Zamknij

Powody, dla których cię kocham - za co można kochać?

01.04.2021
Aktualizacja: 01.04.2021 20:26
Sposobów, na pokazanie drugiej osobie, że ją kochamy, jest mnóstwo.
fot. Shutterstock

Jakie są powody, dla których cię kocham? Mówi się, że nie kocha się za coś, lecz pomimo wszystko. W rzeczywistości jest wiele powodów, za które można kochać partnera.

Łatwo powiedzieć - kocham cię za to, że jesteś. Jednak w praktyce ta obecność z czymś się wiąże. Ważne jest zachowanie partnera i to, w jaki sposób ono na nas wpływa. Jeśli partner po prostu jest, a jego zachowanie nie jest dla nas źródłem radości, tylko frustracji, trudno kochać za samą obecność. Dlatego jest wiele mniejszych i większych powodów, dla których można kochać drugą osobę. Za co można kochać?

Zobacz także: „Kocham cię” w różnych językach. Jak wyznać miłość po hiszpańsku, po rosyjsku?

Za co można kochać?

Czym powinna wyróżniać się miłość? Bardzo istotna jest bezinteresowna troska o dobro ukochanej osoby, która powinna być najważniejszą rzeczą w związku. Czyli robisz coś dla danej osoby, myślisz o niej, a nie tylko o sobie i swoich korzyściach. Jej sukcesy cieszą cię jak swoje, a wszystkie jej sprawy traktujesz jak własne. Przeżywasz z nią zarówno smutki, jak i radości. Po prostu to, co dotyczy tej osoby, dotyczy tak samo ciebie.

Nie należy jednak zapominać, że miłość nie jest kwestią wyboru, i tak naprawdę nie my decydujemy, kogo kochamy, bo nie mamy na to wpływu. Dlatego pretensje do drugiej osoby, że przestała nas kochać, czy wyrzucanie sobie, że już nie kocha się partnera, tak naprawdę nie ma sensu, ponieważ nie decydujemy o tych uczuciach. Możemy decydować o tym co robimy, a nie o tym co czujemy.

Zobacz także: Jak upewnić się w uczuciach? Te sygnały mogą świadczyć, że nie kochasz już partnera

30 powodów, dla których cię kocham

Kochać i być kochanym to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu. Kiedy spotykamy tę odpowiednią osobę, świat kręci się wokół niej. Skąd możemy wiedzieć, że dana miłość jest prawdziwa? Tak naprawdę nigdy nie możemy tego wiedzieć, ale warto cieszyć się chwilą. Powody miłości to sprawa indywidualna i każdy może zrobić swoją listę, która uwzględni to, co dzieje się w jego związku. Jednak jest wiele powodów, które są często wymieniane, ponieważ są ważne dla większości z nas. Za co można kochać?

