Zamknij

Niewerbalne oznaki zainteresowania u mężczyzn. Jak je rozpoznać?

17.02.2021
Aktualizacja: 17.02.2021 17:26
Co świadczy o tym, że mężczyzna się nami interesuje?
fot. Shutterstock

Podejście oraz zamiary zdradzają niewerbalne oznaki zainteresowania. U mężczyzn są one widoczne w ich postawie i małych gestach. Jak mowa ciałem mężczyzny sygnalizuje jego zainteresowanie? Obserwuj jego ciało i dowiedz się. 

Wiele informacji i przesłanek kryje się w mowie ciała, jaką wysyła druga strona. Niewerbalne oznaki zainteresowania u mężczyzn pozwolą określić, jaki stosunek ma do ciebie dany mężczyzna. Obserwując gesty i postawę, łatwo odczytać czyjeś intencje. 

Oznaki zainteresowania mogą występować pod wieloma postaciami. Niekiedy są to ledwo zauważalne gesty, które możesz uznać za przejaw serdeczności, gdy w rzeczywistości są wyrazem zainteresowania. 

By nie ulec pomyłce, dowiesz się również, jakie sygnały świadczą o braku zainteresowania. Znajomość mowy ciała jest niezwykle pomocna w codziennych sytuacjach, a także w trakcie randki, spotkania z przyjaciółmi, a nawet w pracy. Dzięki temu odczytywanie czyichś zamiarów będzie dla ciebie łatwizną.  

Zobacz także: Facet pożera cię wzrokiem? To sposób na flirt. Doczekał się nawet pikantnej nazwy

Niewerbalne oznaki zainteresowania u mężczyzn - mowa ciała  

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy komuś się podobasz, obserwuj niewerbalne oznaki zainteresowania u mężczyzn. Mowa ciała oraz liczba gestów u mężczyzn jest mniejsza niż u kobiet, a dzięki temu jest bardziej czytelna. 

W wielu przypadkach można przejrzeć czyjeś zamiary, jeszcze zanim ta osoba wypowie je na głos. Świadczą o tym postawa oraz drobne gesty. I to na detale warto zwracać szczególną uwagę. 

Mowa ciała często nie współpracuje z językiem werbalnym. Ktoś, kto zachowuje się normalnie, nie kłamie ani nie stara się nikogo oszukać, pewne pozy przyjmuje bezwiednie i wykonuje naturalne czynności. Są to odruchy bezwarunkowe. W tym kryje się magia mowy ciała. 

Na jakie gesty i zachowania warto zwrócić uwagę, gdy chcesz dowiedzieć się, czy mężczyzna jest tobą zainteresowany? 

Zobacz także: Chcesz poderwać faceta? Te rzeczy działają na niego jak magnes

Oznaki zainteresowania u mężczyzn - pierwsze sygnały  

W kontaktach z kobietami mężczyźni mogą wysyłać również sygnały, które wydają się sprzeczne. Do wysyłania niewerbalnych komunikatów potrzebują miejsca. Mają również potrzebę kontrolowania sytuacji.  

Charakterystyczne jest, że na początku znajomości utrzymują większy dystans niż kobiety. Podczas powitania stają dalej od kobiet. W trakcie rozmowy mają tendencję do odchylania się. Gdy mężczyzna poczuje się bezpieczniej i czuje, że nic go nie zaskoczy, gotowy jest zmniejszyć dystans. Robi to przede wszystkim wtedy, gdy kobieta wpadnie mu w oko i potrzebuje oswoić się z jej towarzystwem i sygnałami.  

Zobacz także: Śmieszne teksty na podryw dla niej i dla niego. Zainspiruj się najlepszymi pomysłami!

Postawa mężczyzn w trakcie spotkania 

Mężczyźni bardzo często są dość powściągliwi w słowach, jednak ich postawa zdradza wszystko. Może świadczyć o zainteresowaniu, zauroczeniu a nawet zakochaniu. 

Gdy w towarzystwie mężczyzny pojawia się kobieta, którą jest zainteresowany, natychmiast zmienia się jego postawa.  

 • Budowanie pozycji  

Pojawia się w nim potrzeba, by poczuć się ważnym, budzącym respekt. Jego własne ciało przyjmuje ruchy, które mają dodać mu pewności siebie i odwagi oraz pomogą mu zwrócić uwagę kobiety. 

