Zamknij

O czym rozmawiać na randce? Porady dla nieśmiałych

17.02.2021
Aktualizacja: 17.02.2021 17:38

Dobre przygotowanie do randki to połowa sukcesu. Dużym stresem jest jednak myśl o tym, o czym rozmawiać na randce. Rozmowa może zachęcić lub zniechęcić drugą stronę. W jaki sposób najlepiej się przygotować na randkę?

O czym rozmawiać na randce?
fot. Shutterstock

Wiele osób naprawdę nie wie, o czym rozmawiać na randce. Obawiają się ośmieszenia, niezręczności lub zniechęcenia drugiej strony do siebie. Szczególnie stresująca jest kwestia tego, o czym rozmawiać na pierwszej randce, by się nie wygłupić. Inną obawą jest niezręczna cisza, jaka może zapaść. Wywołuje ogromne zażenowanie, a czasami i rozczarowanie sobą. 

W niniejszym przewodniku przedstawiamy najlepsze sposoby na rozpoczęcie rozmowy oraz listę tematów, których bezpieczniej nie poruszać, zwłaszcza na pierwszych spotkaniach. 

Zobacz także: Jeżeli robisz te rzeczy na randce, zdobędziesz każdego faceta. To klucz do sukcesu

O czym rozmawiać na randce? Najbezpieczniejsze tematy 

Myśląc, o czym rozmawiać na randce, warto postawić sobie kilka pytań: 

 1. Czego chcesz się dowiedzieć o drugiej osobie? 
 2. Co chcesz lub możesz powiedzieć o sobie? 
 3. Jakie tematy najbardziej cię interesują? 
 4. O czym nie chcesz rozmawiać na randce? 

Taki prosty schemat pomoże poukładać w głowie najważniejsze kwestie i zweryfikować oczekiwania. 

Natomiast pomysły na tematy warto mieć, kiedy trzeba zacząć rozmowę, gdy zabraknie pomysłów lub żeby po prostu przełamać nieśmiałość. O czym zatem rozmawiać na randce?  

 • Pasje i zainteresowania  

Wiele rozmów najłatwiej zacząć od tematu zainteresowań. Jest najbardziej uniwersalny i otwiera furtkę do dalszej rozmowy.  

Rozmowa o zainteresowaniach może pokazać, ile macie ze sobą wspólnego lub zainteresować zupełnie nową dziedziną. Daje ogląd na to, jak druga strona lubi spędzać czas. 

 • Jedzenie  

Temat jedzenia często pobudza obie strony. Nie każdy musi być mistrzem kuchni, wystarczy, że zaczniecie opowiadać, co lubicie, gdzie jedliście najpyszniejsze dania życiu albo czego byście nigdy już nie tknęli. Jest to również doskonały temat dla osób, które lubią gotować i dzielić się przepisami. 

 • Praca, wykształcenie 

Zawód oraz wykształcenie wiele mówią o danej osobie. Odkrywa to prawdę o jej zainteresowaniach, planach, pragnieniach. Jest również kopalnią anegdot. 

Ważna jest jednak szczerość. Nie warto ukrywać swojego zatrudnienia, jeśli nie jest ono dla ciebie satysfakcjonujące lub czujesz skrępowanie. Towarzysz lub towarzyszka randki ma prawo dowiedzieć się o tobie czegoś konkretnego. Na podstawie jej reakcji dowiesz się też, czy cię zaakceptuje. Pamiętaj, że działa to w obie strony. 

 • Podróże 

Nie trzeba być typem podróżnika, by móc na ten temat rozprawiać. Wystarczy dzielić się wspomnieniami z odwiedzonych miejsc oraz planami bądź marzeniami na kolejne. Często są to naprawdę pasjonujące rozmowy. 

 • Filmy, seriale, muzyka  

Jest to dosłownie temat rzeka. Wymiana opinii o filmie lub o jednym z najnowszych seriali jest wyjątkowo przyjemnym sposobem spędzania czasu. Można również nieźle się zaskoczyć zbieżnością zainteresowań lub nietypowym gustem drugiej strony.  

Daje to również łatwy pretekst do zaproszenia na kolejną randkę, np. do kina lub na koncert. 

 • Plany, marzenia  

Jeśli poczujecie wzajemne porozumienie, łatwo przyjdzie wam rozmawiać na nieco bardziej osobiste tematy takie jak marzenia. Często druga strona jest bardzo ciekawa tego, co masz do powiedzenia. Warto cofnąć się do swoich marzeń z dzieciństwa, by móc skonfrontować to z obecnym stanem. Jest to bardzo chwytliwy temat. 

O czym warto pamiętać? 

