Zamknij

Tę rzecz należy zrobić od razu po seksie, a często o niej zapominamy. Skutki dla zdrowia mogą być niebezpieczne

Anna Respondek
09.02.2018 13:11

Badania ujawniły, że większość z nas zapomina o jednej bardzo ważnej rzeczy, którą trzeba zrobić tuż po stosunku seksualnym. 

Co po seksie?
fot. Pexels

Choć oczywiście tuż po stosunku trudno myśleć o zmianie pościeli, to jednak nie można o tym zapominać. Najnowsze badania ujawniły, że wielu młodych ludzi nie dba o czystość swoich łóżek, w szczególności dotyczy to mężczyzn.

Zobacz także: Jak często należy prać ręczniki, aby odpowiednio dbać o higienę?

Łóżko to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu, nie tylko podczas snu czy nocnych igraszek. Warto zadbać o jego czystość, ponieważ każdy z nas regularnie pozostawia na nim swój złuszczony naskórek, pot czy inne płyny ustrojowe. Niestety, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Mattressadvisor.com większość ludzi nie pierze pościeli tak często jak należy, nawet jeśli w łóżku gościli przygodnego partnera. Spanie kilka dni w tej samej pościeli i nieutrzymywanie higieny w łóżku może prowadzić do rozwoju alergii czy większych problemów skórnych. Pojawiające się bakterie mogą doprowadzić do rozwinięcia się różnorakich infekcji.  

giphy-downsized (86)

Jak często prać pościel po seksie?

Z analizy portalu wynika, że przyzwyczajenia kobiet znacznie różnią się od tych, jakie prezentują mężczyźni. W badaniach wzięło udział około tysiąc uczestników, którzy musieli odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, jak często zmieniają pościel po stosunku. Okazało się, że panowie robią to dopiero po 11 dniach, natomiast kobiety po 4. Najbardziej zaskakujący jest fakt, że mężczyźni po przygodnym seksie pościel piorą po jeszcze dłuższym czasie, czyli aż 18 dniach. Kobiety już po dwóch. 

Część badanych przyznała, że robi to jeszcze rzadziej, co 45 dni i nie ma dla nich znaczenia, czy uprawiali w tym czasie seks czy nie. Średnio nową pościel fundujemy sobie po 24 dniach, choć większość uważa, że spokojnie może dotrwać do 35 dni i wciąż będzie wyglądała przyzwoicie. 

Mężczyźni najczęściej zmieniają pościel, jeśli spodziewają się, że kobieta zostanie u nich na noc, w ten sposób zachowuje się aż 43 procent z nich. Jeżeli mają taką pewność, do zmiany przyznaje się 49 procent. W przypadku kobiet ten wynik wynosi nieco mniej, odpowiednio 33 i 39 procent. 

W analizie najlepiej wypadły osoby w stałych związkach i małżeństwa. Tutaj częstotliwość zmiany pościeli była znacznie wyższa. Jak przekonują naukowcy, dbanie o czystość łóżka to bardzo ważny nawyk, ponieważ miejsce, w którym śpimy, jest siedliskiem grzybów, bakterii, roztoczy i innych zanieczyszczeń. Pościel najlepiej byłoby prać co tydzień w wysokiej temperaturze i codziennie wywieszać ją na świeżym powietrzu. 

giphy-downsized (87)

 

Zobacz także, na jakie rzeczy mężczyźni nie zwracają uwagi podczas seksu: