Zamknij

Polacy współżyją rzadziej niż 25 lat temu. Wiemy, dlaczego tak się dzieje

17.08.2021 12:10

Wydawać się może, że jest inaczej, ale w dzisiejszych czasach Polacy rzadziej uprawiają seks niż ćwierć wieku temu. Wyniki najnowszych badań są zaskakujące. 

Polacy współżyją rzadziej niż 25 lat temu. Zaskakujące wyniki badań
fot. Shutterstock

W dzisiejszych czasach seks przestał już być tematem tabu. Zdecydowanie częściej o nim rozmawiamy i znaczna część polskiego społeczeństwa jest bardziej otwarta na kwestie związane z jej życiem intymnym. Zwłaszcza młodzi ludzie nie czują już bariery, która była wyraźna jeszcze 25 lat temu, gdy seks pozostawał w strefie tematów nie do poruszania. Okazuje się jednak, że wtedy Polacy znacznie częściej go uprawiali. Najnowsze wyniki badań są zatem mocno zaskakujące. Znany seksuolog wyjaśnił, dlaczego tak się dzieje.

Zobacz także: Największe mity na temat seksu. Obalamy 7 powtarzanych najczęściej

Polacy współżyją rzadziej niż 25 lat temu. Zaskakujące wyniki badań

Portal papilot.pl przytoczył wyniki badań oraz słowa znanego seksuologa, profesora Zbigniewa Izdebskiego, który na ten temat wypowiedział się w rozmowie z PAP-em.

Z najnowszych danych statystycznych wynika, że Polacy rzadziej decydują się na współżycie niż 25 lat temu. Co zmieniło się przez te ćwierć wieku? 

W okresie od 1997 roku aktywność seksualna Polaków spadła aż o 10 punktów procentowych.

Polacy współżyją rzadziej niż prawie 25 lat temu, co wydaje się dziwne wobec erotyzacji przestrzeni publicznej i łatwo dostępnej pornografii w internecie. Powodem jest styl życia, głównie zmęczenie i stres - powiedział profesor Izdebski. 

Okazuje się, że nie są to jedyne zmiany, jakie zaszły w naszych sypialniach. 

Zobacz także: Kobiety w tym wieku czerpią największą przyjemność z seksu. Będziecie zaskoczeni

Jak zmieniło się życie seksualne Polaków? 

Choć współżyjemy rzadziej, znacznie wcześniej pozwalamy sobie na pierwszy stosunek. Większość młodych ludzi na seks decyduje się przed ukończeniem 18. roku życia. Aż 13% nastolatków swój pierwszy raz ma przed ukończeniem 15. roku życia, co w naszym kraju jest nielegalne. 

Zaszły też pewne zmiany obyczajowe. Coraz częściej to kobiety inicjują zbliżenie. Jest to widoczne zwłaszcza wśród młodych dziewcząt. W przypadku mężczyzn natomiast aż 14% panów boi się, że nie sprosta oczekiwaniom partnerki i odczuwa lęk przed współżyciem. Profesor wskazał dla porównania, że w przypadku kobiet ten współczynnik wynosi zaledwie 6%. 

Zobacz także: W tym czasie kobiety zdradzają najczęściej. Chodzi o konkretną datę w roku

loader

Źródło: PAP/papilot.pl