Ciało mężczyzny przyjmuje wtedy postawną, dumną pozę. Jeśli siedzi - jego nogi się rozszerzają. Zapewnia mu to wygodną i stabilną pozycję, a stopy położone płasko na ziemi świadczą o zdecydowaniu. Takie zachowanie pozwala mu zająć większą część terytorium umożliwiającą mu zaprezentowanie swojej sylwetki. Brzmi nieco zwierzęco? Jednak to czyste uwarunkowania biologiczne.  

Gdy mężczyzna stoi i zobaczy interesującą go kobietę, prostuje się, ściąga łopatki i unosi głowę. W ten sposób chce wydawać się wyższy, silniejszy. Taka pozycja bezwiednie jest przyjmowana, by wydawać się bardziej atrakcyjnym. 

 • Pochylanie się 

Przy bliższym kontakcie z kobietą ma tendencję do pochylania się lub przekręcania głowy w jej stronę, by znaleźć się bliżej niej. 

Uważaj: pochylenie ciała do przodu może świadczyć również o chęci manipulacji. Dlatego gdy mężczyzna pochyla się w twoją stronę bez wyraźnego powodu, zwróć uwagę na pozostałe gesty. Jeśli ich zabraknie, masz do czynienia z kimś, kto ma nieczyste zamiary. 

Zobacz także: 3 rzeczy, których potrzebuje każda kobieta. Nigdy się do tego nie przyzna

Mimika twarzy, która zdradza zainteresowanie 

Męska mimika posiada mniejsze zdolności ekspresji, co nie znaczy, że nie ma jej wcale. Przeciwnie - sygnały, jakie wysyła twarz, są tym wyraźniejsze i łatwiejsze do odczytania. 

 • Uniesienie brwi 

Niewątpliwie brwi są częścią twarzy, która zdradza więcej, niż by sam chciał tego zainteresowany. Krótkie, kilkusekundowe ruchy są ewidentnym przekazem. Gdy w towarzystwie mężczyzny znajdzie się interesująca go kobieta, na krótką chwilę unosi on brwi. Nie jest to widok, który łatwo zarejestrować, ponieważ trwa bardzo krótko. Jednak jest bardzo dobitnym sygnałem. 

 • Nos  

Oznaki zainteresowania widoczne są również… na nosie. Gdy mężczyzna znajdzie się w towarzystwie kobiety, jego nozdrza się lekko rozszerzają. Świadczy to o lekkim zdenerwowaniu, które wywołuje w nim speszenie widokiem pięknej kobiety. Jednak jeśli taki gest występuje bez innych oznak zainteresowania, świadczy o stresie, bynajmniej niezwiązanym z chęcią flirtowania. 

 • Naturalny uśmiech 

Gdy chcesz sprawdzić, jak reaguje na twój widok, sprawdź, czy się uśmiecha. Mężczyźni nie uśmiechają się tak dużo jak kobiety, zwłaszcza bez wyraźnego powodu. Nawet grzeczność nie jest w stanie wymusić na nich stałego uśmiechania się. 

Gdy uśmiecha się na twój widok, a w trakcie spotkania uśmiech długo pozostaje na jego twarzy, możesz być pewna, że czuje do ciebie coś więcej niż koleżeńską sympatię. 

Zobacz także: Mowa ciała może zdradzić niewierność partnera. Eksperci wskazują na wyjątkowo "podejrzane" zachowanie

Jakie gesty wykonują zainteresowani mężczyźni? 

Męskie gesty, podobnie jak mimika, również są ograniczone i sprowadzają się do prostych ruchów. Zazwyczaj dłonie trzymane są w powściągliwym bezruchu lub wykonują praktyczne ruchy. Niemniej nieświadomie mężczyzna może zrobić coś, co go zdradzi. W towarzystwie osoby, którą są zauroczeni, wykonują kilka znaczących gestów. Ciało wysyła je, gdy mężczyzna chce zrobić dobre wrażenie.  

 • Spocone dłonie 

Oznaki męskiego zainteresowania kobietą to przede wszystkim spocone dłonie. Na widok atrakcyjnej dla niego kobiety podnosi się temperatura ciała, krążenie krwi przyspiesza, a to powoduje pocenie rąk. Niejednokrotnie wywołuje to w nim lekkie zawstydzenie. 

