Zamknij

Nieodwzajemniona miłość - jak się z niej wyleczyć?

30.03.2021
Aktualizacja: 30.03.2021 21:35

Podobno nieodwzajemniona miłość jest najsilniejszym uczuciem, bo jedna osoba musi kochać za dwoje… Miłość bez wzajemności to najbardziej traumatyczne przeżycie, którego doświadcza niemal każdy człowiek. Jakie są przyczyny takiego uczucia? Jak można się wyleczyć z nieodwzajemnionej miłości?

Jak wyleczyć się z nieodwzajemnionej miłości?
fot. Shutterstock

Nieodwzajemniona miłość może przytrafić się każdemu, bez względu na płeć, wiek i doświadczenie życiowe. Jedno przypadkowe spotkanie, spojrzenie, gest, wypowiedziane słowa w taki, a nie inny sposób mogą spowodować, że zauroczysz się tak bardzo, iż w końcu zdasz sobie sprawę, że kochasz tę drugą osobę. Niestety, niekoniecznie ona musi kochać ciebie. Dlaczego tak się dzieje? Czy z nieodwzajemnionego uczucia można się wyleczyć? Przeczytaj artykuł o „platonicznej miłości”. 

Zobacz także: Jak przestać kochać? Czy jest to w ogóle możliwe?

Czym jest nieodwzajemniona miłość? 

Nieodwzajemniona miłość jest specyficznym stanem zakochania. Potocznie określa się ją jako „miłość platoniczną”. Ma dwie formy. Pierwsza dotyczy zauroczenia - głównie w gronie nastolatek, które zakochują się w swoich idolach: piosenkarzach, aktorach itp. Druga sytuacja jest zupełnie realna i może przytrafić się każdemu. Gdy jest to stan, który odbierasz jako przyjemne zauroczenie daną osobą, nie masz żadnego powodu, by się martwić. Zazwyczaj zauroczenie mija samoistnie. Problem pojawia się wtedy, gdy uczucie nie słabnie, a wręcz nasila się, ale wciąż jest nieodwzajemnione przez drugą stronę. 

Zobacz także: Śniła Ci się miłość? Koniecznie sprawdź, co oznacza sen o miłości?

Co oznacza “miłość platoniczna”? 

Pojęcie „miłości platonicznej” wywodzi się z nauk Platona - filozofa greckiego. Ideę tę Platon opisał i wyjaśnił w jednym ze swoich najważniejszych dzieł, dialogu „Uczta”. Zgodnie z poglądami i naukami filozofki Deotymy, które wyjaśnił podczas opisanej dyskusji Sokrates, a które podzielał również Platon, miłość ma charakter stopniowalny. Najniższy poziom to miłość cielesna - Eros, która rodzi się poprzez zapach (udowodnione naukowo działanie feromonów męskich oraz żeńskich). Poznanie ciał służy odkryciu idei Piękna, które ma charakter już bardziej duchowy niż cielesny. I tak rodzi się chęć poznania aspektu duchowego związku i obcowania bardziej z duszą partnera niż z jego lub jej ciałem fizycznym. Platon określił ten ostatni rodzaj miłości jako Philos, czyli przyjaźń. Jest to uczucie, któremu nie towarzyszy pożądanieAspekt duchowy prowadzi do poznania Dobra - idei najwyższej w hierarchii Platona. Miłość najwyższą Platon nazywał Agape - uczucie bezinteresowne, pełne oddania. W renesansowej recepcji filozofii Platona była to miłość do drugiego człowieka, ale rozumiana przez pryzmat Boga - Absolutu. 

W potocznym ujęciu wyrażenie „miłość platoniczna” przekracza cielesność, ale też oznacza nieodwzajemnione uczucie

Zobacz także: Śniło Ci się, że ktoś wyznał Ci miłość? Koniecznie sprawdź, co oznacza ten sen!

Dlaczego miłość nieodwzajemniona jest jednostronna? 

Nieodwzajemniona miłość nie jest przyjemnym uczuciem. To trauma, która może przejść w głęboką depresję, a w najgorszym układzie nawet zakończyć się śmiercią nieszczęśliwie zakochanej osoby. Kiedy już zakochasz się „nieszczęśliwie”, postaraj się na początku zrozumieć, dlaczego zauroczenie które ty odczuwasz w stosunku do drugiej osoby nie jest przez nią odwzajemniane. Scenariuszy tej sytuacji może być wiele. 

Najczęstsze to: 

  • Sytuacja, w której darzona uczuciem osoba, nie wykazuje żadnego zainteresowania. 
  • Jest związana relacją z inną osobą. Może to być układ partnerski lub rodzinny.  
  • Nie wie, że ktoś darzy ją silnym uczuciem. 

Zobacz także: Po czym poznać, że jesteś litromantyczny? Być może związek nie jest dla ciebie

Dlaczego nieodwzajemniona miłość tak boli? 

Miłość jest jednym z najsilniejszych uczuć, jakiego doświadcza człowiek. Zakochanemu dodaje energii, siły oraz zapału do aktywności. Ma wpływ na reakcje i zachowanie. Dlatego odrzucenie wywołuje bardzo silny stres. Pojawiają się również głębokie zmiany emocjonalne. Nie rozumiesz sytuacji, że ktoś kogo tak kochasz, nie chce ciebie, odrzuca uczucie i staje przeciwko tobie. Wtedy pogarsza się twój stan psychiczny. 

