Zamknij

Poligamia - co warto wiedzieć na temat wielożeństwa?

29.03.2021
Aktualizacja: 29.03.2021 20:35
Poligamia to związek małżeński zawarty z więcej niż jedną osobą.
fot. Shutterstock

Poligamia to związek małżeński zawarty z więcej niż jedną osobą. W wielu kulturach to zjawisko nadal wzbudza wiele kontrowersji i nie jest powszechnie akceptowane. Dowiedz się więcej na temat poligamii.

Poligamia to pojęcie, o którym na pewno słyszałeś, ale czy wiesz, że ma wiele odmian? Częściej to mężczyzna zawiera związek małżeński z wieloma kobietami. Jak związki poligamiczne różnią się między sobą i gdzie są legalne? 

Zobacz także: Przyznać albo nie przyznać się do zdrady. Oto jest pytanie, a odpowiedź mniej oczywista niż myślimy

Czym jest poligamia? 

Poligamia to zjawisko społeczne polegające na zawarciu małżeństwa z więcej niż jedną osobą. W mowie potocznej to pojęcie najczęściej dotyczy mężczyzny, który ma kilka żon. Jednak zdarzają się związki poligamiczne, w których to kobieta ma więcej niż jednego partnera. W niektórych krajach są one całkowicie legalne. Najczęściej takie relacje są uwarunkowane przez kulturę, obrzędy religijne, a nawet dochodzi do nich pod przymusem rodziny.  

Związki poligamiczne były bardzo często spotykane w starożytnych cywilizacjach. Można je było zawrzeć w Babilonie, Egipcie, Indiach, Chinach oraz krajach Inków czy Azteków. Ich podłoże było najczęściej seksualne lub materialne, a tamten rodzaj poligamii znacząco różnił się od współczesnego. Wówczas władca mógł mieć niezliczoną liczbę nałożnic, które mieszkały w tzw. haremach. Jednak oficjalnie żona była tylko jedna. Natomiast celem poligamii było pozostawienie przez władcę dużej liczby potomstwa, ponieważ wierzono, że jest on nosicielem boskich genów. 

Współczesne chrześcijaństwo bardzo potępia takie relacje, jak poligamia. Biblia jednak pokazuje przypadki, które świadczą o tym, że wielożeństwo było kiedyś powszechnie akceptowane. Dopiero Rzymianie wprowadzili zakaz poligamii w obrębie swoich granic. Następnie kontynuowali go chrześcijanie po upadku Cesarstwa Rzymskiego. 

Zobacz także: Jakie są najczęstsze wymówki od seksu? Nie tylko kobiety ich używają

Poligamia a poliandria  

Większość osób kojarzy pojęcie poligamia, ale nie zdaje sobie sprawy z faktu, że może ona mieć kilka odmian. Warto jednak pamiętać, że można ją podzielić na dwie formy: poliandrię i poligynię. Znacznie częściej występuje ta druga, w której to mężczyzna ma kilka żon. O wiele rzadziej spotykana jest poliandria. Małżeństwo kobiet z większą liczbą mężczyzn pojawia się tylko w niektórych kulturach.  

Związki poliandryczne mogą się różnić pomiędzy sobą. Najczęściej występujące typy poligamii, w której kobieta ma kilku mężów to: 

  • Poliandria patrycentryczna - kobieta nie ma żadnego majątku i zamieszkuje w domu pierwszego męża, to właśnie on wybiera jej kolejnych małżonków. 
  • Poliandria matrycentryczna - kobieta sama wybiera sobie męża, a majątek dziedziczony jest z matki na dzieci. 
  • Poliandria rezydentalna - kobieta mieszka ze wszystkimi małżonkami jednocześnie. 
  • Poliandria nierezydentalna - z kobietą mieszka na stałe jeden z mężów, a pozostali ją jedynie odwiedzają lub to małżonka odwiedza ich. 
  • Poliandria symetryczna - wszyscy małżonkowie są tak samo ważni. 
  • Poliandria asymetryczna - jeden z mężów ma wyższy status niż pozostali. 

Niektórzy sądzą, że poliandria jest bardzo rzadkim zjawiskiem, ale to nieprawda. Występuje ona przede wszystkim w Azji, głównie na obszarach tybetańskim, himalajskim oraz Cejlonie. Taki typ związków obecny jest również w niektórych afrykańskich plemionach, w obu Amerykach oraz na wyspach znajdujących się na Oceanie Spokojnym. Dawniej poliandrię można było również spotkać w Europie, przede wszystkim w Wielkiej Brytanii oraz starożytnej Grecji.  

Zobacz także: 8 rzeczy, których mężczyźni oczekują od swoich przyszłych żon, ale… nigdy się do tego nie przyznają

Poligamia w Polsce i na świecie 

Czy poligamia w Polsce jest legalna? 