Inne gesty, które okazuje, wiążą się z lekkim zdenerwowaniem oraz chęcią podkreślenia swoich atutów. Robi to oczywiście w sposób nieświadomy. 

 • Dotykanie okolic twarzy i szyi  

Warto zwrócić uwagę, gdy zaczyna dotykać na szyi, karku, twarzy albo zarostu. Przeczesuje włosy dłonią. Są to miejsca erogenne, więc widok kobiety oddziałuje na nie.  

 • Energiczność i lekka pobudliwość 

Pobudzają się nie tylko miejsca erogenne, ale aktywizuje cała sylwetka. Zastrzyk testosteronu, jaki mężczyzna odczuwa, sprawia, że staje się bardziej energiczny. Wykonuje więcej szybkich ruchów. Na krześle może zacząć się lekko wiercić. Jeśli kobieta wstanie, jego nogi również porywają się do wstania. Może stać się bardziej gadatliwy. Dostrzegalna jest również subtelna ekscytacja. Szybko rzuca się z pomocą w potrzebie. 

Zobacz także: Po czym poznać, że się komuś podobamy? Mężczyznę zdradzą te sygnały

Czy mężczyzna jest zainteresowany? Patrz na ręce i nogi  

Nogi oraz dłonie stanowią podstawę mowy ciała mężczyzny. Kierunek ustawienia stóp zdradza wiele nawet w większym gronie - w ten sposób poznajemy, kto jest nam najbardziej przychylny lub poświęca nam najwięcej uwagi.  

A to, czy mężczyzna poświęca ci całą uwagę, zdradzają właśnie stopy i dłonie.  

 • Kierunek stóp 

W trakcie rozmowy, gdy stoicie, jego stopy skierowane są w twoją stronę. Sygnalizuje w ten sposób, że jest otwarty i skupiony na tobie. Takie ułożenie ułatwia mu skierowanie na ciebie uwagi, dzięki czemu uważniej słucha i szybciej reaguje. 

Nawet gdy siedzicie, możesz zauważyć oznaki zainteresowania ze strony mężczyzny. Jego stopy powinny być wyraźnie skierowane w twoją stronę. Jeśli dodatkowo kładzie ręce na udach, pokazuje w ten sposób szczerość i otwartość.  

 • Wnętrze dłoni i nadgarstek 

Mowa ciałem mężczyzny sprawia, że gestykulując, odsłania wnętrze swojej dłoni oraz nadgarstek. W ten sposób jego ciało wysyła informację, że ma czyste intencje, można mu zaufać. 

Dłonie mężczyzny mogą wskazywać na seksualne zainteresowanie. Jeśli kciuki wsuwa za pasek spodni lub szlufki, w ten sposób podświadomie sygnalizuje gotowość seksualną. Niekiedy towarzyszy temu subtelny ruch poruszania biodrami, takiego lekkiego odchylania do przodu i do tyłu. Ten sam przekaz zdradza położenie dłoni na biodrach. 

Zobacz także: Teksty na podryw chłopaka. Niezobowiązujące, swobodne i skuteczne!

Mowa ciała zainteresowanego mężczyzny a oczy  

Oznaki zainteresowania ze strony mężczyzny najlepiej i najdobitniej zdradzają jego oczy. Wykonują one naprawdę wiele ruchów: ruch gałek ocznych oraz źrenicy mówią niekiedy więcej niż poszczególne gesty.  

Zachowanie oczu oraz mowa ciała mężczyzny dają jasny obraz jego intencji. Wielokrotnie jest tak, że inne zachowania świadczące o zainteresowaniu, bez sygnału ze strony oczu mogą być przejawem zdenerwowania. Możesz wtedy zastanawiać się, czy mężczyzna jest nieśmiały, czy zainteresowany. By się tego dowiedzieć, obserwuj jego oczy.  

Oczy są organem, który najtrudniej jest kontrolować. To one zdradzają osoby, które kłamią, chcą kogoś oszukać, ukryć prawdę. Oczy mogą zdradzić nawet, czy dana osoba wierzy we własne słowa oraz czy jest zainteresowana konwersacją. 

