Zamknij

Złamane serca w rodzinie królewskiej. Te związki były z góry skazane na porażkę

22.01.2021 14:03
Księżniczka Małgorzata i Peter Townsend
fot. Rex Features/East News

Rodzina królewska rządzi się swoimi prawami. Przez to niektóre wielkie miłości nie miały szczęśliwego zakończenia. Te związki były z góry skazane na porażkę.

Rodzina królewska rządzi się swoimi prawa, na których straży stoi królowa Elżbieta. To właśnie ona z reguły zezwala na związki i małżeństwa Windsorów. W historii rodu pojawiło się kilka sytuacji, gdy poszczególni członkowie rodziny królewskiej musieli wybierać między sercem a obowiązkiem. Jedna z nich doprowadziła nawet do abdykacji Edwarda VIII, dzięki czemu na tron wstąpił ojciec królowej Elżbiety, Jerzy VI. Właśnie to sprawiło, że teraz ona może być monarchinią. Tego typu momentów było jednak o wiele więcej. Zobaczcie, jakie związki w brytyjskiej rodzinie królewskiej były z góry skazane na porażkę.

Zobacz także: W dniu ślubu królowej i Filipa zdarzył się wypadek. Elżbieta była załamana

Nieszczęśliwe związki w rodzinie królewskiej. Były skazane na porażkę

Znamy oczywiście doskonale historię Diany i Karola, których małżeństwo zakończyło się rozwodem. Jak nie trudno się domyślić, związków z rozsądku w rodzinie królewskiej było znacznie więcej.

Dawniej było to oczywiste dla młodych. Księżniczki i książęta poznawały partię idealną, czyli partnera, który był wysoko urodzony. Tego typu związki z reguły były zaaranżowane przez głowę państwa. Czasy jednak się zmieniały, a korona pozostawała nieugięta. 

Królowej Elżbiecie przyszło rządzić w czasach, gdy zapanowała dynamiczna zmiana światopoglądu. W związku z tym monarchini wielokrotnie była skazana na kierowanie się dobrem państwa, zamiast szczęściem swoich najbliższych. Musiała odmówić ślubu m.in. swojej siostrze oraz synowi.

Przedstawiamy 5 związków z rodziny królewskiej, które z góry były skazane na porażkę. Jedne ze względu na brak zgody królowej, inne - ponieważ nie zostały zawarte z miłości. Wszystkie te relacje uporządkowaliśmy chronologicznie.

1. Królowa Wiktoria i Abdul Karim

Królowa Wiktoria tworzyła szczęśliwy związek z księciem Albertem. Gdy ten zmarł, była zrozpaczona. Zaczęła cieszyć się życiem dopiero wtedy, gdy na dworze pojawił się młody Hindus - Abdul Karim, który został jej prawą ręką. O ich relacji krążyły plotki. Ona miała 63 lata, on zaledwie 24. I choć nigdy nie potwierdzono ich romansu, łączyło ich uczucie, które trudno nazwać. Byli ze sobą blisko do tego stopnia, że dzieci królowej starały się zrobić wszystko, żeby ich odseparować, jednocześnie doszukując się u matki obłędu. O ich wyjątkowej przyjaźni nakręcono nawet film - "Powiernik królowej", w którym główną rolę zagrała Judi Dench. 

Zobacz także: Ta tradycja ślubna sięga czasów królowej Wiktorii. Jest najważniejsza dla rodziny królewskiej

Królowa Wiktoria i Abdul Karim
fot. Mary Evans Picture Library/East News

2. Edward VIII i Wallis Simpson

Gdy zmarł dziadek królowej Elżbiety, Jerzy V, miejsce monarchy miał zająć jego najstarszy syn - Edward. Był to prawdziwy przystojniak, znany z hulaszczego stylu życia. Podczas jednej z imprez poznał amerykańską rozwódkę, Wallis Simpson. W momencie, gdy Edward miał wstąpić na tron, jego związkiem zaczęła interesować się opinia publiczna. Okazało się, że relacja monarchy z rozwódką jest nie do przyjęcia. W związku z tym Edward stanął przed wyborem - tron lub miłość. Ostatecznie uczucie okazało się silniejsze.

