Zamknij

Naukowcy znaleźli sposób na ból złamanego serca. To prostsze niż mogłoby się wydawać

Agnieszka Moczyróg
27.04.2017 10:01

Najważniejsze to być przekonanym o skuteczności danej metody. 

Kobieta
fot. Pexels

Badacze z University of Colorado Boulder znaleźli lekarstwo na nieszczęśliwą miłość. Aby wyleczyć się z bólu po rozstaniu wystarczy oszukać mózg. 

Naukowcy twierdzą, że ból po rozstaniu może być tak silny, jak ból fizyczny. Właśnie dlatego wzięli na warsztat złamane serce i opracowali metodę, która może pomóc wszystkim nieszczęśliwie zakochanym. Swoje rewelacje zamieścili w magazynie "Journal of Neuroscience". 

Okazuje się, że na ból złamanego serca wystarczy placebo. Wcale nie trzeba zażywać popularnych polepszaczy humoru ani nawet wylewać morza łez w poduszkę. Najlepszym sposobem jest oszukanie mózgu i wmówienie sobie, że wszystko jest w porządku. Choć naukowcy podkreślają, że postać placebo to rzecz drugorzędna, warto robić wszystko, co tylko może poprawić nam humor i wierzyć, że to naprawdę działa. 

Rozstanie z partnerem jest jednym z najsilniejszych, negatywnych emocjonalnie przeżyć, jakich może doświadczyć człowiek, często może nawet prowadzić do pojawienia się problemów psychologicznych. Nasze badania pokazały, że placebo może w skuteczny sposób redukować ból spowodowany odrzuceniem - powiedziała współautorka badania Leonie Koban, a jej wypowiedź przytacza Independent.co.uk. 

Aby tego dowieść naukowcy przebadali 40 ochotników, którzy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy doświadczyli bolesnego rozstania. Poprosili ich, aby zabrali ze sobą zdjęcie byłego partnera i zdjęcie najlepszego przyjaciela tej samej płci. Następnie poddali ich badaniu z wykorzystaniem aparatury funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. W tym samym czasie pokazano im zdjęcia byłych partnerów, przyjaciół, a także za pomocą specjalnej sondy o podwyższonej temperaturze przykładanej do przedramienia, poddawano ich fizycznemu bólowi. Następnie badani zostali poproszeni o określenie za pomocą skali, jak się czują. 

Siła mózgu

Wnioski naukowców są dość zaskakujące. Okazuje się, że te rejony mózgu, które były aktywne podczas odczuwania bólu fizycznego czy bólu spowodowanego rozstaniem, były do siebie podobne. A to oznacza, że ból osób ze złamanym sercem z neurochemicznego punktu widzenia jest jak najbardziej realny. 

To jednak nie koniec eksperymentu. Aby utwierdzić się w swoim przekonaniu, naukowcy wręczyli badanym spray do nosa, a następnie podzielili ich na dwie grupy. Część z nich usłyszała, że to silnie działający lek, który ma za zadanie uśmierzyć ich emocjonalny ból. Przed pozostałymi uczestnikami badania naukowcy nie mieli tajemnic. Zgodnie z prawdą usłyszeli, że to zwykły roztwór soli.

Ci, którzy byli przekonani, że zażyli środek przeciwbólowy, na widok zdjęcia swojego byłego partnera nie tylko poczuli się lepiej, ale i ich mózg wykazywał inną aktywność.

Jasne staje się, że zarówno oczekiwania jak i przewidywania mają silny wpływ na nasze przeżycia i na to, co odczuwamy. Robienie tego, co według nas może nam pomóc, prawdopodobnie pomoże nam faktycznie poczuć się lepiej - powiedziała Leonie Koban, a jej wypowiedź przytacza Independent.co.uk. 

Cóż, jeśli rewelacje naukowców potwierdzą się, ból podczas rozstania może być już tylko niemiłym wspomnieniem.