 1. Kocham cię, ponieważ nigdy mnie nie zawiodłeś - to bardzo dobry powód oznaczający, że partner jest lojalny i można na niego liczyć nawet wtedy, gdy jest źle. Kiedy trafiają się gorsze chwile, to potraficie sobie razem z tym poradzić.
 2. Kocham cię, ponieważ akceptujesz mnie i nie próbujesz zmieniać - akceptacja drugiej osoby taką jaką jest to podstawa udanego związku. Partner nie zawsze ma cechy, które nam się podobają, gdyż nikt nie jest ideałem, ale ważne, aby zaakceptować go i nie próbować zmieniać na siłę, robiąc z niego kogoś, kim nie jest.
 3. Kocham cię, ponieważ jesteś przy mnie - podstawowe powody, dla których kocham, też są bardzo istotne i nie można o nich zapominać.
 4. Kocham cię, bo nikogo nie udajesz i jesteś szczery - partner otwiera się przed tobą, mówi o swoich uczuciach, przed tobą zdejmuje maskę, którą ma dla świata.
 5. Kocham cię, ponieważ lubię twoją obecność - bardzo ważny powód: jeśli chcesz spędzać z partnerem czas, nawet jeśli nie robicie nic ważnego. Lubisz czuć przy sobie jego dotyk i głos.
 6. Kocham cię za to, że się wzajemnie uzupełniamy - również istotny powód, ponieważ partnerzy nie muszą być tacy sami, mogą się od siebie różnić, mieć inne pasje, ale również lubić inne obowiązki domowe - jedno lubi sprzątać, drugie zmywać.
 7. Kocham cię, ponieważ mamy wspólne marzenia - wspólne plany na przyszłość to też ważny powód miłości. Ważne są zarówno te dotyczące życia codziennego, jak i większe plany, dotyczące np. podróży itp.
 8. Kocham cię, ponieważ potrafisz rozwiązywać konflikty - nie trzymasz się kurczowo swojego zdania, nie ranisz przykrymi słowami i nie próbujesz na siłę udowadniać swojej racji. Potrafisz przyznać się do błędu i na spokojnie porozmawiać o tym, co nas poróżniło.
 9. Kocham cię, ponieważ masz do mnie zaufanie i nie okazujesz zazdrości - nie ma związku bez zaufania i ważne jest zachowanie wolności. Jeśli zastanawiasz się „za co kocham dziewczynę”, wiedz, że świadomość, że możesz czuć się swobodnie wśród innych ludzi, bo nie skończy się to awanturą, jest bardzo ważna.
 10. Kocham cię, bo szanujesz moje zdanie, nawet jeśli nie zawsze się z nim zgadzasz - poglądy na życie i świat można mieć zupełnie inne, ale ważne jest, aby umieć znaleźć złoty środek i wzajemnie to akceptować.
 11. Kocham cię, ponieważ czuję się przy tobie bezpiecznie - wiem, że zawsze mnie ochronisz i mogę zwrócić się do ciebie z każdym problemem. To bardzo istotny powód, dla którego się kocha.
 12. Kocham cię, bo rozumiesz, że czasem potrzebuję czasu dla siebie - wspólne chwile są bardzo ważne, ale każda jednostka potrzebuję czasem samotności. Należy to uszanować i dać jej przestrzeń dla siebie.
 13. Kocham cię, bo cię podziwiam - to bardzo ważne, aby podziwiać drugą osobę za to, co robi. Chodzi zarówno o zwykłe, codzienne sprawy, jak i kwestie zawodowe czy pasje. Podziw bardzo pozytywnie wpływa na temperaturę uczuć w związku.
 14. Kocham cię, bo wiem, że zawsze staniesz po mojej stronie - nawet jeśli nie zawsze się ze sobą zgadzacie, zawsze powinniście trzymać swoją stronę.
 15. Kocham cię za udaną relację intymną - za to, że rozumiesz moje potrzeby, spełniasz fantazje i szanujesz granicę. Sfera intymna to jedna z najważniejszych kwestii w związku, dlatego podejście partnera jest tu bardzo ważne i bez tego trudno zbudować udany związek.
 16. Kocham cię, bo każdego dnia mnie zaskakujesz - monotonia i rutyna jest zabójcza dla związku, dlatego małe przyjemności, niespodzianki, spontaniczne randki, potrafią pozytywnie wpłynąć na związek.
 17. Kocham cię za to, w jaki sposób na mnie patrzysz - oczy są zwierciadłem duszy, wzrok czasem potrafi powiedzieć więcej niż tysiąc słów.
 18. Dlaczego go kocham - za codzienne chwile - życie składa się z codziennych małych chwil, które warto celebrować. Drobne przyjemności i małe rzeczy, które robisz dla swojego partnera, potrafią cementować związek. Jakie to powody, dla których kochasz? Robienie herbaty, ciepły obiad na stole, kiedy partner ma wrócić z pracy, a na dworze mróz - to małe elementy codzienności, które dają dużo radości.
