Zamknij

Naukowcy już wiedzą, co zabija kobiece libido. Mężczyźni mogą zacząć się niepokoić

Agnieszka Moczyróg
27.03.2017 16:50
Para
fot. East News

Okazuje się, że trwanie w jednym związku może nieść ze sobą negatywne konsekwencje. 

Badacze zauważają, że trwanie w długoletnim związku może mieć niekorzystny wpływ na kobiece libido

Powszechne przekonanie, że długoletni, solidny i trwały związek to dla kobiety synonim szczęścia, można włożyć między bajki. Naukowcy z fińskiego uniwersytetu Åbo Akademi odkryli, że może wpływać negatywnie na życie seksualne kobiety. W praktyce oznacza to tylko tyle, że kobiety, które od lat mają tego samego partnera, mogą mieć poważne problemy z libido. 

Choć wiele pań przyznaje, że trwanie w wieloletnim związku z partnerem to spełnienie ich marzeń, w rzeczywistości wiele z nich boryka się z bardzo poważnym problemem. Udowadniają to naukowcy, którzy do badania zaprosili blisko 2,2 tysiąca kobiet i zadali im bardzo osobiste pytania.

Jak podaje Medicalnewstoday.com, uczestniczki miały odpowiedzieć na pytania dotyczące częstotliwości doznawania orgazmów, poziomu pobudzenia, satysfakcji seksualnej, czy chociażby bólu pojawiającego się ewentualnie podczas współżycia. Wszystko po to, aby bliżej przyjrzeć się ich libido. 

Dłużej nie znaczy lepiej 

Naukowcy te same pytania zadali kobietom po upływie 7 lat. Po szczegółowym przeanalizowaniu wszystkich odpowiedzi stwierdzili, że u wszystkich kobiet wzrosła zdolność do przeżywania orgazmu. Jednak te kobiety, które od lat pozostawały w tym samym związku, skarżyły się na znaczny spadek pożądania zauważony na przestrzeni lat.

Z kolei te panie, które w okresie badawczym miały dwóch lub więcej partnerów, lepiej oceniały przeżywanie orgazmów i satysfakcję ze współżycia niż 7 lat wcześniej, a dodatkowo stwierdziły, że spadek pociągu seksualnego był dużo mniej zauważalny. 

Wniosek wydaje się być oczywisty. Mimo że długoletni, stabilny związek to dla wielu kobiet gwarancja szczęścia i bezpieczeństwa, trzeba mieć również na uwadze ewentualne negatywne konsekwencje, z którymi zmierzyć muszą się partnerzy.