Zamknij

Po czym poznać, że mamy wygórowane oczekiwania w stosunku do partnera? Psycholodzy podpowiadają 7 oznak

Katarzyna Leszczyńska
07.12.2017 14:24
Po czym poznać, że mamy za duże oczekiwania w stosunku do partnera?
fot. pixabay.com

Te rzeczy mogą świadczyć, że przesadzamy.

Każdy człowiek ma pewne oczekiwania odnośnie życia i związków. Oczywiście trzeba ustalać pewne kwestie już na samym początku i nie powinniśmy we wszystkim ustępować. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że niekiedy nasi partnerzy nie są w stanie spełnić wszystkich oczekiwań. Zwłaszcza, jeżeli im o nich nie mówimy lub są one wyimaginowane i nieosiągalne. Niektóre z naszych oczekiwań mogą się okazać wygórowane. Warto zdać sobie z tego sprawę. Portal Bustle.com przygotował listę oznak, że nasze oczekiwania w stosunku do partnera są za duże.

Poprawa wyglądu

W związku ważne jest wsparcie, zaufanie, sprawianie sobie nawzajem przyjemności. Mówi się, że nie można patrzeć na wygląd, trzeba spróbować zagłębić się w charakter drugiej osoby. Oczywiście zazwyczaj nie umówimy się z kimś, kto nam się nie podoba. Każdy ma jednak jakieś mankamenty. Tworzenie listy rzeczy, które powinien mieć idealny partner, może nam jedynie utrudnić stworzenie dobrego związku. Jeżeli nieustannie będziemy chcieli zmieniać coś w partnerze, raczej go wystraszymy.

Nie chcemy, żeby spędzał czas ze swoimi przyjaciółmi

Warto zdać sobie sprawę z tego, że zanim nasz ukochany nas spotkał, miał zapewne przyjaciół, z którymi chciałby nadal utrzymywać kontakty. Nawet, jeżeli z jakiegoś powodu nam to nie odpowiada, nie możemy mu tego zabraniać. Żadna osoba nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb drugiej. Nie powinniśmy też próbować stawać się dla naszego partnera całym światem, ponieważ po pewnym czasie będzie to niekorzystne dla obu stron. Nawet, jeżeli sami mamy problem do jego przyjaciół, nie zabraniajmy mu kontaktów z nimi.

Nierealistyczne oczekiwania

Jeżeli o wartości naszego partnera mają świadczyć strój lub samochód, nie jesteśmy wystarczająco dojrzali na poważny związek. Wówczas nasz partner będzie dla nas za mało dobry przez cały związek. Warto też zdać sobie sprawę ze swoich wad. Jeżeli widzimy tylko nasze zalety, nie dostrzeżemy pozytywów w nikim innym, ponieważ sami będziemy siebie uznawać za ideały.

Przyjaciele mogą pomóc zdać sobie sprawę z za dużych wymagań co do partnera

Przyjaciele i rodzina zwracają nam uwagę

Czasami sami nie zdajemy sobie sprawy, że możemy w niektórych kwestiach przesadzać. Warto jednak wziąć pod uwagę zdanie najbliższych, którzy na pewno chcą dla nas jak najlepiej. Jeżeli oni zwracają nam uwagę, że mamy zbyt wysokie oczekiwania, to zapewne tak jest i należy posypać głowę popiołem. Nie ma sensu upierać się przy swoim, skoro inni widzą, że przesadzamy.

Nikt nie jest w stanie sprostać naszym wymaganiom

To jest najlepszy przykład na to, że możemy mieć zbyt wygórowane oczekiwania co do partnerów. Jeżeli każdy nasz związek kończy się, bo wydaje nam się, że druga osoba nie jest idealna, może oznaczać, że przesadzamy w wyobrażaniu sobie perfekcyjnej miłości.

Samoocena zależy od partnera

Jeżeli jeden z partnerów w związku ma zawsze zaniżone poczucie własnej wartości, to znaczy, że nie jest wystarczająco wspierany przez ukochanego, a nawet on może zaniżać mu samoocenę. Wszystko dlatego, że na każdym kroku wytyka mu jakieś błędy. W niektórych momentach może być nawet tak, że partner będzie bał się nam cokolwiek powiedzieć lub zrobić, ze strachu przed krytyką.

Porównujemy nasz związek do portali społecznościowych

Często jest tak, że obserwując pary w mediach, czy to telewizja, czy Internet, zaczynamy mieć nieracjonalny obraz idealnej pary. Oglądając urocze zdjęcia innych na Facebooku, które często są wynikiem sztucznych sesji zdjęciowych, zaczynamy porównywać nasz związek do innych. Zazwyczaj wtedy to my jesteśmy na przegranej pozycji.

Niektórzy mają wygórowane oczekiwania co do partnerów