 • Przykuty wzrok, rozszerzone źrenice 

Jeśli dostrzeżesz, że na twój widok jego wzrok przykuwa się do ciebie, a źrenice się rozszerzają - nie ma wątpliwości, że czuje do ciebie coś więcej. Rozszerzone źrenice są efektem przyspieszonego tętna, które szaleje w obecności kobiety. 

W trakcie spotkania możesz zauważyć, że utrzymuje intensywny kontakt wzrokowy. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego jest sygnałem niewerbalnym, który świadczy o tym, że mu się podobasz, a ponadto interesuje go rozmowa i jest w nią zaangażowany. Takie zachowanie to mowa ciałem mężczyzny zakochanego. 

 • Spojrzenie a zamiary  

Zdarzają się momenty, gdy jego spojrzenie długo utkwione jest w tobie. Jeśli dostrzeżesz, że posyła ci głębokie spojrzenia, to znaczy, że jest w ciebie wpatrzony, uważa cię za piękną. Gdy jego wzrok jest bardziej rozbiegany, np. krąży między oczami i ustami, oznacza to, że myśli o pocałunku. Gdy oczy wędrują również między oczami a innymi częściami ciała - szyję, dekolt, ramiona, dłonie - znaczy to, że bardzo chciałby cię dotknąć. 

 • Gapienie się a kontakt wzrokowy 

Mężczyzna zainteresowany kobietą stara się zachować subtelność. Natomiast gdy wgapia się w ciebie, bezwstydnie wpatruje się w dekolt, lustruje nogi i inne elementy sylwetki - najprawdopodobniej masz do czynienia z chamem. Mężczyzna, który chce zainteresować sobą kobietę, nie pozwoli sobie na gesty, które ją odstraszą. 

Zobacz także: Przytulanie – przyjemność czy przepis na zdrowie?

Sygnały świadczące o braku zainteresowania  

Szczególną mowę ciała mężczyzny generuje jego zachowanie w momencie, gdy czuje się niepewnie, nie chce nawiązywać kontaktu ani kontynuować znajomości. Jakie sygnały świadczą o tym, że nie jest tobą zainteresowany? 

Sygnały świadczące o braku chęci bliższego poznania są zupełnie odwrotne od sygnałów, jakie wysyła mowa ciałem zainteresowanego mężczyzny. 

Wyjątkiem jest dystans fizyczny. Tu trzeba zwrócić uwagę na subtelne różnice. Gdy mężczyzna jest zainteresowany kobietą, początkowo tworzy dystans, który pozwoli mu ocenić sytuację, obejrzeć kobietę, a gdy poczuje się pewniej, skraca dystans i wysyła wszelkie oznaki zainteresowania. 

Mężczyzna, który takiego zainteresowania wcale nie czuje, utrzymuje dystans. Czyli odchyla się, staje nieco dalej. Zaznacza w ten sposób swoją bezpieczną przestrzeń i nie dopuszcza do jej przekroczenia. Nie pręży się przy tym, ani w żaden inny sposób nie chce zrobić wrażenia - jego postawa pozostaje obojętna. Jego sylwetka może być nawet lekko odwrócona w przeciwną stronę. Gdy spróbujesz się zbliżyć, instynktownie cofnie się do tyłu.  

O chęci zachowania swojej przestrzeni osobistej świadczą również ruchy stóp i dłoni. Stopy skierowane są w zupełnie innym kierunku. Mężczyzna chowa wnętrze dłoni, ukazując jedynie jej zewnętrzną część. Wysyła w ten sposób komunikat, który brzmi "nie jestem otwarty ani skory do bliższego kontaktu". 

Może niekiedy przyjąć postawę zamkniętą, czyli założy nogę na nogę, a ręce skrzyżuje. 

Informację o braku zainteresowania widać od razu na męskiej twarzy. Pojawia się na niej uśmiech grzecznościowy, czyli taki lekko sztuczny. Albo nie uśmiecha się wcale. 

Oznaką niechęci jest spojrzenie. Brak kontaktu wzrokowego i błądzenie oczami dookoła świadczą, że najchętniej znalazłby się gdzieś indziej. Sygnałem ostatecznym do zakończenia spotkania niech będzie jego ukradkowe spojrzenie na zegarek lub telefon.