozycje w ciąży

Pamiętaj, aby w 2. i 3. trymestrze unikać pozycji na plecach. Powiększająca się macica uciska wtedy na naczynia krwionośne - aortę i żyłę główną dolną. Przepływ krwi do serca może być utrudniony i doprowadzić do zawrotów głowy, a nawet omdlenia.

Zobacz także: Gra wstępna podkręca atmosferę. Dlaczego warto o niej pamiętać?

Zagłosuj

W jakiej pozycji najczęściej uprawiasz seks?

Liczba głosów: