Zamknij

Po czym poznać, że miłość wygasła? 6 znaków, że związku nie da się uratować

Katarzyna Leszczyńska
04.01.2018 14:38
Po czym poznać, że małżeństwo się rozpada?
fot. pixabay.com

W takiej sytuacji lepiej się zastanowić nad związkiem.

Będąc z kimś długo trudno rozpoznać, kiedy miłość wygasa. Oczywiście nie w każdym przypadku tak się dzieje. W wielu relacjach jednak nadchodzą momenty, że partnerom trudno jest ze sobą wytrzymać. Wskazać to mogą błahe codzienne czynności, które z pozoru mało oczywiste, ostatecznie świadczą o niepowodzeniu relacji. Jeżeli w związku pojawiają się tego typu rzeczy, być może lepiej porządnie się nad nim zastanowić.

Brak życzliwości

Rzadko się zdarza, żeby w związku partner kazał nam góry przenosić. Gdy jednak wzdychanie i przewracanie oczami zaczyna się na poziomie prośby o podanie pilota, wówczas może być to trudne do zniesienia dla drugiej osoby. Związek polega na wspieraniu się i wzajemnej pomocy w sytuacjach, gdy któryś z partnerów jej oczekuje. Robienie z każdej błahostki problemu może jedynie zaszkodzić relacji.

Nieustająca irytacja

W niektórych małżeństwach lub długich związkach pojawia się nieustanna irytacja drugą osobą. Aż trudno uwierzyć w to, że ten człowiek jeszcze kilka lat temu budził w nas zachwyt, a dziś jedyne uczucie, jakie wywołuje to odraza. Gdy za każdym razem patrząc na partnera zaczynamy się irytować i frustrować na cały świat – nie jest to pozytywny objaw, który powinien pojawić się w związku.

Brak szacunku

To nie musi być wyłącznie obrażanie lub bicie drugiej osoby, choć to też. Jednak szacunek na co dzień można pokazać przede wszystkim słuchając uważnie drugiej osoby, nie zbywając jej, wspólne rozwiązywanie problemów. Nie można na dłuższą metę być z osobą, która nasze kłopoty zbywa krótkim „co poradzisz” lub machnięciem ręką.

Gdy partner nas irytuje może to mieć złe skutki dla związku

Nieustanne kłótnie

Z kłótniami jest trochę tak, że i tak źle i tak nie dobrze. Związek, w którym nie pojawiają się sprzeczki, nie jest relacją idealną. Nie ma ludzi, którzy zgadzają się ze sobą w stu procentach. Nie da się jednak wytrzymać również ciągłych awantur. Jeżeli każda sytuacja w związku kończy się karczemną potyczką słowną, trzeba się zastanowić, czy w ogóle jeszcze potrafimy ze sobą rozmawiać.

Nierówne pozycje w związku

Zazwyczaj jest tak, że partnerzy różnią się zarobkami, sprawowanymi zawodami. Trzeba jednak umieć odciąć życie prywatne od pracy. Partnerzy nie powinni odczuwać, że któryś z nich czuje się lepszy lub gorszy. Wówczas taka relacja nie będzie zdrowa. W końcu to partnerstwo buduje związek, a nie dominowanie jednej osoby przez drugą.

Seks nie sprawia przyjemności

Kwestie intymne są w związku bardzo ważne. Dlatego też, gdy partner nie zaspokaja naszych potrzeb, należy z nim szczerze porozmawiać i wspólnie postarać się jakoś tę sytuację zaradzić. Jeżeli natomiast nie będziemy nic mówić, może to doprowadzić do rozpadu relacji, np. ze względu na zdradę, ponieważ wówczas będziemy szukać satysfakcji seksualnej w ramionach innych osób.

Dlaczego ludzie się rozwodzą?