Zamknij

Jak rozpoznać, że osoba, z którą jesteśmy, nie jest dla nas? Eksperci wskazują na 5 niepokojących sygnałów

Anna Respondek
24.07.2017 12:41
Problemy w związku
fot. EAST NEWS

Czy kiedykolwiek możemy być pewni, że osoba, z którą żyjemy jest dla nas odpowiednia? Czasami wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że czas uciekać. 

Jak spośród ponad siedmiu miliardów ludzi na Ziemi wybrać tego jedynego? Jeśli już się uda, skąd pewność, że to właściwa osoba? Co jeśli jesteśmy ślepi na sygnały, które świadczą o tym, że nasz partner nas unieszczęśliwia? W porozumieniu ze specjalistami, dziennikarze Independent.co.uk, wybrali pięć znaków, które powinny otworzyć oczy wszystkim nieświadomym.

Według profesor Berit Brogaard wątpliwości nie są niczym dziwnym i nie powinny nas martwić. Nikt nie jest w stanie zdecydować za nas, czy jesteśmy szczęśliwi, jednak istnieją dowody świadczące o tym, że związek, w którym jesteśmy, nie rokuje dobrze na przyszłość. Jeśli nie jesteś pewny, czy nadszedł czas, aby pójść dalej, czy może jest sens walczyć o uczucie, postaraj się spojrzeć na waszą relację świeżym okiem.

Nieszczęśliwy związek
fot. EAST NEWS

Kierujecie się różnymi wartościami

Wartości, które wyznajemy najczęściej nie podlegają dyskusji. Może być to potrzeba posiadania dzieci, wzięcia ślubu, a nawet tak błaha sprawa, jak przeprowadzka. Jeśli nasz partner zdecydowanie nie zgadza się z naszymi potrzebami, oznacza to problemy. 

Profesor Brogaard twierdzi, że zmiana wyznawanych wartości jest możliwa, ale nigdy nie powinna być związana z odczuwaną presją.

Takie zmiany nigdy nie powinny być podejmowane pod presją lub sugestiami ukochanego. Powinny być rezultatem rozwoju osobistego, dorastania. 

Partner podejmuje wszystkie decyzje 

Jeśli partner w związku podejmuje wszystkie decyzje, równowaga zostaje zaburzona. Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2013 roku (na które powołuje się portal Independent.co.uk), pary po ślubie potrzebują trzech lat i sześciu miesięcy, aby traktować wzajemne zachowania jako oczywiste i zakładać, że parter coś zrobi, "bo zawsze to robił". 

Czy ona albo on zawsze decyduje co będzie na obiad, jaki film będziecie oglądać wieczorem albo co będziecie robić w sobotni wieczór i nawet nie zapyta cię o zdanie? Jeżeli zauważasz takie symptomy, należy się martwić. Traktowanie uległego zachowania swojego partnera za coś normalnego, powinno zapalić w naszej głowie ostrzegawcze światło. 

Brak szacunku

Szacunek to coś, na czym zbudowanych jest większość dobrych relacji. Jeśli ta sfera związku zostaje zaburzona, dochodzi do różnego rodzaju zachowań wykraczających poza normę. Pojawia się werbalne i emocjonalne znęcanie oraz zachowania pasywno-agresywne. 

Według Brogaard, mogą być to również bardzo subtelne postępowania, które często są trudne do wychwycenia osobom zakochanym. W takich sytuacjach łatwo jednak dochodzi do eskalacji, na przykład do używania wyzwisk, które mają doprowadzić do gorszego samopoczucia. Są to sposoby na utrzymywanie kontroli nad partnerem. 

Według psychologa Petera Grey'a miłość nie wystarcza, jeśli nie ma szacunku.

Jak zakończyć nieszczęśliwy związek
fot. EAST NEWS

Niezwracanie uwagi na potrzeby drugiej połówki

Jeżeli partner wymaga od ciebie rzucenia wszystkiego co robisz i spełnienia jego prośby, nie zwracając uwagi na twoje potrzeby, czas uciekać.

Mowa o sytuacji, w której możesz policzyć na palcach jednej ręki chwile, w których partner poświęcił choć jedną myśl twoim potrzebom lub się na nie zgodził i usatysfakcjonowały go równie mocno - wyjaśnia Brogaard. 

Bierze, niewiele dając od siebie

To coś, na co nie zwraca się na początku uwagi, jednak kiedy w końcu do nas dotrze, nie możemy o tym zapomnieć. Ty co chwilę zastanawiasz się co słychać u twojej drugiej połówki, jak się czuje, ale czy partner równie często zaprząta sobie tym głowę? 

Jeśli związek dojdzie do tej fazy, zaczyna bardziej przypominać relacje rodzic-dziecko niż relacje romantyczno-partnerską. Sytuacja, w której jedna ze strony obdarza troską, a drugą ją tylko przyjmuje, nie czyni związku szczęśliwym.

Choć trudno czasem pogodzić się z niepowodzeniem w związku, musimy pamiętać, że nasze szczęście jest tak samo ważne, jak szczęście innych ludzi. 

tumblr_onnqzrjZvN1rdpjfqo1_500