Zamknij

Otwarty związek: czy taka relacja może się udać?

24.05.2019 15:25
 Otwarty związek:  czy taka relacja może się udać?
fot. Schutterstock

Otwarty związek wzbudza wiele kontrowersji, ale niektóre pary odnajdują się w nim całkiem dobrze. Co to znaczy otwarty związek i na czym polega?

Otwarty związek to specyficzna relacja, na którą decyduje się coraz więcej par. Na pierwszy rzut oka taki typ związku niczym nie różni się od  tej, do której przywykło większość z nas – partnerzy spędzają ze sobą dużo czasu, spacerują, spotykają ze znajomymi i znakomicie bawią w swoim towarzystwie.

W czym zatem tkwi różnica? Zobacz, czym dokładnie jest taka relacja!

Zobacz także: Kryzys w związku – z czego wynika i jak go pokonać?

Związek otwarty – miłość, a może układ?

Związek z jedną osobą do końca życia? Dla niektórych osób jest to obraz niczym z powieści romantycznej, który z realnym życiem ma niewiele wspólnego. Są przekonani, że w każdym związku pojawi się etap monotonii, znudzenia, a wraz z nim przyjdą pierwsze kłótnie, ciche dni, aż w końcu … skoki w bok. Według nich człowiek nie jest w stanie być monogamistą i prędzej czy później jeden z partnerów będzie chciał zasmakować relacji z inną osobą. A

by uniknąć takich sytuacji, często na początku otwarcie mówią o swoich preferencjach i decydują się z partnerem na bardziej otwartą  formę stosunków damsko-męskich. W takim układzie poza tą dwójką, pojawia się ktoś trzeci i partnerzy dobrze o tym wiedzą, nie mając do siebie pretensji. Każdy z nich od początku ma przyzwolenie na seks oraz randki z innymi osobami. Ci, którzy na co dzień prowadzą zupełnie inne życie i są zwolennikami monogamii zastanawiają się, co to znaczy otwarty związek i czy w ogóle taką relację można nim nazwać. Dla wielu z nich jest to bardziej układ, który zawiera dwoje ludzi, bo jest im tak wygodniej.

Zobacz także: Skłonność do zdrady jest wypisana na twarzy? Tak twierdzą naukowcy!

Co to jest otwarty związek? Różne podejścia do relacji

Tak naprawdę każdy z otwartych związków również nigdy nie jest taki sam. Bywa tak, że partnerzy ustalają między sobą jakieś granice, których jednak nie chcą przekraczać, podczas, gdy inni cieszą się nieskrępowaną wolnością i pozwalają na nią swojej połówce.

Wiele osób będących w takich związkach podkreśla, że jest to relacja odpowiednia głównie dla tych, którzy wciąż poszukują nowych doznań, nie boją się eksperymentować, a jednocześnie nie potrafią żyć tylko z jedną osobą i aby oszczędzić zawodu swojej połówce już na samym początku dokładnie określają, jakim typem związku są zainteresowani. Dzięki temu każdy z partnerów wie, czego może się spodziewać.

Otwarty związek: na czym polega problem w tego typu relacjach?

Może się wydawać, że tego typu relacja to niemal sielanka. Każdy może robić, co chce, korzystać z wolności i doskonale się bawić w dodatku za przyzwoleniem swojego partnera bez scen zazdrości i żadnych poważniejszych konsekwencji. Okazuje się jednak, że także otwarte związki nie są wolne od kryzysów.

Wiele par wskazuje na to, że również i tu po jakimś czasie pojawiają się między nimi zgrzyty. Często bywa tak, że jednemu z nich zależy bardziej i po pewnym czasie zażyłość swojej połówki z kimś innym zaczyna mu przeszkadzać. Zawsze pojawia się jeszcze problem tej „trzeciej” osoby – do czasu, gdy traktuje taką relację w charakterze zabawy partnerzy mogą spać spokojnie, jednak miłość nie wybiera i co w przypadku, gdy odezwą się w niej silniejsze uczucia. Taka sytuacja powoduje duże napięcia i zmusza partnerów do poważnej refleksji nad ich wspólną przyszłością.

 Zobacz także: Rozstanie nigdy nie jest proste. Jakie są jego poszczególne etapy?