Zamknij

Naukowcy wiedzą, dlaczego ludzie będący w związkach się masturbują. Wyniki badań są sprzeczne z potocznym wyobrażeniem

Patrycja Chudolinska
18.05.2017 13:06

Samozaspokajanie pełni ważną rolę w małżeństwie.

masturbacja
fot. East News

Choć pary po ślubie (statystycznie) uprawiają więcej seksu niż single, to częstotliwość masturbacji nie wykazuje tendencji spadkowej.

Ludzie uprawiają autoerotyzm z różnych powodów. Najpopularniejsze z nich to dążenie do uzyskania satysfakcji seksualnej, zredukowania stresu oraz lepsze skupienie się na prywatnych doznaniach bez zwracania uwagi na partnera. Ale gdy do masturbacji dochodzi poza kontekstem intymnej relacji, zrozumienie stojących za tą czynnością motywacji może być istotne dla poprawy sytuacji w związku.

Jak podaje strona PsychologyToday.com, istnieją dwie główne teorie dotyczące onanizmu w małżeństwie. Pierwszą z nich jest teoria komplementarna (uzupełniająca) zakładająca, że masturbujące się osoby chcą dzięki temu być lepsze w łóżku. Model kompensacyjny sugeruje z kolei, że ludzie traktują samozaspokajanie się jako środek do zastąpienia seksualnych pragnień, jakich nie doświadczają w związku.

masturbacja pod prysznicem
fot. Giphy.com

Inna płeć, inne potrzeby

Dzięki badaniom przeprowadzonym na Amerykanach przez grupę psychologów seksualnych, Regnerusa, Price'a i Gordona, po raz pierwszy odkryto zależność między częstotliwością masturbacji, a zadowoleniem ze współżycia. W ankiecie uczestniczyło 7648 mężczyzn i 8090 kobiet. W jej wynikach na pierwszy plan wysunęły się różnice między płciami.

Kobiety, które były bardziej zadowolone z ilości seksu w związku, częściej też przyznawały się do samoerotyzmu. Te z pań, które którym odpowiadał seks z partnerem, ale w ciągu dwóch tygodni nie uprawiały go, zgłaszały masturbację tylko w 21 proc. przypadków. Inaczej było u kobiet seksualnie zaspokojonych i aktywnych, z których do ipsacji przyznało się 33 procent.

U mężczyzn zależność ta jest jeszcze bardziej widoczna. Panowie rzadko zaciągający małżonkę do łóżka wykazywali wyższe wskaźniki masturbacji niż ich drugie połówki. Niezadowoleni z częstotliwości współżycia przyznawali się do onanizmu w aż 79 proc. przypadków, w porównaniu do 60 proc. mężczyzn uprawiających w tym samym czasie seks cztery lub więcej razy.

Gdy zaś naukowcy wzięli pod uwagę nie tylko częstotliwość łóżkowej aktywności, a zadowolenie ze współżycia z partnerem, pojawiły się pierwsze różnice w tendencjach kobiet i mężczyzn.

zszokowana kobieta
fot. Giphy.com

Nie ilość, a jakość

Okazuje się, że przyjemność i satysfakcja z seksu ma znaczący wpływ na to, jak często dochodzi do masturbacji u panów. Zgodnie z przytoczonymi wcześniej dwiema teoriami, model komplementarny lepiej opisuje powody do samozaspokojenia u kobiet. Natomiast u mężczyzn model kompensacyjny pasuje tylko w przypadkach, gdy są oni niezadowoleni ze współżycia seksualnego. I nie pomoże tu nawet częste chodzenie do łóżka z partnerką.

Co z tego wynika? Ludzie, którzy nie mają zastrzeżeń do swojej łóżkowej kondycji oraz zdolności partnera, nawet mając niewiele seksu wykazują mniejszą tendencję do masturbacji. Według PsychologyToday.com wyniki z przytoczonego badania są niezwykle ważne, by zacząć rozumieć różnice i niuanse w zależności między korzystaniem z pornografii i relacjami w małżeństwie. Dzięki temu łatwiej zdiagnozować problem u siebie lub kochanej osoby, nim będzie za późno.