Ważna zasada to uszanowanie drugiej strony. Jeśli na jakikolwiek temat druga strona nie chce się wypowiadać, poczuje się niezręcznie - nie wolno naciskać. Lepiej odpuścić, by poczuła się swobodniej i przejść do innego tematu. Ty również masz prawo zasygnalizować, że dany temat ci nie leży i zmienić na inny. 

Zobacz także: Kobiety, które przerażają mężczyzn na pierwszej randce. Kolejnej na pewno nie będzie

O czym nie rozmawiać na randce? 

Istnieje kilka tematów, z którymi lepiej poczekać lub nie pytać o nie wprost. Może to wprowadzić nieprzyjemną atmosferę. Są oczywiście ważne kwestie, które wręcz należy poruszyć, gdy wiążesz z daną osobą pewne plany, jednak z pewnością w początkowej fazie znajomości mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Prędzej czy później przyjdzie czas, by o nich porozmawiać.  

Jakich tematów nie warto poruszać na randce? 

 • Dzieci 

Poruszenie tematu dzieci może spowodować niezręczną sytuację. Wiele osób twierdzi, że jak najbardziej jest to temat do poruszenia na randce, by móc zweryfikować swoje wzajemne oczekiwania. To jednak zależy. 

Jeśli temat dzieci pojawia się przy okazji rozmów o marzeniach i planach, wychodzi naturalnie, to jest to okej. Lepiej po prostu nie zadawać tego pytania wprost, ponieważ może wywołać nieprzyjemne wrażenie presji. Podobnie temat małżeństwa. 

 • Zarobki 

Może wydawać się, że zarobki nawiązują bezpośrednio do tematu pracy i wykształcenia, ale tak naprawdę takie pytanie jest nietaktowne. Nie wypada poruszać tej kwestii, chyba że druga strona sama to zrobi. Podobnie ty masz prawo zachować dyskrecję na temat swoich zarobków. 

 • Polityka  

Warto skonfrontować swoje poglądy, ale polityka i bieżące wydarzenia mogą okazać się punktem zapalnym, który zamiast przyjemnej dyskusji, wywoła oburzenie. Nie chodzi tu nawet o zniechęcenie do drugiej strony, bo poglądy możecie mieć takie same, jednak polityka sama w sobie jest tematem zapalnym i wywołuje wiele emocji, nawet tych nieprzyjemnych. Szkoda w ten sposób psuć sobie przyjemne spotkanie. 

Oczywiście po sposobie bycia i podejściu do wielu różnych tematów, łatwo jest wyczuć spojrzenie na politykę. Lepiej i bezpieczniej po prostu nie zagłębiać się w szczegóły. 

 • Liczba partnerów z przeszłości i poprzedni związek  

Nie ma to żadnego znaczenia. Liczba partnerów wcale nie definiuje drugiej osoby ani jej zdolności do funkcjonowania w związku. Pytanie o to lub o poprzedni związek ma oceniający wydźwięk i może przywołać nieprzyjemne wspomnienia. Może dosłownie zrujnować ciekawie zapowiadającą się relację. 

 • Choroby lub zaburzenia  

Podobnie jak w punkcie wyżej, choroba nie definiuje drugiej osoby. Jest to bardzo intymna sprawa, dotycząca zdrowia i jego szczegółów. Tak samo gdy ty borykasz się z pewnymi problemami, możesz obawiać się tego, żeby twoja sympatia nie zaczęła postrzegać cię przez pryzmat choroby.  

Zobacz także: Zauważyłaś te znaki już na pierwszej randce? To znaczy, że wasz związek ma przyszłość

O czym rozmawiać na pierwszej randce? 

Stres przed pierwszą randką związany jest z obawą przed tym, jak wypadniesz. Bardzo łatwo zapomnieć języka w ustach i trudno zacząć rozmowę. Pamiętaj też, że często druga strona jest tak samo zestresowana jak ty, więc nie wyrzucaj sobie słabości. 

Sposobem na rozpoczęcie rozmowy na pierwszej randce jest… humor. Niekiedy abstrakcyjne, humorystyczne pytania potrafią rozładować atmosferę, a wtedy bardzo łatwo przejść dalej.  

Jak zacząć rozmowę na pierwszej randce? Przykłady:  

 • Kot czy pies? Pytanie niezobowiązujące, ale ciekawe. Nie ma tu obaw o pozostawienie takiego pytania bez odpowiedzi. 
 • Co cię rozśmiesza? Prosty temat, by móc wymienić się anegdotami. 
 • Sytuacje typu "naj". Zapytaj o najzabawniejszą, najstraszniejszą lub, być może, najbardziej szaloną rzecz, jaką druga strona zrobiła. Dzielenie się historiami szybko buduje atmosferę intymności i więzi. 

Powyższe proste pytania ułatwią pokonanie nieśmiałości i potrafią przełamać najtwardsze lody.