Zamknij

Patrzenie w oczy - znaczenie spojrzenia

18.02.2021
Aktualizacja: 18.02.2021 10:26
patrzenie w oczy wiele świadczy o miłości
fot. Shutterstock

Patrzenie w oczy jest jednym z podstawowych elementów komunikacji. Wyraża niekiedy szacunek, uwagę lub zainteresowanie - zwłaszcza głębokie patrzenie kobiecie w oczy. Co oznacza taki kontakt wzrokowy i na co zwracać uwagę? 

Spojrzenie może wyrazić więcej niż słowa. Patrzenie w oczy niesie ze sobą wiele znaczeń, a w niektórych sytuacjach jest wręcz wymagane.  

Jeśli osoba patrzy się prosto w oczy, wykazuje tym samym pewność siebie i zaangażowanie w rozmowę. Spojrzenie i jego intensywność niesie ze sobą różne konotacje. Przykładem jest głębokie spojrzenie w oczy, które oznacza często zainteresowanie seksualne.  

W niniejszym artykule wyjaśniamy, co może oznaczać patrzenie w oczy oraz jak dostosować mowę oczu do sytuacji. 

Zobacz także: O czym rozmawiać na randce? Porady dla nieśmiałych

Patrzenie w oczy - znaczenie  

Patrzenie w oczy to element mowy niewerbalnej. Może wyrażać różne emocje i wysyłać komunikaty. Niekiedy pozwala odróżnić słowa od prawdziwych zamiarów, ostrzec przed zagrożeniem. Pozytywne spojrzenie z kolei zachęca do kontynuowania rozmowy, daje poczucie bezpieczeństwa i wrażenie szczerości drugiej osoby. 

Jakie konkretne sygnały wysyła spojrzenie? 

Patrzenie w oczy wyraża pozytywne emocje i podejście:  

  • zaangażowanie w rozmowę, 
  • zainteresowanie tematem lub rozmówcą, 
  • pociąg seksualny, 
  • szczerość.  

Spojrzenie może być sygnałem ostrzegawczym - wykazuje brak uczciwości lub inne negatywne emocje. Wiedza o tym ułatwia zdemaskowanie nieuczciwych zamiarów. Uważaj jednak, ponieważ jeśli pragniesz coś ukryć, twoje spojrzenie cię zdradzi.  

Negatywne znaczenie spojrzenia: 

  • kłamstwo, 
  • knucie, 
  • zagrożenie, 
  • złość. 

Kontakt wzrokowy jest też niezwykle istotny przy przekazywaniu ważnych informacji. Gdy wiesz, że twój rozmówca patrzy ci w oczy, masz pewność, że jego uwaga skupiona jest na tobie i dotrze do niego komunikat. Jest to naturalny odruch. Być może kojarzysz, jak niejednokrotnie rodzice lub partner, chcąc przekazać ważną wiadomość mówili “patrz mi w oczy”. Znaczy to to samo co “słuchaj mnie uważnie”. 

Zobacz także: O czym rozmawiać z chłopakiem? 7 tematów do swobodnej rozmowy

Patrzenie w oczy podczas rozmowy  

Ludzi oceniamy na podstawie ich spojrzenia. Stąd wzięło się powiedzenie, że "komuś dobrze z oczu patrzy". Jest to intuicyjne. Poprawne stosowanie sztuki spojrzenia może przynieść wiele korzyści.  

Patrzenie w oczy w naturalny sposób ułatwia komunikację. Tworzy więź z rozmówcą, uwiarygodnia komunikaty, buduje atmosferę szczerości. 

Utrzymując kontakt wzrokowy podczas rozmowy, wykazujesz odwagę i pokazujesz, że nie boisz się podejmować różnych tematów, nawet trudnych. Przykładem tego jest krytyka - jeśli patrzysz w oczy rozmówcy, wykazujesz, że nie boisz się negatywnych słów i przyjmujesz je do siebie. Spojrzenie w oczy wyraża wówczas odpowiedzialność i pokorę. Trzeba jedynie uważać, by przeciągające się spojrzenie nie zamieniło się w butę. 

