Zamknij

Przemoc seksualna to nie tylko gwałt. Kampania "Nie bądź tym facetem" wam to uzmysłowi

21.10.2021 10:43

Przemoc seksualna to problem, o którym trzeba mówić głośno. Kampania "Nie bądź tym facetem" jest mocna, ale dosadnie pokazuje skalę tego zjawiska.

"Nie bądź tym facetem": mocna kampania przeciwko przemocy seksualnej
fot. Shutterstock

Gdy mówimy o przemocy seksualnej, wiele osób myśli wyłącznie o gwałcie. W rzeczywistości takim aktem agresji może być już dotyk, spojrzenie, a nawet słowo. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi w swoim życiu doświadcza jakiejś formy przemocy seksualnej. Zazwyczaj jej ofiarami padają kobiety. Przyczyną tego może być brak świadomości mężczyzn na temat tego, gdzie leży granica intymności. Mówi o tym najnowsza kampania społeczna szkockiej policji, która jest tak mocna, że w błyskawicznym tempie obiegła cały świat.

Zobacz także: Narkopata to bardzo niebezpieczny typ mężczyzny. Sprawdź, jak go rozpoznać

"Nie bądź tym facetem": mocna kampania przeciwko przemocy seksualnej

Spójrz w oczy każdego z bohaterów tego filmu i zastanów się, czy kiedykolwiek zdarzyło ci się zrobić lub powiedzieć coś takiego. 

Szkocka policja postanowiła przygotować kampanię przeciw przemocy seksualnej. W filmie "Nie bądź tym facetem" występują aktorzy, którzy zadają pytania dotyczące najpopularniejszych przejawów tego typu agresji.

Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę “laską”? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą? Czy kiedykolwiek gapiłeś się na kobietę w autobusie albo powiedziałeś do kumpla: “Przeleciałbym ją”? (...) Czy kiedykolwiek postawiłeś dziewczynie obiad i pomyślałeś, że teraz jest ci coś winna? Albo kupiłeś jej trzy drinki z rzędu, mając nadzieję, że ją zaliczysz? I co potem? Wsadziłeś ją pijaną do taksówki i zabrałeś do swojego mieszkania? Czy kiedykolwiek wywołałeś u niej poczucie winy, żeby to zrobiła? 

Kampania ma na celu zmuszenie mężczyzn do refleksji poprzez szczerą rozmowę z nimi. Okazuje się bowiem, że wielu z nich nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że każdego dnia mogą dokonywać przemocy seksualnej. 

Zadajemy sobie pytanie o przyczynę męskiej przemocy wobec kobiet. Odpowiedź jest tuż przed naszymi oczami. Przemoc jest efektem męskiego myślenia, że mają prawo do kobiecych ciał, a w przypadkach przemocy domowej - męskiej potrzeby kontrolowania kobiet - powiedział Graham Goulden, policjant, który pracował w jednostce ds. zwalczania przestępstw seksualnych w Glasgow, w rozmowie z indy100.com.  

Ten filmik jest naprawdę mocny. Sami go zobaczcie. 

Zobacz także: Mają dość swoich partnerów. Pokazały na TikToku, co się dzieje, gdy proszą ich o pomoc w domu

Przemoc seksualna to nie tylko gwałt

Filmik, który został przygotowany przez szkocką policję, pokazuje skalę problemu, jaką jest przemoc seksualna. Wielu ludzi uważa za nią bowiem wyłącznie gwałt. W rzeczywistości jednak przejawów przemocy seksualnej jest o wiele więcej i mogą nas dotyczyć nawet od najmłodszych lat. 

Przemoc seksualna zaczyna się dużo wcześniej, niż myślisz. Nie bądź tym facetem - możemy usłyszeć w filmiku. 

Nagranie w błyskawicznym tempie obiegło internet. 

To niezwykle ważna wiadomość.

 

To naprawdę zapobiegawcze i skoncentrowane na problemie przesłanie.

 

Pokazałam to mojemu synowi (...). Jego reakcja: "Tak, nie bądź tym facetem! Nikt nie chce być tym facetem". Udany przekaz!

Wielu internautów przypomina, żeby pamiętać o tym, że ofiarami przemocy seksualnej mogą być także mężczyźni. A co wy sądzicie o takiej kampanii? 

Zobacz także: Podarował ukochanej na przeprosiny tampony. Internauci nie zostawili na nim suchej nitki

loader
Madonna i Sean Penn - ich związek był toksyczny
8 Zobacz galerię
fot. Splash News/EAST NEWS

Źródło: indy100.com/papilot.pl