Zgodnie z kodeksem karnym poligamia w Polsce jest nielegalna. Osoba, która się jej dopuszcza, podlega grzywnie, a nawet karze ograniczenia lub pozbawienia wolności. W Polsce można więc zawrzeć małżeństwo tylko z jedną osobą w danym czasie. Kolejny związek małżeński jest legalny po otrzymaniu prawomocnego rozwodu lub śmierci partnera. Natomiast tzw. nieregulowana poligamia w Polsce nie została objęta żadnymi przepisami. Zdarza się więc, że jedna osoba pozostaje w dwóch związkach, a często wszystkie strony wiedzą o swoim istnieniu. Takie relacje nie są w Polsce karalne, dopóki pozostają nieformalne. 

Podobna sytuacja, jak w Polsce, ma miejsce w innych europejskich krajach. Tam również poligamia jest karalna, ale nie jest to normą na całym świecie.  

Gdzie poligamia jest legalna? 

W niektórych państwach, szczególnie tych, gdzie dominującą religię stanowi islam, akceptuje się związki poligamiczne. Jednak dopuszcza się w nich jedynie małżeństwo jednego mężczyzny z więcej niż jedną kobietą, nigdy na odwrót. Poligamia jest legalna m.in. w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Jordanii, Sudanie, Palestynie, Algierii, Kamerunie, Kongo, Maroko, Egipcie, RPA, Senegalu, Indonezji, Singapurze, Tanzanii czy na Malediwach. 

Ciekawa sytuacja występuje w Stanach Zjednoczonych. Teoretycznie wielożeństwo jest tam nielegalne. Jednak w ostatnich latach uznano je za wykroczenie, a nie przestępstwo. Na terenie Stanów żyją jednak grupy, które praktykują wielożeństwo. Najbardziej znani są Mormoni - poligamia w tym kręgu to norma. Nie domagają się oni jednak legalizacji wielożeństwa, a jedynie akceptacji. Często myleni są z nimi AmiszePoligamia w tej grupie jednak nie jest praktykowana. 

Zobacz także: Faceci wskazali cechy idealnej żony! Trzeba przyznać, że mają wymagania

Związki poligamiczne i ich wady 

Nie bez powodu poligamie są potępiane w wielu środowiskach. Takie relacje mogą wydawać się kuszące, ale mają liczne wady. Najczęściej poszkodowaną stroną są kobiety. Jednak rodzina poligamiczna może również negatywnie wpływać na mężczyznę. Oto najczęściej spotykane ciemne strony poligamii: 

Nadużycie władzy - dotyczy to przede wszystkim związków, w których mężczyzna jest głową rodziny. W przypadku poligamii może być niesprawiedliwy dla swoich żon, a swoje decyzje tłumaczyć przyzwoleniem na tego typu związek. 

Nadmierna zazdrość - w przypadku poligamii, gdy wszystkie strony wiedzą o swoim istnieniu, w każdej chwili może się pojawić to uczucie. Odczuwana bywa przez jedno z małżonków lub dzieci, które twierdzą, że inni są faworyzowani. Oczywiście zazdrość może się pojawić w każdej relacji, ale rodzina poligamiczna jest znacznie bardziej na nią narażona. 

Brak czasu dla rodziny - w tradycyjnych związkach trudno znaleźć wystarczająco czasu dla każdego członka rodziny. W poligamii jest to jeszcze trudniejsze, szczególnie, gdy nie każda strona wie o swoim istnieniu. W efekcie może to negatywnie wpływać na rozwój emocjonalny dzieci. Natomiast małżonkowie czują się zaniedbani. 

Zobacz także: Monogamia. Co warto wiedzieć i... o co nie można jej obwiniać

Jak dbać o związek monogamiczny? 

Zła wiadomość jest taka, że w długoletnim związku monogamicznym często pojawia się nuda i rutyna. Jednemu z partnerów może też spaść libido. Jednak da się nad tym popracować. Dlatego taka sytuacja niekoniecznie musi się kończyć zdradą lub związkiem poligamicznym. 

Jeżeli więc zauważysz, że związek przechodzi kryzys, to pierwszym krokiem powinna być szczera rozmowa z drugą osobą. To pomoże odkryć, które aspekty wymagają naprawy. Warto pamiętać, że związki poligamiczne nie wpłyną pozytywnie na wasze relacje. W dodatku w przyszłości możesz mieć problem z kilkoma partnera zamiast jednym. 

Szczera rozmowa to klucz do naprawy relacji, jednak na niej nie powinno się kończyć. Jeżeli chcesz naprawić związek, musisz się trochę postarać. Warto więc zaskakiwać drugą osobę i przygotowywać dla niej przyjemne niespodzianki, np. romantyczny wyjazd lub wyjście. Takie wspólne wyprawy z pewnością was do siebie zbliżą i pozwolą na nowo odkryć łączące uczucie. Natomiast jeśli przyczyną problemów są kwestie sporne, to musicie wypracować kompromis, aby wyeliminować je z waszego życia. 

Na nudę w sypialni też są inne sposoby niż wchodzenie w związki poligamiczne lub zdrada. Wystarczy tylko wprowadzić trochę zmian do życia erotycznego. To nie muszą być od razu wielkie szaleństwa. Czasami nowa, nietypowa bielizna wystarczy, aby libido znowu wzrosło. Po latach związku znacie się bardzo dobrze i na pewno wiecie, co w waszym przypadku najlepiej zadziała.