I tak naprawdę nie wymyślono jeszcze skutecznego lekarstwa na tę traumatyczną sytuację. Możesz przyjmować antydepresanty, chodzić na terapię, ale wszystko przynosi tylko chwilową ulgę. Jedyną prawdziwą pomocą jest czas. Dlaczego? Ponieważ nikt nie okiełznał jeszcze miłości. To bardzo złożona emocja, która silnie działa na mózg zakochanego, zmieniając jego zachowanie, myślenie i postrzeganie świata. Działa jak narkotyk. Bliskość ukochanej osoby wywołuje euforię. Wydziela się hormon szczęścia - dopamina. Gdy miłości zabraknie - jesteś zwyczajnie na głodzie. Rodzą się trudne emocje i myśli, a samo poczucie straty cię przygniata. Nieodwzajemniona miłość to przeżycie zarówno psychiczne, jak i fizyczne.  

Zobacz także: Przyjaźń damsko-męska - czy jest możliwa? Jakie są jej zalety i wady?

Psychologia odrzucenia krok po kroku 

Jak wykazały badania, w momencie odrzucenia miłości, rodzi się nie pustka, ale nienawiść i wściekłość, które są, tak samo jak miłość, bardzo wyrazistymi uczuciami. Osoba, która je doświadcza wydaje się być zwyczajnie niepoczytalna.  

W pierwszym etapie odrzucenia pojawia się silny ból, poczucie niezrozumienia i niesprawiedliwości. Pogorszeniu ulega stan psychiczny, a najszczęśliwsza osoba na świecie staje się w jednej chwili wrakiem człowieka. Nie potrafi sobie poradzić z odrzuceniem. Doświadcza poczucia bezsensu swojego istnienia. Odczuwa ból emocjonalny i fizyczny. Zmiany psychosomatyczne są dostrzegalne na zewnątrz. Odczucia są zbliżone do tych, gdy umiera bliska osoba. Dlatego nieodwzajemniona miłość to strata kogoś bardzo bliskiego, a zachowanie odrzuconej osoby można określić jako przeżywanie żałoby. 

Drugi etap wiąże się z frustracją i pogłębieniem rozpaczy. Zakochanego nadal do działania motywują uczucia. Pojawiają się pytania bez odpowiedzi, a niezrozumienie sytuacji jest coraz większe. Emocje budzą gniew i wściekłość, które są skierowane na osobę, która odrzuciła miłość lub na odrzuconego. Złość może też być wyładowana na każdym obiekcie, który znajdzie się w pobliżu. Wybuchy złości są wynikiem silnego napięcia emocjonalnego.  

Trzeci etap ma miejsce dopiero pewnym czasie, który jest indywidualny dla każdego. Emocje się wyciszają, frustracja maleje, a do głosu dochodzi rozum i myśli, które pozwalają zrozumieć, dlaczego pojawiło się odrzucenie. Czas zależy od wielu czynników. Decydują tu cechy osobowości, siła uczucia, wiek, płeć itp. W tym czasie stabilizowania się emocji oraz powrotu do równowagi stanu psychicznego ważne jest wsparcie przyjaciół i bliskich.  

Zobacz także: Przyjaciel to prawdziwy skarb. Zobacz najpiękniejsze wiersze o przyjaźni

Rozstania - jak wyleczyć się z nieodwzajemnionej miłości 

Każde rozstanie wiąże się z silnymi emocjami, a tym bardziej, gdy jest to miłość nieodwzajemniona. Jak się odkochać i jak żyć samemu? 

  • Nie śpiesz się. Nie zapomnisz o kochanej osobie z dnia na dzień. To trwa miesiąc, pół roku, a nawet lata. Jednak każdego dnia zaczniesz myśleć o niej coraz mniej. 
  • Jak najczęściej przypominaj sobie te wszystkie straszne rzeczy, które twój „eks” robił i mówił do ciebie. Pamięć o złych rzeczach pozwoli ci wyeliminować z twojego życia przedmiot nieodwzajemnionej miłości.  
  • Pozbądź się wszystkiego, co przypomina o ci osobę obdarzoną uczuciem. Umieść wszystkie rzeczy w pudełku, włóż je na dno szafy lub odeślij tej osobie. 
  • Pracuj nad sobą i swoim rozwojem. Znajdź sobie hobby. Przestaniesz się skupiać na kimś, kto nigdy nie zasłużył na twoją miłość. 
  • Rozmawiaj z przyjaciółmi, a najlepiej z osobą, która znajduje się w podobnej sytuacji. Wspierajcie się wzajemnie, to naprawdę pomaga. 
  • Naucz się być tylko ze sobą i określ swoje potrzeby i priorytety, wtedy właściwa osoba zjawi się na pewno w twoim życiu, a miłość wróci i przyniesie szczęście. 

Nieodwzajemniona miłość jest bardzo trudnym doświadczeniem, ale na swój sposób wzbogaca ludzi duchowo. Dotkliwy ból minie, a ty po prostu zrozumiesz, czym jest prawdziwa miłość.