Umiejętność patrzenia w oczy w trakcie rozmowy jest kluczowa w wielu sytuacjach, np. gdy staramy się o pracę.  

Długie patrzenie w oczy 

Zbyt długie i intensywne patrzenie w oczy wywołuje zmieszanie u rozmówcy. Zbija z tropu i peszy. Jak tego uniknąć? Warto w trakcie rozmowy przerzucić spojrzenie na coś innego, np. przedmiot lub element znajdując się ponad głową rozmówcy. 

Długie spojrzenie może sygnalizować chęć rywalizacji. Jest jak rzucenie wyzwania. Może stanowić również podtekst erotyczny, który w nieodpowiedniej sytuacji będzie niezręczny. 

Przeciągające się spojrzenie w oczy demaskuje również kłamców. Wbrew pozorom osoba, która z premedytacją kłamie, chcąc udowodnić swoją szczerość, celowo patrzy w oczy. Jednak takie zachowanie pozbawione jest naturalności i bardzo łatwo wyłapać fałsz. 

Warto też wspomnieć, że wpatrując się intensywnie w drugą osobę, łatwiej udzielić błędnej odpowiedzi. Przed odpowiedzią na pytanie warto na chwilę zawiesić wzrok na innym punkcie, ponieważ niweluje to bodźce i pozwala się skupić. Jest to naturalne zachowanie i nikogo nie dziwi. 

Niedopuszczalne jest gapienie się, zwłaszcza na konkretną część ciała. Nie gapimy się na biust, nogi lub inne elementy sylwetki. Ponownie może pojawić się tu podtekst erotyczny. Dodatkowo, wpatrując się np. we włosy lub element odzieży, wysyłasz komunikat, że coś jest z tym nie tak. Poza tym ogólnie zawieszenie wzroku w jednym miejscu na dłuższy czas wygląda nieco dziwnie i zwraca uwagę. 

Zobacz także: Czego mężczyźni szukają u kobiet? Na te cechy zwracają uwagę, gdy myślą o partnerce poważnie

Unikanie kontaktu wzrokowego  

Brak kontaktu wzrokowego podczas rozmowy odbierany jest negatywnie. Rozmówca czuje dyskomfort i zaczyna doszukiwać się w tobie sprzeczności. Jest również po prostu nieuprzejme.  

Unikanie kontaktu wzrokowego wysyła jasny sygnał, że nie chcesz kontynuować rozmowy. Gdy dodatkowo ukradkiem zerkasz na zegarek bądź telefon - złe wrażenie jest murowane. Jest to oznaka braku szacunku, lekceważenia oraz nietakt. 

Przekazywanie informacji bez patrzenia w oczy osłabia wartość i siłę komunikatu. Wskazuje, że brakuje ci argumentów lub nie masz pewności co do wypowiadanych przez siebie słów bądź coś ukrywasz. Jeśli chcesz przebić się ze swoją wypowiedzią, patrz w oczy innych. 

Czy zakochany facet patrzy w oczy? 

Patrzenie w oczy kobiecie jest naturalnym przejawem zainteresowania u mężczyzn. Spojrzenie jest intensywniejsze i dłuższe. Wzrok nie odrywa się, błądząc dookoła, tylko jest przykuty. W innej sytuacji zostałoby to odebrane niekiedy jako gapienie się, jednak dla wielu kobiet jest to jasny komunikat. 

Jest to bardzo wyraźny sygnał, który wskazuje na zainteresowanie i chęć kontynuowania znajomości. Ma mocny wydźwięk erotyczny, jeśli spojrzenie trwa naprawdę długo. 

O tym, że kobieta podoba się mężczyźnie, świadczą również jego źrenice. Gdy jego wzrok przykuwa dana kobieta, źrenice stają się duże i okrągłe.  

Jeśli jednak mężczyzna wbija spojrzenie w kobietę, a jego źrenice są zwężone, jest to sygnał świadczący o niebezpieczeństwie. W takich sytuacjach należy ratować się ucieczką.