 19. Obecność w trudnych chwilach - partner, który ociera łzy w trudnych chwilach, to skarb. Jest to cecha bardzo pożądana, bo zamiast robić wyrzuty, że zrobiłeś coś źle, po prostu przytuli i wesprze dobrym słowem. To bardzo ważne, jeśli potrafisz pocieszyć, zrozumieć, martwić się, kiedy coś jest nie tak, zadbać i przytulić.
 20. Kocham cię za prezenty, które od ciebie dostaję - można powiedzieć, że nie jesteśmy w związku dla prezentów, ale to czy partner, kupując prezent z jakiejś okazji, stara się spełnić twoje marzenia, czy też kupuje byle co, aby odbębnić zadanie - wiele mówi o relacji. Jeśli prezent jest dobrze przemyślany, to niezależnie od jego wartości materialnej wiesz, że to prezent od serca i jest on oznaką miłości.
 21. Kocham cię za to, że mi wybaczasz - nikt nie jest ideałem i każdy czasem zachowuje się nie w porządku wobec partnera. Jednak ważne, aby partner, potrafił wybaczyć fochy i zrozumieć zachowanie.
 22. Kocham cię za twoje komplementy - w związek z czasem wdziera się rutyna i przestajemy mówić drugiej osobie komplementy, nie zauważamy pozytywnych rzeczy, bo wydają się one oczywiste. Jednak na każdym etapie związku należy mówić bliskiej osobie komplementy, zauważać zmiany i ładny wygląd.
 23. Kocham cię za to, że dzielisz ze mną moje pasje - choć każdy może mieć własne zainteresowania i nie trzeba od razu dzielić ich ze sobą, to jednak ważne, że partner decyduje się zrobić wspólnie coś, za czym może nie przepada, ale chce zrobić przyjemność ukochanej osobie. Może to być na przykład wspólne oglądanie serialu, czy wypad nad morze, chociaż woli się góry.
 24. Kocham cię za to, że mogę ci się zwierzyć - za to, że mogę przyjść z każdym problemem i wiem, że zawsze mnie wysłuchasz. Nigdy nie powiesz, że przesadzam i nie zignorujesz moich problemów.
 25. Kocham cię za wspieranie mnie w moich postanowieniach - czasem mamy wielkie plany, ale brakuje nam motywacji, aby je realizować. Bliska osoba, która przypomina, motywuje i pomaga to prawdziwy skarb.
 26. Kocham cię za to, że codziennie mówisz mi, że mnie kochasz - choć mówimy o tym na początku związku, z czasem wydaje się to już na tyle oczywiste, że zapominamy o tych ważnych wyznaniach. Warto przez całe życie mówić sobie o uczuciach, bo to przypomina nam, że jesteśmy ze sobą z miłości, a nie z przyzwyczajenia.
 27. Kocham cię za to, że masz dobre relacje z moją rodziną - chodź z rodziną partnera czasem trudno się dogadać, warto docenić, jeśli ukochana osoba stara się to robić i przemilcza drobne nieporozumienia, żeby nie robić ci przykrości. Nie oznacza to oczywiście, że można pozwalać, aby rodzina źle go traktowała i zawsze należy stawać po jego stronie - to też jest istotną oznaką miłości.
 28. Kocham cię za długie wspólne spacery - dzięki nim można dbać razem o kondycję, zwiedzać okolice i rozmawiać o bardziej lub mniej poważnych sprawach.
 29. Kocham cię za trzymanie mnie za rękę na ulicy - choć na początku związku trzymanie się za rękę jest czymś normalnym, po latach przestajemy zwracać na to uwagę, a jest to miła oznaka miłości.
 30. Kocham cię za szczerość - za to, że kiedy coś jest nie tak, mówisz mi o tym. Brak niedomówień, które z czasem mogłyby zniszczyć związek, jest bardzo ważny.

Zobacz także: Dlaczego się zakochujemy? Naukowcy zdradzają najczęstsze powody

Pomysł na prezent - karteczki z powodami, dla których cię kocham

Lista pt. „Powody, dla których cię kocham” to ciekawy sposób na prezent z okazji rocznicy związku czy walentynek. Wystarczy wydrukować małe karteczki i na każdej napisać, z jakiego powodu kochasz swojego partnera. Może to być na przykład „sto powodów, dla których cię kocham”, czy też „365 powodów, dla których cię kocham” - każdy na inny dzień w roku. Wystarczy pozawijać karteczki i włożyć je do ozdobnego słoiczka, a na nim zawiązać wstążkę. Na pewno będzie to miła pamiątka dla partnera.

Zobacz także: Zaklęcia miłosne - jak przyciągnąć miłość?