Zamknij

Polacy zdradzają coraz częściej, coraz intensywniej. I co ważne, wcale nie z przypadkowymi partnerami z Internetu

Redakcja
28.09.2016 09:55
Jak poznać zdradę?
fot. Pixabay

Nowe badania pokazują, dlaczego kobiety i mężczyźni robią skok w bok. Kto, gdzie i dlaczego zdradza?

Wyniki najnowszych badań Centrum Profilaktyki Społecznej pokazują, że Polacy zdradzają nie tylko coraz częściej, ale też coraz intensywnej.

Aż 46 procent mężczyzn i 32 procent kobiet przyznaje się do zdrady. Wojciech Wypler, psycholog specjalizujący się w kłamstwie i autor książki "Anatomia zdrady", tłumaczy, że powodem zdrady w przypadku mężczyzn jest pragnienie szybkiego, łatwego seksu, natomiast kobiety zdradzają ponieważ ich związek przeżywa kryzys - przez zdradę pokazują, że szukają nowego partnera i chcą wyjść z dotychczasowego związku.

Wydawać by się mogło, że w 21. wieku najczęstszą, bo i najłatwiejszą zdradą, jak ta w Internecie. Nic bardziej mylnego - w sieci zdradza jedynie 5 procent badanych. Najczęściej zdradzamy w miejscu w pracy (35 procent) i z przyjaciółmi (25%). Osoby, które zdradzają, często tłumaczą się, że ludzie nie są z natury monogamiczni i ich krok w bok wynika wyłącznie z genetyki. Wojciech Wypler zwrócił uwagę, że z takiego założenia nigdy nie wychodzi osoba, która jest ofiarą zdrady, dlatego lepiej szukać prawdziwych przyczyn zdrady.

Badania pokazują, że zdrady są częstsze w niektórych grupach zawodowych, między innymi lekarzy, prawników, handlowców. Wolne zawody, które wiążą się z nieregularnym trybem pracy, który umożliwia ukrycie zdrad - tłumaczy psycholog. - Żyjemy w takich czasach, w których od związku oczekujemy dużo przyjemności. Kiedy coś zaczyna się nie układać po naszej myśli, mamy tendencję do tego, jak mamy związek ratować, naprawić, jak go ożywić, ale rozglądać się za czymś nowym. Takie osoby z premedytacją starają się stworzyć wiele okazji do popełnienia zdrady.

O zdradzie mówimy wtedy, jak ktoś nie tylko uprawia z inną osobą niż partner seks, ale też myśli o nim intensywnie, kieruje w jego stronę uczucia, tęskni za nim i ma potrzebę dzielenia się z nim wszystkimi przemyśleniami oraz przeżyciami. W takiej sytuacji regularny partner zawsze odczuje, że relacja się zmienia. Symptomów zdrad jest wiele i oczywiście nie dają one pewności, ale mogą sugerować, że powinniśmy rozważyć, czy chcemy szukać dowodów. Często się zdarza, że mimo romansu, osoba częściej chce uprawiać seks z regularnym partnerem. Może to wynikać z podwyższonego libido, chęci odsunięcia podejrzeń oraz możliwości przetestowania nowych pozycji i gadżetów, których chce używać z kochaną lub kochankiem.

Jeżeli mamy podejrzenia, że partner nas zdradza, mamy dwie możliwości. Pierwsza polega na przeczekaniu romansu, ponieważ wiele z nich się rozpada, a druga na dociekaniu prawy. Jednak nie powinniśmy szukać dowodów na własną rękę i lepiej dla nas będzie zatrudnić profesjonalnego detektywa. Zdradę możemy wybaczyć lub nie, ale musimy mieć na uwadze, że zaakceptowanie naruszenia norm może być przyzwoleniem na kolejne zdrady.

Tytuł audycji: Hani bal

Prowadzi: Hania Rydlewska

Gość: Wojciech Wypler

Data emisji: 25 września 2016

Godzina emisji: 22:00