Zamknij

Miłość od pierwszego wejrzenia po „i żyli długo i szczęśliwie”

29.07.2020 08:02
miłość
fot. Shutterstock

Miłość od pierwszego wejrzenia pojawia się zwykle w momencie, w którym niczego się nie spodziewamy. Spada na nas jak grom z jasnego nieba,wprawiając nas w stan niczym niezmąconego szczęścia. Czy potem następuje już tylko „i żyli długo i szczęśliwie”?

Kłopot z miłością od pierwszego wejrzenia

Miłość od pierwszego wejrzenia kojarzy się nieodłącznie z romantyczną relacją, w której dwoje ludzi rozumie się niemal bez słów. W której następuje niewytłumaczalne porozumienie dusz i która ma trwać wiecznie. Spośród wszystkich wymienionych cech możemy mieć jednak z tą ostatnią największy kłopot. O ile miłość od pierwszego wejrzenia, jak sugeruje sama nazwa, trwa od pierwszej chwili, gdy tylko dwoje ludzi na siebie spojrzy, o tyle trwa zwykle mniej więcej tyle samo, co każda inna relacja. Może trwać krótko, dopóki nie wypali się pierwszy ogień namiętności, a może też trwać długo, do końca życia. Jednak fakt, że była to miłość od pierwszego wejrzenia, nie przesądza tu o długości jej trwania (jak również o jej jakości).

Czym jest miłość od pierwszego wejrzenia?

Czym w takim razie jest miłość od pierwszego wejrzenia i skąd biorą się wszystkie mity, w jakie obrosła? Pierwszy kontakt, pierwsze spojrzenie dwojga ludzi określane jest tu jako „grom z jasnego nieba”, niewytłumaczalne, nagłe uczucie. Wrażenie, że „nadajemy na tych samych falach” i że działa między nami „chemia”. To właśnie te wszystkie odczucia, które wydają się nad nami mieć władzę, powodują, że miłość od pierwszego wejrzenia uważana jest za coś wyjątkowego, za coś, o czym warto marzyć i za coś, co ma niezwykłą wartość. Zakochanie od pierwszego wejrzenia daje silne uczucie szczęścia, którego źródłem jest druga osoba. Nic więc dziwnego, że twórcy wykorzystują motyw miłości od pierwszego wejrzenia jako kanwę swoich wierszy, książek czy filmów, podtrzymując iluzję jej niezwykłej mocy i znaczenia. Z drugiej strony, odbiorcy tych dzieł chętnie ulegają tej iluzji, która pozwala przenieść się na chwilę w świat niczym niezmąconego szczęścia opartego na nieziemskim połączeniu „dwóch połówek jabłka”.

Zobacz także: Związek na odległość. Jak przetrwać rozłąkę i utrzymać relację? 

Na czym polega miłość od pierwszego wejrzenia (i dlaczego nie do końca wiadomo)?

Głównym czynnikiem, mającym znaczenie w miłości od pierwszego wejrzenia, jest fizyczna atrakcyjność. Tu jednak od razu podkreślmy, że nie oznacza to, że ma ona szansę wybuchnąć tylko w przypadku osób wyjątkowo atrakcyjnych i doskonale ubranych. Miłość od pierwszego wejrzenia (jak na miłość przystało) jest ślepa i nawet jeśli tobie danego dnia wydaje się, że wyglądasz zwyczajnie (ten gruby sweter, te stare dżinsy), to w oczach drugiej, zakochanej osoby, możesz wyglądać jak bóstwo. Tajemnicze przyciąganie, jakie nazywamy miłością od pierwszego wejrzenia, wiąże się z projekcją pozytywnych cech na swoją wybrankę/swojego wybranka. Uważamy ją/jego za bardziej inteligentną, szlachetną, uczciwą i godną zaufania niż jest w rzeczywistości. Taka iluzja utrzymywana jest z obu stron, choć w pewnym momencie oboje kochanków lub też jedno z nich zaczyna zauważać, że ich wyobrażony ideał nie do końca zgadza się z rzeczywistością.

Jak długo trwa miłość od pierwszego wejrzenia?

Już samo pytanie wzbudza pewien dyskomfort, prawda? Jak to „jak długo”? Nie wiecznie? Miłość od pierwszego wejrzenia, choć zapewne bardzo byśmy tego chcieli, nie zawsze rozwija się w miłość głęboką, pełną przywiązania, szacunku i wzajemnej dbałości o siebie. Jak już powiedzieliśmy na wstępie, ma ona takie same szanse na przetrwanie, jak miłość, która nie wybuchła pomiędzy dwojgiem ludzi nagle. Badania wykazują, że romantyczny początek miłości od pierwszego wejrzenia trwa zwykle od ośmiu do dziewięciu miesięcy, a po tym czasie przechodzi w fazę od idealizowania do... zauważania wad, które zaczynamy tolerować lub nie. Jeśli okaże się, że prócz zauroczenia fizycznego, zakochani mają ze sobą wiele wspólnych tematów do rozmów i zgadzają się w wielu kwestiach, istnieje szansa, że ich związek przerodzi się w trwałą relację, pełną zaangażowania i emocjonalnej bliskości. Jeśli jednak ukochana osoba okaże się po pewnym czasie człowiekiem, z którym nie mamy wiele wspólnego, to nasza relacja może dalej się utrzymywać, jednak zwykle będzie ona burzliwa i z prawdziwym, głębokim uczuciem, nie będzie miała wiele wspólnego. Miłość od pierwszego wejrzenia będzie tu więc oznaczała jedynie fizyczne zauroczenie.