Zamknij

Polacy coraz rzadziej decydują się na ślub. Nowe badanie ujawnia średnią wieku singla w 2017

Anna Respondek
21.07.2017 15:06
Dlaczego boimy się ślubu?
fot. Pixabay

Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na życie poza związkiem małżeńskim - tak wynika z badań opublikowanych przez CBOS. 

Sakramentalne "tak" pada w Polsce coraz rzadziej. Młodzi ludzie nie chcą zobowiązań lub wolą mieszkać ze sobą na tak zwaną "kocią łapę". Centrum Badania Opinii Społecznej postanowiło sprawdzić, jak mają się najświeższe statystyki. Czy rok 2017 przyniósł jakieś zmiany?

Zdecydowanie tak. W porównaniu do poprzednich lat, coraz mniej osób deklaruje chęć zawarcia związku małżeńskiego. Ponad połowa ankietowanych potwierdziła, że zna pełnoletnich, którzy nie są po ślubie. Według autorów badań, na każdą Polską rodzinę, przypada przynajmniej jeden sceptyk ślubowania miłości "aż do śmierci". Większość singli nie przekroczyła 24 roku życia, znacząca grupa to ludzie łapiący się w przedział wiekowy od 25 do 44 lat. 

"Średnia wieku osoby pełnoletniej stanu wolnego w polskiej rodzinie wynosi 29 lat. W pomiarze z 2005 roku taka osoba była o dwa lata młodsza – miała średnio 27 lat" - informują autorzy badania.

Single mieszkają z rodzicami

Wielu młodych ludzi decyduje się na zamieszkanie z przyjaciółmi lub współlokatorami. Mimo wszystko, wśród osób samotnych przeważają te, które nadal nie wyfrunęły z "domowego gniazda". Jeśli chodzi o finanse singli, to z roku na rok, stają się oni coraz mniej zależni od rodziców. Im starsi, tym większa niezależność. 

Wśród ankietowanych, którzy mają partnera, wspólnie zamieszkać decydują się przeważnie ci z przedziału wiekowego od 25 do 44 roku życia. Młodsi przedstawiciele pokolenia pozostający w związkach nadal, w większości, zamieszkują osobno. 

Jak myślicie, czemu coraz rzadziej decydujemy się na ślub? 

giphy (3)