Edward VIII abdykował i do końca życia pozostał w związku z Wallis. Nie był to jednak jedyny powód, dla którego stał się niewygodny dla rodziny królewskiej. Po latach na jaw wyszło jego sympatyzowanie z Hitlerem. To sprawiło, że rodzina odwróciła się od Edwarda i ten musiał zamieszkać we Francji. Według nieoficjalnych informacji królowa Elżbieta pogodziła się z nim tuż przed śmiercią wuja. Być może cała ta sytuacja dała jej do myślenia. W końcu jej wnuk, książę Harry, również ożenił się z amerykańską rozwódką - Meghan Markle. 

Edward VIII i Wallis Simpson
fot. Ann Ronan Picture Library/Image State/East News

3. Księżniczka Małgorzata i Peter Townsend

Tę historię doskonale znamy z serialu "The Crown". Księżniczka Małgorzata, niedługo po tym, gdy jej siostra wstąpiła na tron, zakochała się w przystojnym oficerze - Peterze Townsendzie. W połowie lat 50. planowali nawet ślub. Królowa Elżbieta nie zgodziła się jednak na to, ponieważ Peter był rozwodnikiem. Tym samym wysłała Townsenda do pracy w brytyjskiej ambasadzie w Brukseli, żeby odseparować go od siostry. Małgorzata rzuciła się w wir imprezowania i ostatecznie wyszła za mąż za fotografa Antony'ego Armstronga-Jonesa. Ich małżeństwo również zakończyło się fiaskiem. W 1978 roku wzięli rozwód. 

Księżniczka Małgorzata i Peter Townsend
fot. Keystone Archives/Image State/East News

4. Książę Karol i Kamila Parker-Bowles

Karol i Kamila są najlepszym przykładem na to, że brytyjska rodzina królewska idzie z duchem czasu. Gdy rozpoczął się romans tej dwójki, królowa Elżbieta robiła wszystko, żeby mu zapobiec. Młody książę wyjechał na służbę w marynarce wojennej. Kamila wówczas została żoną Andrew Parkera Bowlesa. Załamany tym faktem Karol sam zaczął poszukiwać żony, zwłaszcza że czuł nacisk bliskich na małżeństwo. Tym samym zauroczył się w Dianie. Nieustannie jednak miał romans z największą miłością swojego życia.

Ostatecznie Kamila i Andrew wzięli rozwód w 1995 roku, a Diana i Karol rok później. Zakochani nadal musieli jednak na siebie czekać. Dopiero w 2005 roku królowa wyraziła zgodę na ich ślub. 

5. Książę Karol i księżna Diana

Diana od początku była zastępstwem za Kamilę, co zaczęła dogłębnie odczuwać podczas małżeństwa z Karolem. To wszystko spowodowało, że młoda księżna cierpiała na bulimię i była nieustannie nieszczęśliwa. Ich związek niemal od początku był problematyczny, a pojawienie się na świecie dwóch synów nie ociepliło tych relacji. To musiało zakończyć się fiaskiem. W 1992 roku ogłosili separację, a w 1996 ich małżeństwo należało już do przeszłości. Karol jednak nie odważył się ułożyć życia na nowo, nawet po śmierci byłej żony. Lady Di odeszła w 1997 roku, a ślub księcia z Kamilą odbył się dopiero 8 lat później.

Zobacz także: Diana cierpiała podczas ślubu i to nie przez Karola. Nie uwierzycie, co się stało

Księżna Diana i książę Karol
fot. Press Association/East News

Śluby to wyjątkowy dzień, ale też taki przeżycie, że łatwo o wpadkę w czasie ceremonii. A te zdradzają się również gwiazdom. W tym przypadku wtopy zyskały miano skandali!