Zamknij

Teoria 4 jeźdźców podbija TikToka. Sprawdź, czy twój związek jest udany i trwały

31.05.2021 14:05

Miłość jest skomplikowanym uczuciem. Do jej zrozumienia czasami potrzebne są prawdziwe teorie psychologiczne. Jedna z nich właśnie podbija TikToka.

Po czym poznać, że związek jest trwały i udany?
fot. Shutterstock

Bycie w związku nie jest łatwą sztuką. Wymaga poświęceń, ale też niezwykłych umiejętności komunikacji i chodzenia na kompromisy. Niestety nawet w najlepszych relacjach pojawiają się problemy. Wówczas warto się zastanowić, czy są to kłopoty do pokonania, czy może jednak trudności nie do przeskoczenia. Nie jest łatwo zdać sobie z tego sprawę. Pomóc nam w tym może jeden trik, który aktualnie podbija TikToka. Jest nim teoria 4 jeźdźców, czyli metoda doskonale znana wszystkim specjalistom od związków.

Zobacz także: "Better Than Revenge" to nowy trend na TikToku. Te kobiety mszczą się na swoich byłych

Po czym poznać, że związek jest udany? Teoria 4 jeźdźców ci pomoże

Teoria 4 jeźdźców brzmi tajemniczo. Może być jednak bardzo przydatna wszystkim tym, którym zależy na zbudowaniu udanej relacji. 

Alex Scot jest specjalistką od związków, która chętnie dzieli się swoimi radami z obserwatorami na TikToku. Na jej profilu możemy znaleźć sporo teorii związkowych, w tym właśnie metodę 4 jeźdźców. 

Jak podaje portal glamourmagazine.co.uk, pierwotnie tę teorię ułożył psycholog kliniczny dr John Gottman. Nazwał ją metodą "Czterech jeźdźców Apokalipsy". Teraz tym pojęciem posługują się specjaliści od związków. 

Alex wyjaśnia, że każdy z tych czterech jeźdźców to inne zachowanie, które może wskazywać, że związek nie jest udany. 

Statystyki udowadniają, że czterech jeźdźców to pierwsze symptomy rozwodu lub rozstania. Niestety społeczeństwo w pewnym sensie znormalizowało te zachowania i jestem tutaj, żeby wywiesić wielką czerwoną flagę, że powinieneś trzymać się od nich z daleka - powiedziała Alex w swoim filmiku.

Sami zobaczcie, jakie zachowania mogą wskazywać, że wasza relacja już nie ma szans. 

Zobacz także: Rozpoznajesz te sygnały? To znaki, że jesteś w złym związku

Teoria 4 jeźdźców - te zachowania wskazują, że związek nie jest udany

Tiktokerka przedstawiła 4 zachowania, które wskażą wam, że wasz związek zmierza ku rozstaniu. 

1. Pogarda

Pogarda w związku pojawia się wtedy, gdy zaczynamy rozmawiać z partnerem, jakbyśmy byli od niego lepsi. Tym samym go deprecjonujemy i stajemy się dominujący. Oprócz tego będziemy mu zawsze wypominać, że musimy wszystko robić za niego, a on jeszcze bardziej będzie zamykał się w sobie. 

2. Obrona

Podobnie jest w przypadku, gdy każdą wypowiedź naszego partnera odbieramy jako atak. Każdy z nas może mieć gorszy dzień, co nie oznacza od razu, że próbuje się na nas wyładować. Tak samo dzieje się, gdy partner zwraca nam uwagę na coś, co mu w nas przeszkadza, a my zaczynamy wypominać mu wszystkie jego przywary, zamiast zaakceptować jego uczucia. 

3. Ciche dni

W udanej relacji partnerzy będą umieli wyjaśniać sobie wszystkie nieporozumienia. Nawet jeżeli nie od razu, tylko po poważnej kłótni, krzyki i wymiana zdań zawsze są lepsze niż ciche dni. Uparte czekanie na przeprosiny drugiej strony jest niedojrzałe i nie prowadzi do niczego dobrego. Problemy same się nie rozwiążą.

4. Krytyka

Istnieje znacząca różnica między delikatnym zwróceniem partnerowi uwagi na pewne rzeczy a nieustanną krytyką. Jeżeli w związku wszystko wam przeszkadza, może warto się nad nim zastanowić. Żadne z was bowiem nie przetrwa tego na dłuższą metę i ostatecznie i tak się rozstaniecie. 

Zobacz także: "Bombardowanie uczciwością" to nowy trend w randkowaniu. Będzie królował po pandemii

loader

Mówi się, że długoletnia miłość jest tą na zawsze. To jednak po tak długim stażu najtrudniej utrzymać związek. Te gwiazdy boleśnie się o tym przekonały.

Źródło: Cosmopolitan.co.uk