Zamknij

Negging to niebezpieczne zjawisko randkowe. Może zamydlić wam oczy

08.02.2021 13:29

Randki potrafią być przyjemne, ale też niebezpieczne. Okazuje się, że potencjalny partner może źle na nas wpłynąć, a my nawet nie będziemy zdawać sobie z tego sprawy.

Para młodych ludzi na randce z kawą na wynos
fot. Shutterstock

Pierwsze randki zawsze są ekscytujące. Wyczekujemy ich z niecierpliwością i zawsze pozytywnie do nich podchodzimy. W zasadzie nikt z nas nie spodziewałby się, że potencjalny partner może okazać się w stosunku do nas złośliwy. Okazuje się jednak, że powinniśmy wziąć coś takiego pod uwagę. Coraz popularniejsze bowiem staje się zjawisko, jakim jest negging. To celowe zagranie, które może nam się wydawać niegroźne. W rzeczywistości jednak istnieje ryzyko, że pozostawi ślady na naszej psychice. Zobaczcie, na czym polega.

Zobacz także: Pandemia przyczyniła się do niebezpiecznego zjawiska. Przez to rozpadają się związki

Negging to niebezpieczne zjawisko randkowe. Na czym polega?

Randka kojarzy się z czymś miłym. Może jednak łączyć się z niebezpiecznymi zjawiskami. Wśród nich najpopularniejsze są: love bombing, zumping, breadcrumbing oraz... negging. Czym charakteryzuje się ten ostatni?

Negging to nic innego jak fałszywe komplementy, które mają na celu wywołanie kompleksów w drugiej osobie. Trudno powiedzieć, dlaczego ktoś, kto idzie z nami na randkę, decyduje się na taki krok. Jest to jednak coraz powszechniejsze.

Głównym celem neggingu jest manipulowanie emocjami drugiej osoby. Zazwyczaj stosują go ludzie, którzy sami mają kompleksy i chcą w ten sposób "dopiec" swojemu rozmówcy. Po czym poznać, że mamy do czynienia z neggingiem?

Przede wszystkim zwróćcie uwagę na formę komplementu.

  • "Ale ładnie dziś wyglądasz. Jak nie ty";
  • "Widzę, że ostatnio się poprawiłaś";
  • "Jesteś dziś wyjątkowo błyskotliwa".

Wszystkie te "komplementy" z jednej strony wydają się miłe, lecz z drugiej pokazują, że zazwyczaj jesteśmy w czymś gorsi lub źle wyglądamy. Często tłumaczymy sobie takie teksty tym, że ktoś może mieć gorszy dzień lub źle dobrał słowa. W rzeczywistości jednak są one mówione z premedytacją. 

Negging nie musi dotyczyć tylko związków. Okazuje się, że fałszywe komplementy może nam prawić także koleżanka. W zasadzie każdy, kto chce "wbić nam szpilę", jest w stanie zastosować to zjawisko. 

Czym może się to skończyć?

Zobacz także: "Romantyczne kompetencje" składają się z trzech elementów. Jak wpływają na związki?

Skutki neggingu

Negging ma wiele skutków i oczywiście są to negatywne efekty. Jak może na nas wpłynąć?

  • Może wpędzić nas w kompleksy lub je pogłębić.
  • Zaczniemy myśleć o sobie negatywnie.
  • Mamy uraz do związków.
  • Nie potrafimy przyjmować komplementów.
  • Stajemy się nieufni. 
  • Stajemy się przewrażliwieni i na wszystko reagujemy atakiem.

Negging może nieść długotrwałe skutki dla naszej psychiki. Dlatego warto przestać tłumaczyć innych i po prostu jak najszybciej uciąć tego typu relacje. 

Zobacz także: Wspólny trening może wzmocnić związek. Zobaczcie, jaki ma wpływ na waszą relację

loader

Romanse gwiazd zawsze emocjonują ich fanów. Niektóre pary show-biznesu nie schodziły z pierwszych stron gazet. Pamiętacie, że oni kiedyś byli razem?