Zamknij

Pierwsza randka - jak dobrze wypaść?

18.02.2021
Aktualizacja: 18.02.2021 16:30

Pierwsza randka może być jednocześnie ostatnią albo początkiem fascynującej znajomości. Jak się do niej przygotować? Przygotowaliśmy zbiór porad, które pomogą nawet najbardziej zestresowanym wypaść dobrze na pierwszym spotkaniu.

pierwsza randka rady jak wypaść dobrze
fot. Shutterstock

Pierwsza randka to często pierwsze spotkanie w realu po kilku dniach pisania z drugą osobą przez internet. Nie do końca wiesz, kogo się spodziewać, ani jak druga osoba na ciebie zareaguje. Bardzo chcesz dobrze wypaść i to wywołuje ogromny stres. Stres sprawia, że pierwsze spotkanie staje się wyzwaniem. O czym rozmawiać na pierwszej randce? Jak zachować się na pierwszej randce? Czy pocałunek na pierwszej randce to za wcześnie? Tyle pytań, a to tylko spotkanie!  

Pierwsza randka - porady  

Pierwsza randka powinna być przede wszystkim traktowana na luzie. Pamiętaj, że druga strona jest tak samo zestresowana jak ty. Każdy chce dobrze wypaść i zawsze jest to powodem nerwów.  

Pierwsze spotkanie to moment, gdy możecie się poznać. Nie ma sensu zastanawiać się, czy da się stworzyć z tego związek, czy może skończy się na jednym spotkaniu. Randka jest po to, by dowiedzieć czegoś o sobie i zweryfikować znajomość. Dlatego ważne jest, by się nie nakręcać i nie tworzyć scenariuszy.  

Można się za to przygotować. Wybrać odpowiednie miejsce, atrakcje, a nawet tematy do rozmowy. Dzięki temu poczujesz się pewniej i będziesz mieć zawsze coś w zanadrzu. 

Zobacz także: O czym rozmawiać na randce? Porady dla nieśmiałych 

Pierwsza randka - gdzie warto się spotkać? 

Na pierwszą randkę polecane są miejsca, w których możecie usiąść, napić się czegoś i swobodnie porozmawiać. Na spotkaniu zależy wam, by się dobrze poznać, więc głośne, zatłoczone miejsca znacznie wam to utrudnią.  

Jeśli jesteś stroną zapraszającą, dopytaj o to, jaką kuchnię lub klimat lubi twoja sympatia. Ułatwi to wybór lokalu. Gdy jesteś natomiast osobą zaproszoną, możesz zasugerować, gdzie najchętniej się wybierzesz. 

Pierwsza randka w kinie to dobry pomysł jako atrakcja, da wam pretekst do rozmowy. Po tym jednak warto usiąść w przytulnym miejscu, by móc porozmawiać. Nie musicie iść na wykwintną kolację, czasem wystarczy zwykły, klimatyczny bar. 

Pierwsze spotkanie - jak się ubrać? 

Na pierwszą randkę dobrze jest ubrać się wygodnie, ale i tak, by czuć się dobrze i atrakcyjnie. Może to być casualowy strój z nutką elegancji lub czymś ekstrawaganckim, np. nietypową biżuterią. Na pewno sprawdzą się jeansy i koszula. Warto przed spotkaniem zapytać osobę, która zaprosiła cię na randkę, co planuje i dopasować strój do planów. Jeśli zapowiada się długi spacer, np. w ogrodzie botanicznym, nieodpowiednie obuwie będzie utrapieniem. 

Podobnie w drugą stronę - jeśli zapraszacie kogoś na rankę i wiecie, że warto postawić na wygodę lub przeciwnie - na elegancki strój - poinformujcie o tym. Dzięki temu żadne z was nie poczuje się zakłopotane strojem nieodpowiednim do miejsca i okazji. 

Zobacz także: Jeżeli robisz te rzeczy na randce, zdobędziesz każdego faceta. To klucz do sukcesu

O czym rozmawiać na pierwszej randce? 

Dla wielu to wyjątkowe utrapienie: o czym rozmawiać na pierwszej randce? Trudno przełamać nieśmiałość, a najgorszym, co może się stać, jest niezręczna cisza. 

Warto przygotować parę zapasowych uniwersalnych tematów do rozmowy. Ludzie chętnie rozmawiają o podróżach – gdzie byli oraz gdzie chcą pojechać – o ulubionym jedzeniu, filmach, serialach i muzyce lub o swoim hobby, zainteresowaniach. Zastanów się też, czego chcesz dowiedzieć się o drugiej stronie, co chcesz o sobie powiedzieć oraz z jakimi informacjami lepiej poczekać na inne spotkanie. 

Jeśli trudno ci zacząć rozmowę, spróbuj najprostszymi sposobami. Zapytaj swoją sympatię, czego ma ochotę się napić i czy podoba jej się lokal. A jeśli nadal czujesz się niezręcznie, zapytaj, co ją najbardziej rozśmiesza lub zadaj abstrakcyjne pytanie typu "czy wiesz, że pingwiny nie mają kolan?". Takie teksty to idealne łamacze lodów! 

Pierwsza randka - jak się zachować?  

Zachowuj się przede wszystkim kulturalnie i na luzie. Swoboda i serdeczność to klucz do udanego spotkania. Słuchajcie się wzajemnie, nie przerywajcie, wymieniajcie uwagami. Unikaj milczenia, ale pozwól też dojść do głosu drugiej stronie. Zadawaj pytania - taktowne i z wyczuciem.  

Nie przeklinaj, nie mów za głośno. Staraj się nie gapić, nawet jeśli druga strona jest olśniewająca, ale podtrzymuj kontakt wzrokowy. Uważaj też z ilością pitego alkoholu. 

Bądź sobą. Druga strona łatwo wyczuje fałsz. A bycie sobą to często najlepszy wabik. 

Zobacz także: Kobiety, które przerażają mężczyzn na pierwszej randce. Kolejnej na pewno nie będzie

Kto płaci na pierwszej randce?  

Co z kwestią uregulowania rachunku? Zasady jasno określają, że płaci ta osoba, która zaprosiła. Niezależnie od płci. Jeśli jednak twoja sympatia wyrazi zainteresowanie, możecie podzielić rachunek na pół. 

O czym warto pamiętać na pierwszej randce? 

  1. Nie spóźnij się! Robi to fatalne pierwsze wrażenie.  
  2. Pierwsza randka i kwiaty? To miły gest, ale może wywołać zakłopotanie. Lepiej zostawić bukiet kwiatów na następne spotkanie. 
  3. W trakcie spotkania lepiej unikać trudnych tematów. Tematy zapalne, zniechęcające to m.in. dzieci, polityka, zarobki, liczba partnerów. Jeśli druga strona nie podejmuje tematu, nie należy dopytywać. Uważaj też na liczbę pytań - randka to nie przesłuchanie. 
  4. Jeśli jest taka możliwość, doprowadź swoją sympatię bezpiecznie do domu. Jednak nie wpraszaj się. 
  5. Czy pocałunek na pierwszej randce jest odpowiedni? Nie ma reguły. Jeśli tylko oboje tego chcecie - a będzie to widać - pozwólcie sobie na to. 
  6. Gdy czujesz, że randka się udała i obie strony są zainteresowane, postaraj się zachęcić do kolejnego spotkania. Zaproponuj np. ciekawe miejsce do odwiedzenia.