Zamknij

Niebezpieczne związki. Jak je rozpoznać i jak można ich uniknąć?

29.06.2020
Aktualizacja: 29.06.2020 12:17
Niebezpieczne związki
fot. Shutterstock

Niebezpieczne związki można rozpoznać poprzez zidentyfikowanie kilku charakterystycznych, niepokojących objawów. Jeśli okaże się, że mają one miejsce, to najwyższy czas uznać, że ta relacja nam nie służy. Jak uniknąć takiego związku?

Jak rozpoznać niebezpieczny związek?

Niebezpieczny, czy też toksyczny związek, jest trudny do rozpoznania w momencie, gdy uczucie pomiędzy dwojgiem ludzi dopiero rozkwita. Jest to czas, w którym mamy tendencję do wybielania wad partnera oraz do idealizowania go.

Warto jednak wiedzieć, jakie czynniki świadczą o tym, że związek, w którym być może pokładamy pewne nadzieje i który wydaje się z pozoru idealny, może okazać się niebezpieczny, i to zarówno dla naszej psychiki, jak i ciała.

Przyjrzyjmy się więc sześciu najczęstszym symptomom niebezpiecznych związków, do których należą: przemoc emocjonalna, przemoc seksualna, przemoc psychiczna, wykorzystywanie przewagi, izolacja oraz zastraszanie.

Zobacz także: Jak zdemaskować niewiernego mężczyznę? To jedno pytanie facet zadaje tuż przed zdradą

Przemoc emocjonalna w niebezpiecznych związkach

Przemoc emocjonalną w niebezpiecznym związku z początku trudno będzie rozpoznać. Często kryje się ona pod płaszczykiem dbania o drugą osobę lub zazdrości.

Warto jednak zwrócić uwagę na swoje samopoczucie przy partnerze. Swoje manipulacje może on maskować poczuciem humoru, czy też składać na karb przewrażliwienia swojej partnerki.

Ewidentnymi objawami przemocy emocjonalnej są: umniejszanie, zaniedbania i naruszanie zaufania.

Przemoc seksualna w niebezpiecznych związkach

W niebezpiecznym, toksycznym związku, mogą się pojawić akty przemocy seksualnej. Niekiedy przybierają one skrajne formy, jak na przykład zmuszanie do niechcianych aktów seksualnych, ale także formy, które być może początkowo trudno będzie rozpoznać i uznać za przemoc.

Mowa tu o naleganiu, obrażaniu się czy też karaniu milczeniem za odmowę czynności seksualnej, której oczekuje partner.

Przemoc psychiczna w niebezpiecznych związkach

Jeśli jedna z osób czuje, że w związku „jest coś nie tak”, czuje się gorzej i przestaje wierzyć w swoją wartość, być może to znak, że partner stosuje wobec niej przemoc psychiczną, którą również jest trudno rozpoznać, zwłaszcza na początku trwania relacji.

Przemoc psychiczna w niebezpiecznych związkach może przybierać postać gróźb, intryg, poniżania i szantażu emocjonalnego.

Wykorzystywanie przewagi w niebezpiecznych związkach

Niebezpieczne związki często tworzą się tam, gdzie przynajmniej jedna z osób jest silnie związana z tradycyjnym pojmowaniem ról kobiety i mężczyzny.

Sztywne wtłaczanie obojga ludzi w schemat ról damskich i męskich, oczekiwanie posłuszeństwa lub też skrupulatnego wypełniania „swoich obowiązków” to jeden z objawów przemocowego, toksycznego partnera.

Izolacja w niebezpiecznych związkach

Jednym z czynników, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z niebezpiecznym związkiem, jest próba izolacji jednego z partnerów od jego rodziny i przyjaciół.

Może ona przyjmować formy okazywania niechęci w momencie, gdy chcemy się spotkać ze swoimi bliskimi, ale także fizycznego oddzielenia drugiej osoby od przyjaciół i rodziny, które może polegać nawet na wymuszaniu przeprowadzki do innej miejscowości.

Zastraszanie w niebezpiecznych związkach

Zastraszanie to jeden z tych objawów, który pozwala szybko rozpoznać niebezpieczny związek. Może się ono przejawiać poprzez pokazywanie broni, niszczenie przedmiotów partnera czy też agresywne, niekontrolowane zachowanie.

Zastraszanie ma na celu podporządkowanie sobie drugiej osoby poprzez wywołanie w niej ciągłego uczucia lęku i zagrożenia.

Jak unikać niebezpiecznego związku?

Najskuteczniejszym i najlepszym sposobem na uniknięcie niebezpiecznego związku jest zadbanie o wysokie poczucie swojej wartości.

Dbanie o siebie i o swoje potrzeby. Dbanie o bliskie relacje z przyjaciółmi i rodziną. Dbanie o swoje hobby i zainteresowania.

Wszystko to składa się na świat kobiety pewnej tego, że jest godna miłości dlatego tylko, że jest, a to pozwoli jej unikać niebezpiecznych związków.

Jeśli jednak czujemy, że nasza relacja może być toksyczna, bo jest nam w niej źle, warto się zatrzymać i spróbować poobserwować z dystansu swój związek i swoją w nim rolę.

Przede wszystkim jednak, jeśli czujemy, że znajdujemy się w niebezpiecznym związku, nie bójmy się prosić o pomoc i podejmować zdecydowanych decyzji.