Zamknij

Po czym poznać, że relacja jest trwała? 10 znaków świadczących o stabilności związku

Katarzyna Leszczyńska
10.01.2018 14:00
Po czym poznać trwały związek?
fot. pixabay.com

Takim parom można zazdrościć. 

W każdym związku, zwłaszcza tym długotrwałym, mogą pojawić się problemy, które dla partnerów staną się nie do przeskoczenia. Okazuje się jednak, że w trwałej relacji, wszystkie kłopoty da się rozwiązać. Choć związki wymagają od nas wyzwań oraz wyrzeczeń i w każdym momencie może pojawić się trudny okres, nie musi być to od razu znakiem do rozstania. Wszystko zależy od stabilności relacji. Po czym poznać, że związek jest trwały?

Przewaga dobrych chwil

Nie ma dobrego związku bez podziałów zdań i kłótni. W każdej, nawet najlepszej relacji pojawiają się spięcia. Kwestia tylko tego, jak często się one zdarzają. Naukowcy stwierdzili, że stosunek dobrych chwil do złych powinien wynosić 5:1. Na pięć przyjemnych sytuacji powinna przypadać jedna negatywna. Wówczas wszystko będzie w porządku.

Nieistotne, kto jest lepszy

Zazwyczaj jest tak, że jedna osoba będzie lepsza w tym, a druga w czymś innym. Jeżeli pomiędzy partnerami pojawia się rywalizacja, może to oznaczać, że związek zmierza ku destrukcji. W udanej relacji obie osoby będą się nawzajem wspierać i nieistotne będzie to, kto jest lepszy w np. zmywaniu naczyń.

Trwała para ze sobą nie rywalizuje

Umiejętność zrozumienia drugiej strony

Nawet podczas sprzeczki w trwałym związku ważne jest szanowanie opinii drugiej osoby. Podczas gdy mamy inne zdanie w jakimś temacie, nie jest to jednak łatwą rzeczą. Dobry partner zawsze będzie umiał zgodzić się z drugą osobą lub też nie krytykować jej punktu widzenia.

Komunikacja mimo wszystko

Wiele par po kłótni przechodzi przez tzw. „ciche dni”. Jest to najgorsze, co może wydarzyć się w związku. Najważniejszą rzeczą, gdy dochodzi do nieporozumienia, jest rozmowa. Wówczas wszystko da się wyjaśnić o wiele szybciej, darując sobie nerwy w następnym czasie.

Planowanie przyszłości

Nawet, gdy dochodzi do kłótni, ważne jest, żeby nie przekreślać od razu całej relacji. Jeżeli mimo wszystko obie osoby potrafią wyobrazić sobie wspólną przyszłość, to znaczy, że bardzo się kochają i są w stanie stworzyć razem udany związek.

Udane pary myślą o przyszłości

Kłótnie fair play

Każdy dojrzały człowiek potrafi porozumieć się z innymi, nawet w momencie gniewu nie stosując wyzwisk, wulgaryzmów i wypominania. Jest to istotna zasada zwłaszcza w przypadku związku. Najgorsze co można zrobić, to trafić w czuły punkt partnera. Wówczas gwarantowany jest nokaut, który choć może przynieść chwilową satysfakcję, odbije się wyrzutami sumienia.

Angażowanie się w życie partnera

Każdy chce się czuć wyjątkowo w związku. Przyczynić się do tego może poświęcanie nam uwagi przez partnera. Jeżeli jest zainteresowany naszym hobby, troszczy się o nas, dopytuje się o to, jak nam minął dzień i cierpliwie słucha o porażkach w pracy – lepszego kandydata do długiej relacji nie znajdziemy.

Stanie za sobą murem

Każdy z nas może przesadzić, gdy jednak pojawia się konflikt z kimś z zewnątrz, partner niezależnie od poglądów powinien stanąć za nami murem. Czasami może być tak, że bardziej będzie się zgadzał z drugą stroną, jednak mimo wszystko powinien solidaryzować się z nami. Jeżeli jesteśmy dla  niego ważni – tak zrobi.

Wspólne tradycje

Podobnie jak w rodzinie, tak samo w długim związku, para powinna wytworzyć własne tradycje i rytuały, które będzie celebrować. Mogą być związane ze świętami, rocznicą lub po prostu zainteresowaniami. Tego typu rzeczy mogą utrwalić uczucia partnerów i sprawić, że będą sobie bliżsi.

Umiejętność spędzania czasu bez siebie

Związki, w których partnerzy poświęcają sobie 100% czasu są toksyczne. W zdrowej i trwałej relacji każda z osób powinna dawać sobie dużo przestrzeni. Zwłaszcza mieszkając ze sobą istotne jest, aby partnerzy potrafili, mimo swojej obecności, zajmować się tylko sobą.

Jak powinien wyglądać udany związek?